SEO İçin Backlinklerin Önemi Nedir?

0
236
SEO İçin Backlinklerin Önemi Nedir
SEO İçin Backlinklerin Önemi Nedir

Backlink almak, site dışı SEO stratejinizin önemli bir bileşenidir. Aslında, backlink en önemli site dışı sıralama faktörüdür. Backlink üç ana yolla kazanılır. Backlink genellikle arzu edilirken, tüm backlink diğerleri kadar değerli değildir. Bazıları doğal olarak kazanmak için daha avantajlıdır, diğerlerinden mümkün olduğunda kaçınılmalıdır. Backlink değerini etkileyen faktörleri anlamak, linkler oluşturmak ve backlink profilinizin sağlığını değerlendirmek için çok önemlidir.

Follow ve No Follow Backlink

Site sahipleri, tek bir bağlantının bağlantı eşitliğini geçip geçmediğini belirleyebilir. Takip edilmeyen bir bağlantı, halk dilinde “bağlantı suyu” olarak adlandırılan bağlantı hakkını bağlantı alanına iletmezken, bir takip bağlantısı bunu yapar. Takip edilen backlink çok daha arzu edilirken, yüksek kaliteli web sitelerinden takip edilmeyen bağlantılar markanızı geliştirmede hala faydalı olabilir. (İlginç bir şekilde, yerel SEO stratejisi görünümleri, ilgili, yerelleştirilmiş web sitesi bağlantılarını eşit derecede değerli olarak takip eder ve takip etmez.)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Wordpress için En İyi "Page Builder" Eklentileri
SEO İçin Backlinklerin Önemi
SEO İçin Backlinklerin Önemi

Etki Alanı Otoritesini Bağlama

Yüksek otorite alan adlarına bağlanarak elde edilen backlink, genellikle yeni, düşük kaliteli veya spam içerikli web sitelerinden gelen bağlantılardan daha fazla değer (bağlantı değeri) sunar. Mümkün olduğunda, sahte web sitelerinden backlink kaçınılmalıdır.

Bağlantı Alaka Düzeyi

Google, bir backlink alakasız olup olmadığını bilir. Kaliforniya’daki bir glutensiz fırın Colorado’daki fiziksel yürüyüş malzemeleri mağazanıza bağlantı veriyorsa, backlink son derece alakalı değildir ve muhtemelen yürüyüş sitesinden alınan backlink kadar fazla bağlantı suyu iletmeyecektir.

Bağlantı Konumu

Web sitesi mimarisi, sayfadaki bir bağlantının konumlandırılması kadar Google için önemlidir. Örneğin, bir sayfanın altbilgisine yerleştirilen bir backlink, bir blog gönderisinin ilgili paragrafına eklenen kadar değer vermeyebilir.

Bağlantı Numarası

Tek bir sayfada yüzlerce veya binlerce bağlantı arasında listelenen bir backlink, muhtemelen daha az sayıda bağlantı arasında referans verilen bir bağlantı kadar değerli değildir. Bağlantı eşitliğinin ötesinde, bir kullanıcı yüzlerce bağlantı arasında bağlantınızı bulmakta ve içeriğinize tıklayarak değeri kaldırmakta zorlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Fotoğraflarınızın Parlaklık Değerini Nasıl Ayarlarsınız?

Bağlantı Metni

Bağlantı metni, içerik içinde genellikle altı çizili ve benzersiz bir renkte bir köprü görüntüleyen görünür karakterler veya kelimelerdir. Yukarıdaki cümlede, “bağlantı metni”, giden bir bağlantının bağlantı metnidir. Bazı bağlantı metinleri SEO dostu olarak kabul edilir ve diğerlerinden daha fazla eşitlik sağlar. Kısa, alakalı ve genel olmayan bir metin tercih edilir. Örneğin, bu blog gönderisine “SEO için backlink önemi” bağlantısıyla bağlantı vermek, “buraya tıklayın” genel metnine bağlantı vermekten daha iyidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz