Sunucu Nedir? Ne İşe Yarar?

0
29

Sunucu nedir? Sunucu ne işe yarar? Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibimizce bu soruları yanıtladık.

Sunucu nedir?

Sunucu bir nevi bilgisayardır. Bilgisayarınızda oluşturacağınız her şeyi başka bir harici makinada yapmış olursunuz. Detaylar yazımızda.

Bilgisayar ve sunucu farkları nelerdir?

Bilgisayar ve sunucunun çok fazla farkı bulunmaktadır. Yazımızda bu başlığa yer verdik.

Sunucu bir nevi bilgisayarınızın kendisidir. Yani bilgisayarınızda kurulu olan sistemlerin tamamı sunucunuzdur. Gerçekleştirdiğiniz tüm işlemler bu sayede olmaktadır. Dinlediğiniz müzikler, izlediğiniz videolar, attığınız mailler , yaptığınız araştırmalar , yedeklemeler ve daha nice bu sayede gerçekleşmektedir. Sunucuların birden fazla özellikleri bulunmaktadır. Hafızaları bakımından değişiklik göstermektedir.

İlginizi Çekebilir : İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Bunlarda terabayt olarak ifade edilmektedir. Her bilgisayarın sunucusu değişiklik gösterir. Genellikle tüm zamanlı olarak hizmet verebiliyorken kimisi de yarı zamanlı verebilmektedir. Aynı zamanda  yurt içi ve yurt dışı olarak da belirli özelliklere ayrılmaktadır. Yurt içi olanlar yurt dışında maalesef ki hizmet verememektedir.

Yurt dışı olanlar da aynı şekildedir. Tamamen buna göre tasarlanmışlardır.Sunucuların farklı özelliklere sahip olması kullanıcılar adına önem arz etmektedir. Özellikle yurt dışı bazlı olanlar şirketlerin oldukça işini görürken yerel bazlı çalışanlar firma, okul ve benzeri yerlerin işini görmektedir.

Sunucu İşlemi Nasıl Gerçekleştirir

Bir örnek ile anlatacak olursak; yapacağınız bir araştırmanız olsun. Arama motoruna yazdığınız konunuz sunucuya gönderilir. Sunucu bunu algılar ve karşılığında size faydalanabileceğiniz çeşitli alternatif siteler açar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Cpanel Kullanımı

Daha sonra siz tekrar girmek istediğiniz siteyi tercih ettiğinizde sunucu yeniden gözden geçirerek sizin araştırma sonucuna ulaşmasını sağlar. Yani bilgisayarınızda gerçekleştirmek istediğiniz tüm işlemler sırası ile sunucudan geçmektedir.

Bu yönüyle insan beynine oldukça benzemektedir. İnsan beyni de yapmak istediğiniz her hareketi beyne gönderir ve beynin vermiş olduğu komut ile hareketlerinizi kolaylıkla gerçekleştirmenizi sağlar. Sunucu bu noktada bilgisayarınızın beyni konumundadır. Sadece araştırmalar değil yapmış olduğunuz tüm aramalar ve merak ettiğiniz şeyler için de kullanılmaktadır.

Sunucu Türleri

Sunucular tek çeşit olmamakla beraber birden fazla özellikleri ve türleri vardır. bu özelliklere göre de hizmet vermeyi amaçlamıştır. Bu sunuculardan bir tanesi Web Sunucu’dur. Burada internet üzerinde gerçekleştireceğiniz etkinlikler ile ilgili işlemleri gerçekleştirir. Bir diğeri E Posta Sunucusu’dur. Bu sunucuda e postalarınız depolama görevi görür. Aynı zamanda da mesajlarınızın iletimini gerçekleştirmektedir.

Dosya Sunucusu , dosyalarınız ile alakalı tüm işlemleri yapabilir. Özellikle aktarım yapmanız gerekiyorsa bu sunucu işinizi kolaylıkla görecektir. Uygulama sunucusu , kullandığınız tüm uygulamaların sizlere kolaylık sağlaması adına bire birdir.

Size telefon veya bilgisayarlarınızdan olsun uygulamalarınızdan gelen bildirimler bu bağlamda sağlanabilmektedir. FTP Sunucuları, sunucular yani bilgisayarlar arası iletişimi dosya aktarımını sağlamaktadır. Kolaylıkla ulaşım olduğundan dolayı dosyalarınızın aktarımı da olabilmektedir.

Grup Yazılımı Sunucuları genellikle şirket bazlı büyük işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Burada temel amaç birden fazla sunucunun bir arada tutulması ve daha hızlı işlemlerin sağlanmasıdır.

Aynı ortamda tutulan tüm bu bilgiler bütün çalışanlar tarafından gözlemlenmektedir. Kolaylıkla hesaplar ve planlar yürütülebilmektedir. Bunun gibi daha birden fazla sunucu bulunmaktadır . Sizler de kullandığınız çoğu şeyde sunucunuzun yapmış olduğu kolaylıklardan faydalanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Doğru Web Hosting Şirketini Seçmek İçin İpuçları
sunucu-nedir

Bilgisayar  ve Sunucu Arasındaki Farklar Nelerdir

Herhangi bir bilgisayar  ve  sunucu her  zaman birlikte olduğu düşünülmekte , aynı zamanda da benzetilmektedir.  İkisi de verileri hafızaya kaydetmek, hizmete sunmak adına hazırlanmış işlemleri kullanmaktadır ve buna uygun çalışmalar gerçekleştirebilirler. Bundan dolayı  bilgide aynı ana bütünün iki ayrı parçası olmaktadır. Ama uygulamada, her şey yapılan işlemin niteliğine göre değişiklik göstermektedir.

Bireysel olarak kullandığınız kişisel bilgisayarlarınız   ismi  belirtilmiş şekilde  bireysel kullanıma uygun bir şekilde tasarlanmıştır ve günümüz teknolojisine uyarlanarak üretilmiştir. Sunucu da  verilerin sunulması amacıyla geliştirilmiş bir donanımdır. Kullanımdaki sebebi , bilgisayar gibi benzetilen yönlerinin bulundurduğu farklılıklarını ortaya koymaktır. Kullanıcıların memnuniyetini kazanmayı başarmıştır.

Maliyeti daha iyidir ve uzun süreli kullanılmaktadır. Aynı zamanda çoğu elektronik işlerle ilgili işletmelerin bir numaralı donanım sistemi haline gelmiştir. Bilgisayarlar da gelişen teknoloji ile birlikte gelişmeler göstermiş ve kullanıcılarını memnun etmeyi başarmıştır.Sunucular ise genellikle az evvel de hostinglerde bahsettiğimiz üzere aylık ve yıllık olarak düzenlenilmektedir. uzun sürelidir.

Kullanımdaki donanımsal araç gereçleri oldukça profesyoneldir ve  bu şekilde   aralıksız olarak çalışarak insanlara istedikleri verimin üzerinde performans imkanı tanıyor . Sunucular insanların işlerini kolaylaştırdığından son zamanların en önemli aynı zamanda da rövanşta olan araçlarından bir tanesidir.

Sizler de Sunucu kullanarak farkları test edebilirsiniz. Şirketler bundan faydalanarak rakiplerinin önüne geçmeyi başarmış ve sunduğu imkanlardan sonuna kadar faydalanmıştır. Özellikle toplu çalışma alanlarına toplu olarak vermiş olduğu hizmet sonucunda bir çok iş aynı anda halledilebilmiş ve takibi sağlanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz