SSL Sertifikası Nedir?

0
ssl sertifikası
ssl sertifikası ne demek

SSL’i herkes bir yerlerde görmüştür. Son güncellemeler ile de Google Chrome üzerinde SSL sertifikasına sahip olmayan sitelerin “güvenli değil” olarak işaretlemesi ile birlikte herkesin ilgisini çeken SSL’in hadi ne olduğuna bir bakalım.

SSL, Secure Sockets Layer kelimelerinin baş harflerinin alınması ile oluşmuş bir terimdir. Güvenli Soket Katmanı anlamına gelen SSL, temel anlamda sunucu ve o sunucuya erişen kullanıcı ile aralarındaki veri alışverişinin tamamen şifreli ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Yani web sitesine kredi kartı girerken, üyelik bilgilerinizi girerken iletilen bilgiler şifrelenerek direkt olarak karşı sunucuya iletiliyor. Ancak bu tamamen web sitesinin güvenliğini sağlamaz. Yani hack işlemlerinize maruz kalmanızı engellemez.

SSL sertifikası artık ücretsiz olarak da hosting firmaları tarafından sağlandığı için ulaşılması güç bir şey değil.

Bu sebeple SSL artık her web sitesi sahibinin kolay bir şekilde erişebileceği bir duruma geldi. SSL Sertifikası, her web sitesi için kullanıcıların gözünden olumlu bir izlenim bırakmasını sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Göz Renginizi Değiştirin!

Bir web sitesine girdiklerinde URL’nin yanında yer alan yeşil kilit ile kullanıcılar paylaştıkları verilerin şifrelendiğinin güvenirliği ile işlem yapmaktadırlar. Örneğin bir e-ticaret sitesinde SSL sertifikasının yer almaması, büyük bir eksi olacaktır ve müşterilerin alışveriş yapmamasına neden olabilecek güvensizlik açığa çıkarabilir.

Ssl sertifikası nedir
Ssl sertifikası nedir

SSL ve SEO İlişkisi

Google’ın açıklamaları ve Google Chrome’da SSL’e önem verilmesinin ardından SEO ve SSL ilişkisi arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu sananlar olduğu için bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

SSL, doğrudan bir sıralama kriteri değildir, dolaylı yoldan kullanıcı deneyimi ile alakalı olarak SEO’ya yansımaları olabilecek bir kriterdir.

Kısacası SSL sertifikanız olmadan üst sıralarda yer alamazsınız gibi argümanlar boşadır. Çünkü şu anda herhangi bir kelimeyi arattığınızda üst sıralarda hatta 1. sırada yer alan bazı sitelerin SSL sertifikasına sahip olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Bundan dolayı SSL sertifikası doğrudan sıralamanızı etkilemez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Oppo A2m, Dimensity 6020 çip ve 720 nit parlak LCD ekran ile piyasaya sürüldü

SSL sertifikasının şu şekilde bir etkisi olabilir; bir şekilde üst sıralarda yer alan sitenizin SSL sertifikasının olmaması durumunda kullanıcılar sitenize tıkladığı zaman, kullanmış oldukları tarayıcı tarafından direkt olarak giriş engellenebilir ya da siteniz hakkında “güvenli değil” tarzında uyarılar çıkabilir.

Bu nedenle de kullanıcı hemen ya da hiçbir şekilde scroll işlemi dahi gerçekleştirmeden çıkar ise bu sitenizin hanesine eksi olacaktır. Bu sebeple kullanıcı deneyimini olumsuz etkilediği için SEO performansınızı da olumsuz etkileyebilir. Ancak dediğim gibi SSL’in SEO’ya etkisi dolaylı yoldan gerçekleşmektedir.

SSL Sertifikası Nereden Alınır?

Öncelikle SSL sertifikasının ücretli versiyonlarını kullanacaksanız ve kurumsal bir yapıda iseniz SSL’i aldığınız yer çok önemlidir. Bu sebeple güvenilir firmaları tercih etmenizi öneririz. Bunlardan birisi de yakında hizmete girecek Hostinget firmasıdır. Çok yakında hizmete açıldığında dilediğiniz SSL sertifikasını satın alabilir ve web siteniz/siteleriniz için kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz