IP adresi nedir ve ne anlama gelir?

0
194
ip adresi
ip adresi

İnternet terimleri arasında yer alan IP adresi, Internet Protocol (İnternet Protokolü) demektir. Daha sade bir anlatım ile cihazların konum bilgisini tanımlayan IP numarası, cihazların birbirleri ile iletişim kurmalarına da olanak sağlamaktadır. IP adresleri sayesinde cihazlar birbirlerinden ayırt edilmiş oluyor.

IP adresi sorgulama işlemi

IP adresleri, cihazların konum bilgisi hakkında bilgi verdikleri için, yapılacak IP sorgulaması ile bir IP adresinin nerede bulunduğu ile ilgili bilgi sahibi olunabilir. IP sorgulama sonucunda, sorgusu yapılan cihazın tam adresine ulaşılabileceği gibi yaygın ancak yanlış bir kanı vardır. IP adresi sorgulama ile bilgisayar ya da telefon, tablet gibi ürünlerin bulunduğu bölgeyi, şehri, ülke adını, posta kodunu öğrenebilirsiniz. IP adresi sorgulama ile açık adrese ulaşmak imkansıza yakın bir durumdur.

IP adresi bulmak için hangi yollar izlenir?

IP adresi bulma işlemi iki türlü yapılabilmektedir. Bunlardan ilki, kendi IP adresinizi bulmak, diğeri başka birinin IP adresini bulmaktır. Kendi IP adresinizi bulmak için kullanmış olduğunuz cihazın ayarlar menüsünden buna erişebilirsiniz. Yine Google arama motorunu da kullanarak kendi IP adresinizi sorgulayabilirsiniz.

Windows işletim sisteminde IP sorgulama

Bilgisayarınızın komut sistemini başlatın ve Windows+R tuşlarına beraber basarak, açılan alana “CMD” yazıp, entere basmalısınız. Gelen ekrana ipconfig komutunu yazdıktan sonra karşınıza IPv4 bilgisi çıkacaktır. Bu sizin IP adresinizdir.

MacOs işletim sisteminde IP sorgulama

Mac bilgisayarınızda ilk olarak sistem tercihlerini açarak, ağ panelini seçmelisiniz. Buradaki bağlantınızı seçerek, ileri düzey seçeneğine tıklamalısınız. Ekrana gelen TCP/IP sekmesine tıkladığınız zaman IP adresinizi öğrenmiş olacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   İş Akışı Yönetim Sistemleri ve kolaylıkları

İOS için IP sorgulama

İOS işletim sistemli Apple telefonunuzda IP sorgulaması yapmak için ayarlar menüsüne gelerek, Wi-Fi ağını seçin. Burada ağ bağlantını seçtikten sonra, IP adresiniz bu sayfada görünecektir.

Android için IP sorgulama

Android işletim sistemine sahip cep telefonlarınızda uygulamalar menüsünden ayarlar bölümüne giderek, oradaki kablosuz ağlar sekmesini açmalısınız. Kullanmakta olduğunuz ağı seçerek, IP adresinizi görebilirsiniz.

Google kullanarak IP adresi bulma

IP adresi öğrenmenin en kolay yollarından biri, Google arama motorunu kullanmaktır. Google’a “what is my IP” diye yazdığınız zaman, IP adresiniz sayfanın üst kısmında size sunulacaktır.

Başkasının IP adresini bulma

IP sorgulama yöntemleri ile kendinizin dışında diğer sitelerin IP adreslerini de sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için de bilgisayarınızın komut istemini başlatın ve Windows+R tuşlarına beraber basarak, açılan alana “CMD” yazıp, entere basın. Komut ekranına  “ping” ” izlemek istediğiniz web sitesinin adresini” yazıp enter tuşuna basın. Böylece istediğiniz sitenin IP adresine ulaşmış olursunuz.

Facebook’u kullanarak da kişi bazlı IP adresi sorgulaması yapabilirsiniz. Facebook’da IP’sini bulmak istediğiniz kişi ile sohbet ederken komut sistemini açarak “netstat –an” komutunu yazmanız halinde, karşıdaki kişinin IP adresine ulaşabilirsiniz.

Statik IP numarası ve dinamik IP numarası

Statik ve dinamik olmak üzere iki tür IP adresi vardır.

Statik IP adresi; genellikle kurumlar, web sitelerinin barındırıldığı sunucular veya benzeri büyük sistemlerde kullandığı değişmeyen bir adrestir. Cihazınıza statik bir IP adresi atandığında, bu numara genellikle cihaz kullanımdan kaldırılıncaya veya ağ mimariniz değişene kadar aynı kalır. Statik IP adresleri İnternet Servis Sağlayıcıları (ISS’ler) tarafından atanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Facebook, COVID-19 aşısını nereden alacağınızı bulmayı daha kolay hale getiriyor

Dinamik IP adresleri ise, ev ağlarımızda kullanmış olduğumuz IP adresleri olarak tanımlanır. Değişebilir ve gerektiğinde Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) sunucuları tarafından atanır. İnternet bağlantınızı kestiğiniz zaman ise, bu IP adresi başka bir kişiye tahsis edilir.

Kaynak: https://berqnet.com/blog/ip-nedir

IP adresi değiştirme nasıl yapılır?

Statik yani değişmeyen IP kullanmıyorsanız, modeminizin fişini söküp taktığınız zaman size yeni bir IP adresi tanınmış olur. Modeminizin fişini ne kadar çekili tutarsanız, IP adresinizin değişme ihtimali o kadar yüksektir.

Bunun yanında bilgisayarınız üzerinden IP değişikliği işlemi yapabilirsiniz. Burada en çok tercih edilen yollardan biri sanal özel ağ yani VPN kullanımıdır. VPN kullandığınız zaman sizin IP adresiniz değil, VPN sunucusunun IP adresi belirlenebilir. VPN daha çok erişimi engellenen, çeşitli nedenlerde konulan sansürü aşmak için kullanılmaktadır. VPN kullanmak için cihazınız için uygun VPN uygulamasını indirmeli ve bu uygulama üzerinden istediğiniz bir ülke üzerinden sunucu seçmelisiniz. Böylece tüm yasaklar kalkmış olur.

IP adresi değiştirmenin başka bir yolu da, başlat menüsünden çalıştır komutunu seçerek cmd yazmalısınız. Açılan komut penceresinde ipconfig/release yazarak entere basmalı ve mevcut IP adresinizden kurtulmalısınız. İşlem penceresine yeniden ipconfig/release yazarak entere bastığınız zaman DHCP sunucusu size yeni bir IP vermiş olacak. Böylece IP adresiniz değişmiş olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz