SEO Uzmanı

0
seo
seo

Google başta olmak üzere pek çok arama motorlarında bir web sitesini daha üst sıralarda konumlandırmak adına birtakım çalışmalar yapan, sürekli biçimde analiz ve raporlama oluşturan kişilere SEO uzmanı şeklinde bir tanımlama uygun olabilir. Bir web sitesini arama motorlarında üst sıralarda konumlandırmak ile alakalı olarak web sitelerine daha fazla organik yapıda trafik getirmek için SEO, son derece önemli bir çalışmadır. SEO’nun en basit ve temel amacı bu şekilde ifade edilebilir. Bu çalışmaları kapsamlı biçimde sürdüren ekibin üyeleri ise SEO uzmanı şeklinde karşınıza çıkar.

SEO uzmanı için en özet cevap şu şekilde olabilir; kendilerini sürekli olarak geliştiren, sektördeki yenilikleri yakından takip eden, raporlamalar ve analizlere büyük önem verip bunları iyi biçimde yorumlayıp bilimsel veriler aracılığıyla SEO çalışmalarını aktif olarak sürdüren kişilerdir.

SEO Hocası, Türkiye’nin ilk bilgi ve eğitim platformu olarak SEO ile ilgili merak ettiğiniz ya da ihtiyacınız olan bilgileri sizlere ücretsiz olarak sunar. Platformun sayfalarında makaleler, sıkça sorulan sorular veya videolarla SEO çalışmalarınıza kolaylıkla yön verebilirseniz.

SEO Uzmanı Nedir?

SEO Uzmanı, Google ya da Yandex gibi arama motorları için yapılan çalışmalara yardımcı olan en önemli kişilerden biridir. Web sitelerini, Google ilk etapta olmak üzere bütün arama motorlarına uyumlu bir hale getirebilmek adına birtakım analizler yapar. Aynı zamanda raporlar sunup gerekli uygulamalarda destek olur. Bununla beraber de web sitelerini arama motorlarında daha üst sıralara çıkarıp organik yapılı trafikleri artırır.

Basit bir şekilde ifade etmek gerekirse SEO uzmanı; web sitelerinin arama motorlarında yapılan arama sonuçlarında son derece iyi bir görünüm elde etmelerini sağlayan ve bunu da detaylı biçimde raporlayan kişidir. SEO hakkında daha kapsamlı şekilde bilgi için ise SEO Hocası’ndan yardım alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   En İnce Ayrıntısına Kadar Wordpress SEO Ayarları – 2020

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO uzmanının görevleri kısaca şu şekilde sıralanabilir;

 • Web sitelerinin erişilebilir hale gelmesi, sıkı biçimde takip edilmesi ve ziyaretçilerin daha çok etkileşim kurmasını sağlamak amacıyla HTML, JavaScript ya da CSS gibi bazı yazılım programlarını kullanmak,
 • İçeriklerin oluşturulmasında ve programlamasında SEO’yu kullanmak amacıyla hem editör hem de pazarlama ekibiyle çalışma sağlamak,
 • Sponsorlu çevrimiçi reklamcılık aracılığıyla geliri artırmak amacıyla tıklama başına alınabilecek ödeme kampanyaları yayınlamak,
 • Rakiplerin reklam linklerini araştırıp analiz etmek,
 • Müşterilerin web sitelerinin performansını izleyip bu noktada iyileştirmek için fikir oluşturmak,
 • Arama konusundaki terimleri ve analizleri sürekli şekilde kontrol etmek,
 • Ziyaretçileri aktif haldeki kullanıcılara dönüştürmek,
 • Web sitelerinin performansının iyileştirilmesine katkı sağlamak amacıyla UX yani kullanıcı deneyimi ve farklı optimizasyon yöntemlerini kullanmak,
 • İçerik pazarlama konusunda strateji geliştirmek,
 • Değişiklikleri güncel halde tutmak için arama motorları tarafından belirlenmiş olan algoritmaları izlemek,
 • Web siteleri için optimizasyon araçlarının kullanım konusunda tecrübe sahibi olmak,
 • HTML kodlama alanında kapsamlı bilgiye sahip olmak.

SEO Uzmanları Hangi Hizmetleri Vermektedir?

SEO uzmanlarının yaptıkları işi; arama motorlarının web siteleri hakkında daha çok ve doğru bilgiye sahip olup, onları yukarı sıralara taşımasına öncelik sunan hizmet modeli şeklinde tanımlamak mümkündür. Yani web sitelerinin bütün organik arama trafiği ile alakalı olarak çalışan kişiye, SEO uzmanı adı verilir. SEO uzmanları, web sitelerinin hem Google hem de diğer arama motorları tarafından daha kısa sürede fark edilir bir hale gelmeleri için efor sarf eder. Bu alanda da pek çok farklı hizmet verir.

Teknik SEO Hizmeti

Teknik SEO web sitelerine tarama ve dizine ekleme aşamaları için yapılan optimize işlemlerini ifade eder. Teknik SEO çalışmaları ile arama motorlarının web sitelerine herhangi bir sorun yaşanmadan erişmelerine, tarama, yorumlama ve dizine ekleme gibi işlemlere yardımcı olunabilir. Bu çalışmalara “teknik” denir. Çünkü bu işlemin web sitelerinin gerçek içeriği ya da tanıtımıyla alakası yoktur. Teknik SEO çalışmalarının asıl amacı web sitelerinin altyapılarını optimize etmektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   En İyi Seo Firması İle Sitenizi Üst Sıralara Taşıyın

Site İçi SEO Hizmeti

SEO uzmanları, Google gibi arama motorlarına büyük oranda yardımcı olur. Google ya da Yandex gibi arama motorları, web sitelerini en doğru şekilde tarayıp listelerine eklemek ister. Eğer web siteleri, arama motorlarının botları tarafından aksak şekilde taranıyorsa ve doğru biçimde listelenemiyorsa, bu durum birtakım teknik sorunlar yaşandığını gösterir. Tam da bu noktada SEO uzmanları devreye girer. Google botlarını en iyi biçimde simüle eden uzmanlar, eksikleri ve hataları kısa süre içinde tespit eder. Ardından da yazılım ekiplerine raporlar.

Site Dışı SEO Hizmeti

Site dışı SEO hizmeti de SEO uzmanlarının sunduğu avantajlar arasında yer alır. En basit tabir ile arama sonuçlarında üst sıralara yükselmek, domain gücünü ekstra artırıp bütün sayfaların sıralamalardaki yerini yukarı seviyelere taşımak adına web sitelerinin dışında gerçekleştirilen reklam, tanıtım yazısı ya da backlink gibi çalışmaların tamamıdır.

E-ticaret İçin SEO Uzmanı Çalışmaları Nelerdir?

SEO uzmanları e ticaret için de kapsamlı çalışmalar yapar. Bu çalışmalar kısaca şu şekildedir:

 • İçerik planlarının detaylı şekilde hazırlanması
 • Doğal yapılı backlink çalışmaları
 • Hem özgün hem de kaliteli içerik üretimi
 • Sitelerin açılış hızını ekstra yükseltmek
 • Web sitelerinin alt yapısını son derece sağlam bir şekilde oluşturmak

SEO Hocası ile SEO ile ilgili merak ettiğiniz her bilgiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İsterseniz de merak ettiğiniz soruları sorabilir, cevapları ise bu işin uzmanlarından alabilirsiniz. SEO Hocası ile ücretsiz ulaşabileceğiniz bu bilgiler işlerinize büyük katkı sağlayan temelleri oluşturacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz