SEO Danışmanlık Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

0
seo
seo

SEO, bir web sitesinin arama motorları tarafından iyi anlaşılması ve sıralama faktörleri açısından daha değerli hale getirilmesi için yapılan bir dizi teknik işlemi kapsar. Arama motorlarında iyi sıralamalar kazanmak, daha fazla organik trafik ve potansiyel müşteri elde etmek için kritik öneme sahiptir. Bu nedenle birçok işletme, SEO danışmanlık hizmeti ile bu konuda profesyonellerden destek almaktadır. Peki, SEO danışmanlık hizmeti alırken nelere dikkat edilmelidir? Bu yazıda SEO danışmanlık hizmeti alırken göz önünde bulundurmanız gereken bilgileri paylaşacağız.

seo-danismani-kimdir

Referansları İnceleyin

SEO danışmanlığı alırken referansların incelenmesi önemlidir. Referanslar, SEO danışmanının geçmişteki işleri ve başarıları hakkında size fikir verir. Referansları inceleyerek daha önce SEO danışmanının ne tür işletmelere hizmet verdiğini, ne tür stratejiler uyguladığını görebilirsiniz. Ayrıca başarılı sonuçlar alıp almadığını da öğrenebilirsiniz.

Her ne kadar SEO danışmanları farklı site türlerine aşina olsa da referanslar, görüştüğünüz uzmanların hangi site türlerine daha fazla hakim olduğunu görmenizi de sağlar. Örneğin, referansları arasında daha çok e-ticaret siteleri olan bir SEO danışmanının bu alana daha hakim olduğunu düşünebilirsiniz.

seo-danismaninin-gorevleri

Ne Kadar Sürede Performans Elde Edebileceğinizi Sorun

SEO, uzun vadeli bir stratejidir ve sonuçların elde edilmesi genellikle zaman alır. Ancak SEO danışmanlık hizmeti alırken ne kadar sürede sonuçlar bekleyebileceğinizi sormak önemlidir. Böylece ileride SEO analizi yaparak birlikte performansı değerlendirebilirsiniz. Genel olarak SEO çalışmaları ve süreleri hakkında belirleyici olan faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • SEO danışmanınızın ne tür bir strateji kullandığı
 • Hedeflerinizin ne kadar zorlu olduğu
 • SEO stratejiniz için ne kadar yatırım yaptığınız
 • Sektörünüzün rekabet seviyesi vb.

SEO danışmanlığı almak için profesyonellerle görüştüğünüzde, genellikle size bu faktörleri göz önünde bulundurarak ortalama bir zaman verirler.

Danışmanlık Ücretini ve Süresini Hizmet Almadan Önce Sorun

SEO danışmanı nasıl seçilir?” sorusuna cevap ararken aklınızda tutmanız gereken bir konu da elbette ücretlerdir. SEO danışmanlık ücretleri çeşitli faktörlere göre değişkenlik gösterebilir. Bazı SEO danışmanlık firmaları saatlik, günlük veya proje bazlı bir ücretlendirme yaparken bazıları ise aylık ücretler talep eder. Ayrıca SEO danışmanlık hizmeti veren kişinin tecrübesi, sertifikaları, referansları ve uzmanlık alanları da ücretlerin belirlenmesinde önemli bir rol oynar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   En İyi WordPress Görsel Optimizasyon Eklentileri

SEO danışmanlık hizmeti veren birçok firma, müşterinin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş bir fiyatlandırma yapısı sunar. Bu nedenle, SEO danışmanlık hizmeti almadan önce, işletmenizin ihtiyaçlarını belirleyerek, önceden belirlenmiş bir bütçeniz olduğunu ve bu bütçenizle neler alabileceğinizi öğrenmek için firmalarla iletişime geçmek önemlidir. SEO danışmanlığı ücretleri üzerinde etkili olan faktörlerden başlıcaları şunlardır:

 • Web sitesinin mevcut durumu ve ihtiyaçları
 • Rekabet seviyesi ve sektörü
 • Hedef kitle ve hedeflenen anahtar kelimeler
 • Web sitesinin teknik altyapısı ve içerik kalitesi
 • SEO danışmanının tecrübesi ve sertifikaları
 • SEO danışmanlık hizmeti veren firmanın büyüklüğü ve konumu
 • Proje süresi ve iş yükü

Tüm bu faktörler SEO danışmanlık ücretleri üzerinde belirleyici olabilir. Bu nedenle SEO danışmanlık hizmeti alırken, fiyatlandırma yapısı ve hizmet süresi konusunda net bir anlaşma yapmanız önemlidir. Böylece hizmetinizi ne kadar bir bütçe ile alacağınızı ve ne kadar sürede sonuçlar alabileceğinizi önceden bilebilirsiniz.

seo-danismanligi-hangi-hizmetleri-kapsar

Sözleşme İptali Konularında Önceden Bilgi Alın

SEO danışmanlık hizmeti alırken nelere dikkat edilmelidir?” sorusuna yanıt verirken olası terslikler de göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer hizmetten memnun kalmazsanız gerektiğinde sözleşmeyi feshedebilmeniz gerekir. Bu nedenle SEO danışmanlık hizmeti alırken, sözleşme iptali konusunda önceden bilgi almak önemlidir. Bazı SEO danışmanlık şirketleri veya SEO danışmanları sözleşmeyi iptal etmeniz durumunda ücretler talep edebilir. Hizmeti almadan önce sözleşme iptali konusunda net bir anlaşma yaparak bu tür konularda sorun yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

Çalışacak SEO Danışmanının Profilini İnceleyin

SEO danışmanı ile çalışmaya başlamadan önce profiline göz atmanız önemlidir. SEO danışmanının profilini incelemek; danışmanınızın tecrübesi, sertifikaları ve başarıları hakkında bilgi edinerek çalışacağınız kişinin yetkinliği hakkında daha net bir fikir sahibi olmanıza imkan verir. Bu da sizin için doğru SEO danışmanını seçmenizde yardımcı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yeni iQOO Z8 ve Z8x sızıntısı tüm teknik özellikleri ortaya çıkıyor

Yazımızda sizler için “SEO danışmanlık hizmeti alırken nelere dikkat edilmelidir?” sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Elbette SEO zorlu ve uzun vadeli yatırım yapılması gereken bir alandır. Ancak yukarıdaki faktörlere dikkat ettiğiniz takdirde size ihtiyacınız olan desteği sağlayacak SEO danışmanı ile ortak noktada buluşabilirsiniz.

Bu noktada Dopinger SEO danışmanlık hizmeti ile öne çıkan markalardan biridir. Güvenilir ve etkili sonuçlar alan bir SEO danışmanlık hizmeti için Dopinger SEO danışmanlığı sayfasına göz atabilirsiniz. Firmanın SEO danışmanlık hizmetleri hakkındaki ayrıntıları bu sayfa üzerinden incelemeniz mümkündür. Ayrıca aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak ve hizmet detayları hakkında daha fazla bilgi almak için internet sitesi üzerinden kolaylıkla firmanın SEO danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca SEO Danışmanlığı hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz;

https://www.dopinger.com/tr/seo-danismanligi/

Sıkça Sorulan Sorular

SEO Danışmanı Nedir?

SEO danışmanı, bir işletmenin web sitesinin organik arama sonuçlarında daha iyi performans göstermesine yardımcı olmak için SEO stratejileri ve taktikleri konusunda uzmanlaşmış kişidir. SEO danışmanları, işletmelerin web sitelerindeki teknik, içerik ve bağlantı profilini analiz ederek, web sitesinin organik arama sonuçlarında daha yüksek sıralamalara ulaşmasına katkıda bulunurlar.

SEO Danışmanlık Hizmetleri Neleri Kapsar?

SEO danışmanlık hizmetleri, anahtar kelime araştırması, rakip analizi, web sitesinin teknik altyapısının analizi, içerik optimizasyonu, bağlantı profilinin analizi ve uygun bağlantılar oluşturma gibi konuları içerir.

SEO Danışmanlık Hizmeti Ne Kadar Sürede Sonuç Verir?

SEO çalışmalarının sonuç vermesi birçok faktöre bağlıdır. Sitenin mevcut arama sonuçları, rekabet düzeyi, hedeflenen anahtar kelimeler gibi konular SEO danışmanı tarafından başlangıçta analiz edilir. Ardından buna göre SEO danışmanı sizlere bir performans öngörüsü sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz