İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

0
37

Merhaba değerli Teknobilimadami okuyucuları bugünkü yazımızda gündelik hayatımızın en büyük parçası olan internetten bahsedeceğim. Günümüzde neredeyse tüm dünya olarak büyük küçük kadın erkek herkes bir internet kullanıcısı. Artık internete bilgisayarlardan, telefonlardan, tabletlerden, oyun konsollarından, televizyonlarından hatta son senelerde çıkan giyilebilir teknolojilerden bile erişebiliyoruz. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak bu soruları yanıtladık.

İnternet hız testi nasıl yapılır?

Bunun için çeşitli siteler mevcuttur, kolayca yapabilirsiniz.

Hız testleri doğru sonuç verir mi?

Yüzde yüz doğruluk taşımaz ama doğruya yakın sonuç verir. Bölgenize göre değişkenlik gösterir.

Yani günümüzde elimizdeki neredeyse tüm elektronik cihazlardan internete bağlanabiliyoruz. Peki biz buralarda kullandığımız interneti hangi hızlarda kullanıyoruz? İSS’mizin bi sağladığı hızı birebir alabiliyor muyuz? İnternet hızımızı nasıl öğreniriz? Bu test nasıl yapılır?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   PhotoRoom ile Fotoğraf Arka Planı Yok Oluyor Mu?

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hız testi yapmak için birden fazla yöntem olsa da bunların en hızlısı ve en yakın sonuçları vereni bu işi yapan sitelerden üzerinden yapacağınız ölçümler olacaktır. Aşağıda vereceğim her biri site test yapmaya başladığınız anda sizin internetiniz o anki Upload, Download hızlarını, o anki ping değerlerinizi ve hangi ISS’ten faydalandığınızı gösterecektir.

Burada testi yapmadan önce saf sonuçlara yani doğru verilere ulaşmak için yapmanız gereken şey o an internetinizi kimsenin kullanmıyor olduğundan emin olmanız olacaktır. Çünkü o an hız testi yaparken sizin upload hızınızı test etmek için örnek bir dosyayı upload ediyor olacak aynı şekilde download hızınızı ölçerken de örnek bir indirme işlemi yaparak internet hızınızı ölçecek.

E tabi bu test sırasında internetinizi kullanmaya o anlık bir yüklenme yaparsanız doğru sonuçları alamazsınız. Bu yüzden çevrenizde o an internetinizi kullananlardan anlık olarak çıkmalarını istemek en iyisi olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Oppo A12 tanıtıldı! İşte fiyat ve özellikleri

Hız Testi Yapabileceğiniz Siteler:

1.Speedtest.net: Hız testi yapma işine eğer bir sektör dersek, bu sektörün en başarılı firması speedtest’tir. Yaptıkları testlerin doğruluğu ve hızlılığı ile sektörün bir numarası diyebiliriz.

2. hiztesti.turktelekom.com: İnternet Servis Sağlayıcısı olan Türk Telekom’un sadece müşterilerine değil genel olarak internet kullanan herkes için olan hız ölçme sitesinde detaylı bir şekilde upload, download ve ping değerlerinizi görebilirsiniz.

Yukarıda sitelerden birinde yaptığınız testlerde en iyi değerleri almak için testi yaptığınız esnada internetiniz üzerinde bir kullanıcı olmadığından emin olun. Önerebileceğim ikinci şey ise kablosuz olarak değil de bilgisayarınızda kablolu bir bağlantı kullanmanız olacaktır.

İlginizi Çekebilir : VPN Nedir? En İyi VPN’ler