SEO Nedir Nasıl Yapılmalıdır?

0
30

Satış yaptığınız bir web siteniz var ve acaba daha çok müşteriye nasıl ulaşırım diye kara kara düşünüyor musunuz? Çeşitli yazı ve fotoğraflarınızı koyduğunuz bir blogunuz var ama keşke daha çok ziyaretçi gelse mi diyorsunuz? Emek vererek ortaya koyduğunuz, kaliteli bir markanız var ama bir türlü bilinirliğini artıramadınız mı? Siteniz harika ama reklam geliriniz düşük mü? Arama motorunda siteniz hiç çıkmıyor ya da alt sıralarda mı? Öyleyse SEO ile ilgili bu yazı tam size göre! Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibimizce bu konuyu detaylıca açıkladık.

SEO Nedir?

Arama motoru optimizasyonudur. Yazımızda tüm detaylarını açıkladık.

İç SEO nedir?

Site içi SEO uyumudur. Makaleleri, açılış hızını vs. kapsar.

Türkçesi arama motoru optimizasyonu olan SEO, Search Engine Optimization ifadesinin kısaltmasıdır ve dijital pazarlama sektörünün önde gelen bileşenidir. Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorları, kullanıcıların yaptıkları aramalara yönelik çıkardığı sonuçları pek çok ölçüt kullanarak sıralar ve kullanıcıya sunar. Bu ölçütlerden biri de SEO’dur.

Sitede SEO’nun kullanım şeklinin doğruluğu, o sitenin arama sonuçlarında kaçıncı sırada çıkacağını doğrudan etkiler. Yani ister daha çok ziyaretçi sayısına ulaşmak isteyen bir blogger, ister bir ürün ya da hizmeti satan ve daha çok müşteriye ulaşmak isteyen bir web sitesi sahibi tüccar, ister hedeflerine ulaşmış ama rakiplerinden bir adım önde olmak isteyen bir şirketin sahibi olun;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Moz DA/PA Değeri Nedir ?

sitenizin popülerliği, bilinirliği ve tabii ki trafiğini artırmak istiyorsanız yapmak zorunda olduğunuz ilk şey sitenizin SEO ayarlarını doğru şekilde yapmak ya da yaptırmaktır.

Web Sitenizin başarısını artıracak olan uygun SEO ayarları için sitenizin önceliklerinin ne olduğunu ve hedefini doğru, net biçimde belirlemelisiniz. Bu süreçte kopya içerikten uzak durmalı, özgün olmalısınız.

İlginizi Çekebilir : En İyi 3 WordPress SEO Eklentisi

Sitenizin öncelik ve hedefleriniz doğrultusunda hazırladığınız içeriğine bağlı olarak oluşturacağınız anahtar kelimeler sizin SEO’nuzu oluşturacak ve örneğin Google gibi bir arama motoru sizi üst sıralarda, hedef kitlenizin karşısına çıkaracaktır.

SEO ayarları iki ana kategoriden oluşur. Bunlar Site İçi SEO ve Site Dışı SEO’dur.

Site İçi SEO (On Page SEO) Nedir? Nasıl yapılır?

Site İçi SEO (On Page SEO), web sitesinin içeriğinin ve dolayısıyla her bir sayfasını arama motoru kriterlerine uygun hâle getirerek optimize etme işlemidir. Bu işlemlerin bütünü sizin web sitenizin içeriğini, anahtar kelimelerini, içeriğin hedef kitleye uygunluğunu, teknik durum ve yapısal unsurlarını ifade eder.

Site İçi SEO ayarları yerinde yapılmış bir site arama motorları tarafından kullanıcının arama kriterlerine uygun görülür ve üst sıralarda listelenir. Yani arama motorlarında bir arama sonucunun üst sıralarında yer almak istiyorsanız web sitenizin  Site İçi Seo ayarlarını düzgün ve gerektiği biçimde yapmalısınız.

Başarılı bir Site İçi SEO için;

  • Web sitesinin mobil uyumlu olduğuna,
  • SSL sertifikasına,
  • site içerik ve görsellerinin özgünlüğüne,
  • kaliteli ve güvenli bir sunucusunun olmasına,
  • sosyal medya gibi çeşitli platformlarda sitenin düzgün şekilde çalıştığına dikkat edin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   2020 WordPress Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Site İçeriğinizi Sürekli Güncel Tutun!

Sitenizin içeriğini belirli aralıklarla mutlaka güncelleyin ki yeni okuyuculara ulaşın ve eski takipçilerinizi de kaybetmeyin. Bunun yanı sıra okuyucuyu sıkacak denli karışık, uzun ya da hedefinden uzak içerikleri sitenize koymayın. Yazım, imla ve noktalamaya gereken özeni gösterin.

Sitenizin Blacklist’e Girip Girmediği Kontrol Edin.

Blacklist, yani kara liste, bir e-posta, IP adresi ya da domainin virüs yayma ya da spam e-postalar atması sonucu içine konduğu listedir. Eğer bu listeye girmişseniz web siteniz engellenir ve siteniz tamamen işlevsiz hâle gelir. Bu nedenle kullandığınız e-posta, IP adresi ve domainin kara listede olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Uzun URL Kullanmayın!

Google arama motoru için URL’de yer alan ilk 3-5 kelime önem arz etmektedir. Yani URL’yi hem kısa tutmalısınız hem de URL içinde anahtar kelimelerinizi kullanmalısınız. Anahtar kelimeleriniz fazlaca olmamakla birlikte içeriğe en uygun kelimeler olmalı. Bu kelimeleri sayfa başlığında ve içeriğinizin ilk 100 kelimesi içinde kullanmanız da sitenizin yararına olacaktır.

İlginizi Çekebilir : Makale İçin SEO Uyumu Nedir?

Site Dışı SEO (Off-Page SEO) Nedir? Nasıl Yapılır?

Site Dışı SEO, adından da anlaşılacağı üzere, site dışında ve ancak siteyle ilgili çalışmaların tamamını ifade eder. İnternet sitenize diğer sitelerden alacağınız backlinkler sayesinde site dışı SEO’nuzu yapabilirsiniz.

Backlinkler, bir sitenin başka bir siteye link vermesidir. Bu link anasayfada ya da diğer sayfalarda metin veya banner linki olabilir. Web sitenize backlink almanız sitenizin görünürlüğünü ve reklam değerini artırır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz