Linux ve Windows Güvenlik Açıklarıyla Doluymuş!

0
23

Linux ve Windows işletim sistemlerine dair yeni açıklamalar yapıldı. Bilgisayarlarımızın olmazsa olmaz işletim sistemlerinden olan Linux ve Windows işletim sistemleri, yapılan bir araştırmaya göre oldukça geniş güvenlik açıkları ile dolu. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak bahsettik.

Windows mu Linux mu?

Bu kullanım biçiminize göre değişkenlik gösterir.

Windows güvenli mi?

Yüzde yüz güvenli değil, birçok açığı olduğu ortaya çıktı.

Söz konusu bu güvenlik açıkları hepimiz için önemli bir seçenek ve farklılık yaratıyor. Bu yüzden de gelin bu araştırmanın detaylarına hep birlikte bakalım.

Bu duruma dair bir araştırma yapıldı ve karşımıza çarpıcı sonuçlar çıktı. Yeni yapılan bir araştırma, kaynağı bilinmeyen yazılımların bilgisayar kameralarına dair pek çok sorun olduğunu tespit etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Google Play Store, Zararlı Yazılımların Ana Kaynağı Olabilir

Keza aynı şekilde ethernet kartlarına, Wi-Fi adaptörlerine nasıl sızdıklarını ve milyonlarca sistemi nasıl bilgi hırsızlığı ve korsanlık faaliyetine alet ettiklerini ortaya çıkarıldı.

Linux ve Windows İşletim Sistemlerinde Tehlikeler Olabilir!

linux-ve-windows-guvenli-olmayabilir

Aşama aşama değişen ve yenilenen bu süreçte, güncellemeler de mevcut. Eclypsium’daki araştırmacılar; Dell, HP ve Lenovo’nun, kullanıcılarını bilgisayar donanımlarında bulunan, kaynağı bilinmeyen yazılımlarla karşı karşıya bıraktığını ortaya koydu.

Bu tarz durumlar da haliyle kişilerin çalışma yapmasıyla ilgili beklentilerini de uzun vadede ön plana çıkarıyor diyebiliriz.

Söz konusu bu açıkların gizli bir sorun yarattığının altını çizen yetkililer, bu çalışmalara dair de etkili bir çözüm üzerinde duruyor ve sizler için de hiç kaçırılmayacak seçenekler yaratmaya devam ediyor.

Aşama aşama değişen ve büyüyen bu süreçler içerisinde zaman kaybetmeyin ve sizler de kendinizle ilgili bütün çözümleri organize etmeye başlayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Nesnelerin İnterneti IoT ve Sensör Uygulamaları Nelerdir?

Uzmanlara göre kullanıcıların bilinmeyen yazılımlardan kaçınmasının yolunun pek olmadığı söylendi. Haliyle de virüs taraması, yazılım güncellemesi gibi bazı basit güvenlik önlemlerine dikkat etmenin yeterli olacağının, en azından elden gelecek en büyük önlemin bu olacağının altını çizdi diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir : Windows 10 Son Güncellemesi Dosyalarınızı Silebilir

Büyük bir kuruluş için önemli bilgiler ile ilgili çalışmalar yapmaktaysanız, kesinlikle sürecin ilerlemesine dair de bir çözüm ve sorun üzerinde durulacağını bilmelisiniz diyen uzmanlar, söz konusu sorunun kullanıcılardan çok markaların dikkat etmesi gerektiği bir çalışma olduğunun altını çiziyor.