Hosting Ne İşe Yarar? | Hosting Türleri Nedir? – Online Hosting.com.tr

0
hosting
onlinehosting.com.tr

Online internet siteleri gerçek hayata benzer siteler gibi toprak alanı üzerine kuruludur. Günümüzde internet ortamındaki bir internet sitesi yayımlanması için lazım olan sanal toprak alanına hosting denilmektedir. İngilizce bir kelime olan hosting dilimize barındırma alanı diye geçmiştir.

[toc]

Web sayfasına ait bütün belge veya dosyaların, 365 gün boyunca bilgisayar alanında saklanıp erişime tabi tutulma hizmetine hosting denir. Bu hosting hizmetinde bulunan bilgisayarlara server yada web sunucusu denilmektedir. Server hizmeti, evde veya ofiste bulunan birçok bilgisayarlardan daha çok donanımlı özelliğe sahip makinalardır. Aynı zamanda bu hizmet, datacenter ya da data merkezi olarak isimlendirilen alanlarda barındırılırlar.

Bu data merkez hizmeti internet bağlantısı oldukça yüksek bir bağlantıya sahip olmakla birlikte elektrik kesintileri yaşanmadığından dolayı doğal afet (sel, deprem vb. ) doğa olaylarına karşı korunmaktadır. Bu yüzden siteler sürekli bir şekilde ziyaretçilerin erişimi için açık bırakılmaktadır.

Hosting Ne İşe Yarar? 

Bilgisayarın içinde bulunan resimler, yazılı dosyalar, fonksiyon dosyaları gibi yayınlanması gerek olan birçok şey web hosting hesabında saklanır. Siteyi ziyaret eden kişiler internete sitenin adres bilgilerini girdiğinde, siteye ait dosyaların saklanıldığı sunucuya aktarmaktadır. Eğer kişi hosting hesabına sahip değil ise sitesini internet üzerinde yayımlanması mümkün değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Google, Chrome'daki arama önerilerini daha yararlı hale getiriyor

 

Hosting Türleri Nedir? 

Server sunucuları da birer bilgisayar sistemi olduğundan dolayı, evde veya ofis alanı gibi yerlerde bilgisayarlar gibi işletim yapısına gerek duyarlar. İşletim yapısına göre iki ayrı hosting çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

1- Linux Hosting

Bir diğer adı linux tabanlı hosting olarak bilinmekte olan linux hosting işletim yapısının kullanıldığı hosting çeşididir. Kullanılan siteleri saklamak için linux reseller hosting türü PHP, Peri, MySQL, ve Cgi sitelerin kullanımı uygundur.

2- Windows Hosting

Bir diğer adı windows tabanlı hosting olan windows web hosting ASP kod gerektiren dillerde yazılmış olan sitelerin kullanımı için ideal bir yapıya sahiptir. İşletim sisteminin kullanıldığı web hosting türüdür. Bunun yanı sıra NET Framework alanında geliştirilen sitelerdir. MSSQL ve ACCESS veri dosyasının en iyi çalıştığı türdür.

​​​​​​Reseller Hosting

Sürekli bir şekilde alan kiralama hizmeti anlamına gelmektedir. Basit bir tanım yapmak gerekirse; Sektör olarak hizmetleri müşteriye kiralanan ve karşılığında belli bir kar elde etme hizmetine reseller hizmeti denmektedir. Bu barındırma hizmetlerine bakıldığında ise; sunucu bant genişlik alanı, disk alanı, CPU, RAM gibi etmenlerini kapsamaktadır. Satın alınan sunucuya bağlı olarak istenilen rakamda müşteriye hizmet verilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   En Ucuz Hosting Firmaları 2020

Yeniden Satış olarak dilimize, çevrilen ancak bu kelimenin tam anlamı bayi olarak geçmektedir. Bu yüzden hizmet olarak reseller hosting diye de geçmektedir.

Cpanel Hosting

Linux hosting hizmeti satın alan müşterilerin faydalanmakta olduğu web uygulamasıdır. Oldukça popüler olan cpanel hosting lisan olmasını gerektiren bir uygulamadır. Rakiplerinin önünde olmasının ana nedeni ise kolay bir kuruluma sahip olmasıdır. Kurulumu otomatik olarak gerçekleşen bu programın kullanımı da oldukça pratiktir. Masaüstü kullanımına birçok yönüyle benzeyen program da birçok görsel kişinin karşısına çıkmaktadır. Bu görsellerin altında da genel açıklamalar yer alır. Görsel veya yazılara tıklandığı durumda işlem dosyalarına ulaşılır.

Hosting Hizmeti Kullanılmasının Nedeni

Sunucu yönetim alanında kişilerin gerektiği kadar bilgi veya tecrübeye sahip değil ise , kullanılan yazılım veya dosya aracılığı ile yüksek kaynak ihtiyacı bulunmadığı durumunda aynı şekilde yazılımın özel bir ihtiyacı olmadığında hizmetleri hosting fiyatları veya windows hosting fiyatları, aynı şekilde hem yönetim hem de kullanıldığı alanlarda kolaylık bakımından müşterilere oldukça avantaj sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz