VPN Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar? VPN Protokolleri 2024

0
vpn
vpn

Merhaba Teknoloji Haberleri tekno bilim takipçileri , VPN (Sanal Özel Ağ) programları özellikle geçtiğimiz senelerde daha sık kullanılmaya başlandı. İnternet kullanımının artmasının yanında erişim engellerini aşmak isteyen ve çevrimiçi gizliliklerini korumak isteyen kullanıcılar VPN programlarına yöneldi.

[toc]

VPN Nedir?

VPN nedir? VPN programları ne işe yarar? VPN’in açılımı sanal özel ağdır. VPN teknolojisi cihazlar arasında sanal özel ağ oluşturulmasını sağlar. İki veya ikiden fazla bilgisayar veya ağ arasında VPN (Sanal Özel Ağ) oluşturulabilir.

VPN , hem işletmelerin hem bireylerin çevrimiçi aktivitelerini herkesin kullandığı internet altyapısını kullanarak ayrı bir sanal özel ağ üzerinden gerçekleştirmesini sağlar.

İşletme VPN’leri ve bireysel VPN programları birbirinden farklılık gösterir. VPN programları bireylerin çevrimiçi aktivitelerinin gizli ve güvende olmasını sağlarken işletme VPN’leri ticari veri ve bilgilerin gizliliğine ve güvenliğine odaklıdır.

vpn-nedir
vpn-nedir

VPN Nasıl Çalışır?

VPN programları kullanıldığı cihaz ve VPN sunucusu arasında tünelleme protokolleri aracılığıyla sanal özel bir ağ oluşmasını sağlar. Örneğin, bilgisayarda kullanılan VPN programı, bilgisayar ve VPN sunucusu arasında sanal bir özel ağ oluşmasını sağlar.

VPN Tünelleme Protokolleri 2020

vpn-gizlilik
vpn-gizlilik

PPTP

Noktadan Noktaya Tünelleme Protokolü (PPTP): 1996 yılında ilk sanal özel ağ bu protokol aracılığıyla oluşturulmuştur. Hızlı bir protokoldür fakat bunun sebebi güçlü bir şifreleme sağlamamasıdır. PPTP, güvenliğin çok önem arz etmediği durumlarda kullanılmalıdır. 128-bit anahtar kullanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Mükemmel Telefon Kılıfı Nasıl Seçilir?

SSTP

Güvenli Soket Tünelleme Protokolü (SSTP): Windows işletim sistemlerinde rahatlıkla kullanılabilen SSTP, PPTP’ye göre daha güçlü şifreleme sunar. Microsoft’a ait bir tünelleme protokolü olduğu için veriler Microsoft tarafından görülebilir. Diğer işletim sistemlerinde kurulması zordur.

OpenVPN

OpenVPN: OpenVPN açık kaynak koduna sahip olan bir tünelleme protokolüdür. Her işletim sisteminde kullanılabilir ve güçlü şifreleme sağlar. OpenVPN ile güvenlik duvarları ve erişim engelleri kolaylıkla aşılabilir.

OpenVPN TCP ve UDP

OpenVPN , Aktarım Kontrol Protokolü (TCP) veya Kullanıcı Veri Birim Protokolü (UDP) ile kullanılabilir. TCP, internette en çok kullanılan bağlantı protokolüdür. TCP, veri aktarımının güvenirliğini maksimize etmek için tasarlanmıştır fakat UDP’de veri aktarımının garantisi yoktur. OpenVPN UDP, ses ve video veri aktarımları için harika bir protokoldür çünkü gecikme TCP’ye göre daha azdır.

L2TP/IPSec

İkinci Katman Tünelleme Protokolü/İnternet Protokol Güvenliği (L2TP/IPSec): L2TP/IPSec 256 bit anahtar şifreleme kullanır. Windows, Mac ve mobil işletim sistemlerinde kullanılır. Çift kapsülleme sağlar.

WireGuard

Wireguard açık kaynak koduna sahip yeni bir VPN protokolüdür. Güncel şifreleme standartları ve daha yüksek hız sunar. WireGuard, yeni yeni VPN sağlayıcıları tarafından benimsenmeye başlamıştır.

Lightway

Lightway VPN protokolü bir VPN sağlayıcısına ait olan yeni bir protokoldür. Hala beta testleri yapılmaktadır.

vpn-nasil-calisir
vpn-nasil-calisir

VPN Ne İşe Yarar?

VPN programları ne işe yarar?

IP Adresi Değiştirme

VPN programları IP adresini değiştirmeye yardımcı olur. IP adresi, internet servis sağlayıcısı (İSS) tarafından cihazlara verilen internet protokol adresidir. İnternet üzerinde iletişime geçilen her web site ve dijital platform, cihaz IP adresini görür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Biyometrik Fotoğraf Nedir, Nerede Kullanılır ve Nerede Çektirilir? (2020)

IP adresi cihazın fiziki konumunu gösterir. VPN programı kullanıldığında gerçek IP adresi, VPN sunucusunun IP adresi ile gizlenir.

Erişim Engellerini Aşma

VPN programları ile erişim engelleri aşılır. Erişim engelleri IP adresi baz alınarak veya Deep Packet Inspection (DPI) ile gerçekleştirilebilir. DPI, internet servis sağlayıcıları tarafından hizmet sağladıkları kullanıcıların internet verilerini incelemek ve kısıtlamalarda bulunmak için kullanılabilir.

VPN programları veri paketlerini şifrelediği için İSS şifrelenen ve başka bir sunucu üzerinden seyahat eden veri paketlerini inceleyemez ve kaydedemez. IP bazlı ve DPI ile gerçekleştirilen erişim engelleri VPN programları ile aşılır. VPN programları sayesinde başka ülkelerde mevcut olan çevrimiçi içeriklere kolaylıkla ulaşılabilir.

Çevrimiçi Gizlilik ve Güvenlik

VPN programları ile gerçekleştirilen çevrimiçi aktivitelerin kaynağı VPN sunucusu olarak gözükür. VPN ile ortak Wi-Fi ağlarda veri paketlerinin güvenliği sağlanır. Ağ operatörleri veya İSS, VPN kullanıldığında çevrimiçi aktiviteleri göremez ve kaydedemez.

Sınırsız Bant Genişliği

Bazı VPN sağlayıcıları sınırsız bant genişliği sağlar. İnternetiniz sınırsız kotaya sahip bile olsa belirli bir tüketime ulaştığınızda internet hızında yavaşlama söz konusu olabilir. Sınırsız bant genişliği sağlayan VPN programları ile bu aşılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz