SQL Server Always-On Nedir?

0
376
sql nedir
sql nedir

Sunucuların ve bağlı oldukları bilgisayarların bellek kısımlarında oluşabilecek sorunlar, işlerin aksamasına sebep olmaktadır. Kesintisiz şekilde çalışan ve herhangi bir olumsuz durumda işlemci sahiplerinin bundan etkilenmesini önleyen MsSQL Server Always-On teknolojisinin ayrıntılarına ve “SQL Server Always-On nedir?” sorusunun cevabına yazının devamından ulaşabilirsiniz.

SQL server always on mimarisinin ne işe yaradığını açıklarken öncelikle basit sql teknolojisinin açıklanması gereklidir. SQL server, verilerin analiz edilmesini ve gerekliyse raporlanmasını sağlayan bir sistemdir. Özellikle şirketler gibi büyük verilerin analizini gerçekleştiren yapılarda hayati öneme sahip olan SQL serverlar, aciliyet durumları için özel olarak geliştirilirler.

EzMedya | Web Yazılım | SEO | Reklam | Dijital Ajans

SQL Server Nedir?

SQL Server, toplanan verilerin seçilmesinden işlenmesine, çıktı sürecine dek tüm gereksinimlerin gerçekleştirildiği alandır.  Bu Server modelinin birçok gelişmiş türü ve versiyonu bulunur. “SQL Server nedir?” sorusu, Microsoft SQL(MsSQL) olarak da açıklanabilir. Bu modeller, çift bellek kullanımı gibi avantajlar içerse de Always-on mimarisi diğer tüm server yöntemlerinin eksiklerini kapatmaktadır.

MSSQL Server

Mssql Nedir?

Microsoft SQL olarak açımlanan MsSQL kurulumu yapısı, Windows tarafından sunulur. Bu server modeli, güvenlikten veri elde etmeye dek birçok alanda başarılı bir performans gösterir. Linux ile de uyumlu olan MSSQL, makine öğrenim modelleri çalışılırken de kullanılmaktadır. Geniş bir çalışma alanı sunması sebebi ile proje geliştirme konusunda idealdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bu nasıl bir elektrikli bisiklet? İşte karşınızda Eidolon BR-RTS!

MsSQL nedir?”in yanıtı, gelişmişlik düzeyi ile açıklanabilir. Always-onla birleşerek sunduğu avantajlar şunlardır:

  • Farklı lokasyonlarda çalışma
  • Database Mirroring teknolojisiyle eş zamanlı veri işleme
  • Aktif-aktif olarak veri kaybetmeden çalışma

SQL Always On teknolojisi, diğer server tiplerinde bulunan iyi özelliklerin yanı sıra, sanal IP ve çift-aktif yapı kullanarak fark yaratır. Bu sayede, verileriniz olası bir felaket durumunda zaman aşımına uğramadan analiz ve çalışmaya devam edebilir. Ayrıca ikincil bellek üstünden rapor, seçim ve yedekleme işlemleri gerçekleştirilerek ana belleğin veri yükü ortadan kaldırılabilir.

MsSQL vs. Postgresql

PostgreSQL vs SQL Server - javatpoint

Her ne kadar lisanslı ve ücretsiz kullanıma sahip olsa da Postgreql veri kümeleme sistemini tam anlamıyla desteklemez. Always-on sistemi, fail over cluster, yani sanal IP yapılandırması temeline dayandığı için Postgreql ihtiyaç duyduğunuz güvenliği sağlamaz. MsSQL vs Postgresql karşılaştırmasında şu söylenebilir: MsSQL server kurulumu daha zahmetli ancak daha avantajlıdır. Kurulum işlemleri, alanında profesyonel Forenda ekibi tarafından sağlanmakta ve sizi her türlü zahmetten kurtarmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Twitch Reklam Nasıl Engellenir

Forenda, artı ve eksi yönlerini detaylı şekilde açıklayarak Always-on teknolojisi ile verilerinizi güvence altına almanızı sağlar. Bu sayede, elektrik arızası gibi olumsuz durumlarda ya da bir felaket durumunda, şirketinizin sorunlarla baş edebilmesini mümkün hale getirebilirsiniz. SQL always-on kurulumunu profesyonel şekilde yaptırtarak sisteminizle ilgili güncel ve düzenli raporlar da alabilirsiniz.

MySQL vs. MsSQL

Verilerin analizi ve içgörüler üstünden geliştirme açısından MsSQL daha başarılı bir yapıdır. MySQL, kurulum sistemi olmadan çalıştırılabilir ancak çok gelişmiş ya da büyük bir depolama alanı sağlamaz. Bu temel farkın yanı sıra, .ASP ya da .PHP gibi iki farklı yazılım diline bağlı olmaları dışında MySQL vs MsSQL farkı oldukça azdır. Kullanım amacınız bireysel yerine büyük bir projeyi içeriyorsa, ihtiyaç duyduğunuz alanı MsSQL sağlar ve always-on sistemi ile de Forenda tarafından güvence altına alınır.

Ayrıca MSSQL hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak, bakım ve destek hizmetlerimizden yararlanmak için sayfamızı inceleyebilirsiniz;

https://www.forenda.com.tr/mssql-server/

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz