WordPress RankMath SEO Ayarları Nasıl Yapılır? 2021

1
WordPress RankMath SEO ayarlar
rank-math-seo-kurulumu-ve-ayarlari

Merhaba Tekno bilim adamı ailesi,  bugün WordPress RankMath SEO Ayarları Nasıl Yapılır? bu konu üzerinde duracağız.

Rank math seo eklentisi ayarlar nasıl yapılır; Sizde En İnce Detayına Kadar SEO yapabileceksiniz. Diğer seo eklentilerinden ana sayfanıza seo ayarlarını yaptıktan sonra site haritasıgoogle search console ekleyin.

Birazdan derinlemesine anlatacağım konuda dikkatlice okumanızı ve izlemenizi tavsiye ederim. Arama motorların google arama konsolunda robots meta ve genel ayarlar yapıldığında Rank Math SEO ayarlar tamamlanacak ve siteniz indeks almaya hazır olacaktır.

Şimdi Yeni sekmede linkinizi aratın ve noindex empty category and tag archives gibi seçenekleri linkinizden kontrol ediniz. Ayrıca link çıkışları dofollow mu yoksa nofollow external links mi olduğunu kontrol etmelisiniz.

Seo Ayarlar yapılırken Yoast SEO kullanm ile farklılıklar gösterecektir. Sitenizde bulunan Sosyal medya linklerini open external links in new tab window seçeneğini köprü bağlantısı ayarlarından bulunuz ve butonuna tıklayın WordPress SEO da olmazsa olmazı bağlantılardır.

Unutmadan strip category base ve nofollow image file links ayarlarının açık olduğuna emin olun. Popülerliğini korumaya devam eden Rank math seo , google aramalarında Yoast SEO Nedir , Rank Math Nedir , Yoast vs All in One SEO , şekli bnde karşılaştırmalar yapıldığını görürsünüz.

Bu Ayarları bitirdikten Sonra Sırasıyla şu konulara bakabilirsiniz ;

SEO uzmanı nedir ? SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Ücretsiz SEO Dersleri ve SEO Teknikleri

SEO Uzmanlarının Kullandığı Araçlar

SEO Nedir Nasıl Yapılmalıdır ? 

SEO Uyumlu Makale Yazmanın Püf Noktaları

WordPress Resimleri SEO Uyumlu Optimize Nasıl Edilir?

[toc]

WordPress Rank Math SEO Nedir?

WordPress sitelerine sahip olan kişilerin eklentileri kullanarak rank math seo ayarları web sitelerini daha da iyi yönetebilmelerine dair bir durum kendini gösterebilmektedir.

SEO odaklı olarak da ortaya çıkan eklentiler, sitelerin içerisinde yer alan sayfa ya da içeriklerin SEO’yu destekler nitelikte olup olmadığını denetlemesinin yanı sıra ne şekilde hareket edilmesi gerektiğini de ortaya koyan yöntemler olarak ifade edilebilmektedir.

Bu eklentiler sayesinde her zaman kullanıcıların aktif olarak kullanabileceği ve rakiplerine üstünlük kurabileceklerine dair potansiyellerini de web sitelerine dahil edebilmeleri gibi bir sonuca da ulaşmaları söz konusu olabilecektir. Böylelikle tam randımanlı olarak web sitelerinin olanaklarına sahip olmaları da muhtemel bir durum olacaktır.

WordPress içerisinde yer alan en iyi wordpress seo eklentisi SEO odaklı eklentilerden bir tanesi de RankMath SEO  olarak kendini gösterebilecektir. Eklentilere dair bilgiler içerisinde bu WordPress RankMath SEO eklentisinin son derecede işlevsel olduğu da işaret edilmektedir.

Ancak rank math wordpress RankMath SEO eklentisine dair hareket ederek, bu eklentiyi faal olarak kullanma amacı güden kişilerin ayarlamalarını da doğru bir biçimde yapmaları gerektiği de vurgulanabilmektedir.

Kendilerine SEO konusunda en büyük yardımcı olarak görecekleri RankMath eklentisine bağlı olarak hareket eden kişilerin her zaman olumlu sonuçları elde edebilmeleri de söz konusu olabilecektir.Arayüzü ve destekleri sayesinde diğer web sitelerinden ayrışmanın önemli bir yolu olarak da göze çarpan bir detay olarak adlandırılabilecektir.

Rank Math SEO Eklenti Özellikleri Nelerdir ?

Rank Math SEO Ayarlarını yaptığımız bu kapsamlı rehber yazımızda SEO Eklentisi olan Rank Math modüllerinin detaylı Özelliklerini göreceğiz.

Rank Math eklentisi oldukça popüler olmasıyla konuşuluyor. All in One SEO  ve Yoast SEO eklentisinden çok daha fazla özelliği bulunuyor. Yoast seo anahtar kelime bulma ile uğraşmadan Üstelik bu eklenti Ücretsiz.

Evet Diğer WordPress SEO Ücretli olan, All in One SEO ve  Yoast SEO  eklentisinde ücretli olan tüm özellikler bu eklentide ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Rank Math SEO Eklenti Özellikleri, Ücretsiz dedik, diğer blogcu olan yazar arkadaşların tercihi ve websitelerini üst sıralara çıkaran bu eklentinin sırrı modüllerinde gizli. Rank Math 1.0.6.2 Sürümü SEO eklentisini profesyonel yapan modüller şöyle ;

rank math
rank math seo

 

Rank Math SEO Kurulumu

WordPress Rank Math SEO Kurulumuna geçmeden önce eklentiyi indirmemiz gerekmektedir. 2 Farklı yükleme yöntemi vardır.

1.ci Yöntem : WordPress panelinizde Eklentiler sayfasına girerek buradan Rank Math eklentisini arayarak Rankh Math eklentisini indirerek aktifleştirebilirsiniz.

Diğer 2.ci Yöntem : Rank Math eklentisinin kendi websitesine giderek buradan gerekli eklentiyi indirmelisiniz. İndirdikten sonra bu ziip içinden klasörü çıkarıp rankh math klasörünü kopyalayın, Ardından FTP yöntemiyle  public_html> wp-content > plugins dosya yolunu göstermiş olduğumuz gibi izleyerek buraya yapıştırın.

seo by yoast
rank math seo vs yoast

Sonra WordPress panelinizde Eklentiler altında etkisiz olduğunu göreceksiniz. Etkinleştir diyerek WordPress SEO ayarlarına geçebilirsiniz.

WordPress RankMath SEO Ayarları

WordPress RankMath SEO ayarları
WordPress RankMath SEO ayarları

1.  Pano

Pano modülünde Rank Math eklentisiyle yapılacak işlemlerin çoğunun bir arada bulunduğu bölümlerden oluşan ve bu bölümleri aktifleştirip ayarlarını kurabileceğiniz alandır.

premium seo pack
wordpress anahtar kelime

2.  İstatistikler

İstatistikler paneli adından da anlaşılacağı gibi  Google Search Console ve Google Analytics ile Rank Math bağlantısını kurmanıza olanak sağlar.

Bu paneli kullanmak için önce “Connect Your Rank Math Account” diyerek Eklenti Aktivasyonunu aktifleştirmemiz gerekiyor.

all in one seo robots txt ayarları
all in one seo pack vs yoast
yoast seo keyword ekleme
seo score nedir

“Tamam Şimdi Etkinleştir” dedikten sonra burada websitenizdeki sayfalarınızın SEO performansınızı, Sitenin analitik verilerini, Anahtar kelimelerinizi ve Rank Tracker yani google serp’lerindeki sıralama takip araçlarını bu modül üzerinden kolaylıkla takip edebilirsiniz. Bu verileri Search Console raporlarından alınan veriler ile senkronize görebilirsiniz.

2. 1 Site Analitiği

Site analytics modülü yani Site Analizi sekmesinden ulaşım sağlayabilirsiniz. websayfanız içindeki  sayfaların SEO puanlarını sıralama yaparak anında görebilir ve düşük skor puanına sahip sayfaları tespit edip buna göre işlemler yapabilirsiniz.

Biz şuanda premium kullanmadığımız için Ücretsiz sürümünü kullanıyoruz.

all in one seo vs yoast
wordpress pack

2. 1 SEO Performans

Bu araç sayesinde sayfalarınızın seo performansını görebilir ve buna bağlı düşük performans gösteren sayfalarınızın seo performansını artırabilirsiniz.

2. 2 Anahtar Kelimeler

Anahtar Kelimeler yani Keywords  bölümündeyse sitenizde bulunan  en iyi anahtar kelimeleri, bunların pozisyonlarını, pozisyon yükselen ve düşen anahtar kelimelerinizin hepsini görebilirsiniz.

all in one seo woocommerce
wp seo ayarları

2. 3 Anahtar Kelime Sıralama Takibi “Rank Tracker”

Rank Tracker yani anahtar kelime sıralama takibi aracı ile sıralamada yükselen veya düşen kelimelerinizi takip edebilirsiniz.

3.  Genel Ayarlar

WordPress Rank Math eklentisi aktifleştiğine göre sol tarafta Rankh Math Menüsünü göreceksiniz. Bu menünün altında Genel Ayarları seçiniz.

seo kurulumu
wordpress seo

3. 1 Linkler

Strip Category Base (Açık olacak) : “siteadi.com/category/yazi-adi” burada görülen category dizinini kaldırıp Linkimizin daha kısa gözükmesini sağlar. Kısaca Website URL adresinde kategori dizini (yolu) kaldırma işlemi yapar. SEO açısından Önemlidir. Bu ayarı açmanızı tavsiye ederim.

Redirect Attachments (Açık olacak): Sizler yeni yazı oluşturduğunuzda herhangi bir medya görseli eklediyseniz (Video,gif,fotoğraf vb.) Buradaki medya görseline bağlantı vermenize ve bu verilen bağlantıyı websitenize yönlendirme işlemi yapar. SEO açısından önemlidir. Bu ayarı açmanızı tavsiye ederim.

Redirect Orphan Attachments: WordPress’te yeni bir görsel eklediğinizde Ortam > Kütüphane sekmesinde bulunan kullanmadığınız görsellerin nereye yönlendirileceğinin yapıldığı alandır. Domain adresinizi yani anasayfanızı yazabilirsiniz.

Remove Stopwords from Permalinks(Kapalı) :  URL’lerde engellenecek sözcüklerin kaldırılması işlemini yapmaktadır. Bu ayarı Kapalı yapmanızı tavsiye ederim.

Nofollow External Links (Kapalı): Websitenizdeki Sayfalardan , yazılara , kategorilere kadar tüm harici giden bağlantıları Nofollow yapmaktadır. Bu ayar önemlidir. SEO açısından negatif etkilenebilirsiniz. Sizler eğer dış linklere nofollow vermek isterseniz bu işlemi klasik metin editörüyle yapabilirsiniz.

Nofollow Image File Links (Kapalı): Sitenizdeki ekleme yaptığınız görsel üzerindeki bağlantıları nofollow yapar. Görseller üzerinde harici link kullanmıyorsanız kapalı bırakınız.

Open External Links in New Tab/Window (Açık): Organik sayfa görüntülemesini artırmak ve SEO katkısı olması için websitenizde bulunan harici linkleri yeni sekmede açmanızı sağlar.

rank math
rank-math-linkler

3. 2 Gezinti Çubuğu / Breadcrumbs

Breadcrumbs nedir ; Breadcrumbs yani  Sayfa Yollarını temanızın ayarlarına göre açabilir yada kapatabilirsiniz. Kategori – Sayfa yollarını göstermeye yarar.

webmaster tools url ekleme
odak anahtar kelime nedir ve breadcrumbs
wordpress seo eklentisi
link rank

3. 3 Web Yöneticisi Araçları / Webmaster Tools 

Webmaster tools aracı sayesinde buradaki modülde , Google arama konsolu, Bing webmaster araçlarına ait doğrulama sayfası , Baidu , Yandex , Alexa , Pinterest gibi web yönetici araçlarından edindiğimiz doğrulama kodunu buradaki boş alana ekleyebilirsiniz. Doğrulama kodunun meta name  = content kısmını eklemeniz yeterli olacaktır.

seo eklentisi
seo premium wordpress

3. 4 Diğer Ayarlar / Others

Usage Tracking: Rank Math daha iyi deneyim sunmak için sitenizden veri toplamak ister. Bu seçeneği kapatabilirsiniz.

Show SEO Score to Visitor : Yayınlarınızın içine SEO skorunuzu gösteren bir rozet ekler. Kapalı tutabilirsiniz.

powerful seo
wordpress seo ayarları

3. 5 Robots.txt dosyasını düzenle

Robots.txt dosyasını düzenleme bölümünde , google , bing , yandex gibii arama botlarının websitenize ulaşması için gerekli izinlerin kontrolünü yapar. blogger robots txt , yoast robots.txt Websitesinizdeki belirlediğiniz dizinlerin yada bağlantı linklerinin botlar tarafından izlenme – görünmesini eğer istemiyorsanız bu bölümden kontrol edebilirsiniz.

wordpress seo
premium seo

3. 6 .htaccess dosyasını düzenleme

.htaccess dosyası çok kritik öneme sahip özel bir dosyadır. Htaccess dosyamızda websitelerinin tarayıcı önbellek verileri , SSL yönlendirme ve www / www’süz yönlendirilmesi , kalıcı ve harici bağlantılar , php işlemleri , Resim sıkıştırıma ayarlarına varıncaya kadar işlerin yapıldığı bir bölümdür.

Websitenizde bulunan htaccess dosyası hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz bu dosyada değişiklik ve düzenleme yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Düzenlemede yapacağın küçük bir hatada websitesinin çökme tehlikesi vardır.

seo one
all in one seo-ve-htaccess

3. 7 404 Monitör

404 Monitor modülü ile web websitenizdeki eksik dosyaları, kırık bağlantı yollarını kolayca takip edebilirsiniz. Websitenizde açılmayan sayfalarınız mıu var hemen wordpress panele giriş yaptıktan sonra sol  kısımdan 404 modüle  tıklayınız.

404 hatası vermiş olan sayfalarınnızı görebilir ve bunları düzeltebilirsiniz. Bu modülün ayarlarını aşağıdaki gibi düzenleyebilirsiniz.

all in seo pack
all in one seo pack vs yoast

3. 8 İstatistikler

Bu konuya buradan ulaşabilirsiniz.

3. 9 Yönlendirmeler

Yönlendirmeler bölümünde, websitenizde bulunan silinen veya değişmiş sayfalarınızı tespit edebildikten sonra bu sayfalarınızı otomatik olarak hangi sayfaya yönlendirmek istediğinizi veya ne yapmak istediğinizi belirleyebilirsiniz.

yoast seo
seo wordpress

4. SEO Başlıkları ve Meta

SEO Başlıkları WordPress panelinizin Sol Menüsünde yer alan,  > Rank Math sekmesindedir. Buranın alt menüsü olan Başlıklar & Meta modülünden erişim sağlayabilirsiniz.

ranke
rank ne demek

4. 1 Global Meta  

Robots Meta: Robots Meta kısmında, sayfa ve yazıları ilgilendiren yerdir. Yazılarınızın genel arama motoru botlarınca takip edilir ve  varsayılmış olarak bu bölüm boş gelir. Buradaki ayarları sizde boş bırakınız, Eğer engellemek istediğiniz sayfalar veya yazılarınız varsa bunları o sayfanın özelinden ayarlayabilirsiniz.

Gelişmiş Robots Meta: Robots Meta’yı yukarıda anlatmıştık. Gelişmiş Robots Meta ise bize Varsayılan standart bilgilerin dışında daha da fazla seçenek sunuyor. Aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.

Boş Kategori ve Etiket Arşivini İndexleme: Bu kısımda , oluşturduğunuz fakat yazının atanmamış kategoriler yada varsa etikeletinizin google robotları tarafından izlenip izlenmemesi gerektiğini ayarlayan kısımdır.

Bizim Tavsiyemiz bu ayarınızı ”ON” bırakmanız ve boş kategorileri ve de  etiketlerinizi meta noindex  ayarlamanız yönünde olacaktır.

Ayırıcı karakter: Ayırıcı karakterler genelde Sayfa başlıklarımızı ayırmak için kullanılır .Buradan Ayıcac seçimi yapabilirsiniz.

Başlıkları büyük harfle yaz: İçeriğinizdeki başlıkların büyük harfle başlamasını ayarlar. Bu ayarı kapatmak yada açmak sizin isteğinize bağlıdır Tavsiyemiz kapalı durumda olmasıdır. çünkü Klasik editörünüzde de bunu ayarlayabiliyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Wordpress Subdomain Nasıl Eklenir?

OpenGraph Küçük Resmi: Web Sitenizde makale yada sayfalarınızı paylaşırken küçük bir resim görünmesini sağlamaktadır. Kişisel yada Kurumsal firma logonuzu buraya ekleyebilirsiniz.

Twitter kart türü: Twitter’da paylaşım yaptığınız Twitter kart türünü belirtir. Büyük boy yada standart bir kart seçebilirsiniz. Sizin insiyatifinizdedir.

wordpress seo
noindex nofollow

4. 2 Yerel SEO – Local SEO

Kişi veya Şirket: Yerel SEO yapacağınız site kişi mi yoksa firma mı olarak temsil edeceğini seçiniz.

Ad: Yerel İşletmenize ait  Marka yada Firma isminizi giriniz.

Logo: Yerel işletmenize ait marka yada logonuzu ekleyiniz.

Link: Websitenizin linkini ekleyiniz.

Email: Arama motorları tarafından görünen e-posta adresiniz

Telefon: Telefon numaranız / Müşteri tem

Adres: Yerel işletmeye ait adres bilgileri

Sayfa Hakkında: Hakkında sayfasıdır. Hakkımızda sayafasını seçiniz.

İletişim Sayfası: İletişim sayfasını seçiniz.

seo eklentisi
wordpress seo eklentisi

4. 3 Sosyal Meta 

Sosyal Meta kısmında  Twitter, Facebook, Linkedin, Instagram, Google Rehber, Yelp, FourSquare, Flickr stok görsel, Reddit hesabınız, YouTube kanalınız, Pinterest, Soundcloud, Tumblr gibi bir çoksosyal medya hesaplarınızı tanıtabilirsiniz. İşletme hesaplarınızın web adreslerini gereken alanlara ekleyebilirsiniz.

Burdaki tüm alanları doldurmanıza gerek yoktur. Aktif olarak kullandığınız hesaplarınızı yazmanız kâfidir.

ranka
meta yönlendirme

4. 4 Ana Sayfa 

Bu alanda web sayfanızın anasayfa başlık ve meta açıklaması ayarlanır. Bunun dışında Facebook Twitter gibi anasayfa başlığını, açıklama ve küçük resimleri buradan belirleyebilirsiniz.

yoast seo sitemap ayarları
blog seo ayarları

4. 5 Yazarlar

Bu kısım Rank Math SEO ayarları için önemli bir bölümdür. Sitenizde tek yazarlı mı yoksa çok yazarlı mı olduğunu seçebilirsiniz. Eğer tek yazarlı ise “Author Archives” bölümünü disabled yapmalısınız. Yazar sayfaları yinelenen içerik olacağı için bu durum Google tarafından hoş karşılanmayacaktır. Eğer çok yazarlı bir web siteniz varsa enabled yapabilirsniz, alogirtma seçiminize göre optimizasyonlar yapacaktır.

wordpress seo ayarları
seo ayarları

4. 6 Çeşitli Sayfalar

Tarih Arşivleri : Google serplerinde tekrarlanan içerikler görürüz. İşte bunlardan  kaçınmak için tarih arşivlerini devre dışı seçiniz.

404 Başlık: 404 sayfası başlığınızı değiştirip farklı türlerde biçimlendirebilirsiniz.

Arama Sonuçları Başlıkları: Arama sonuçları için başlıkları farklı türde biçimlendirebilirsiniz.

Noindex Arama Sonuçları: Arama sonuçlarında belirlenen sayfaları noindex yapabilirsiniz. Bu sayfaları Noindex yapmak istiyorsanız  “ON” seçeneğini işaretleyin.

Noindex Sayfalandırılmış Sayfalar: Google serp’te diyelim sayfa sayfa page2/page3 şeklinde sayfaları sınıflandırır işte bunu önlemek için OFF kapalı işaretleyiniz.

Noindex Arşivi Alt Sayfaları: Noindex Arşivi alt sayfalarını noindex yapmak istiyorsanız bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Şifre İle korunan sayfaları indexlememe: Şifre ile korunan bazı sayfaları indeksletmek istemiyorsanız yani google üzerinden indexlenmemesi için bu seçeneği “ON” yapınız. Resimde OFF yaptım bende şifre ile korunan sayfa bulunmuyor.

wordpress etiket eklentisi
seo ayarları nasıl yapılır

4. 7 Gönderi Çeşitleri / Yazılar

Tek Yazı Başlık: Tek Yazı sayfaları için varsayılan başlık etiketidir. Bu, yazı düzenleme ekranındaki her gönderi bazında değiştirilebilir.

Tekil Yazı Açıklama: Her yazdığınız içerikte yazıya ait açıklama olması gerekir. İşte sizin buraya yazacağınız yazıyı , yazı içinden mi çeksin yoksa kendim mi belirlemeliyim gibi ikilemleri  açıklamasını yazmayı unuttuğunuz yazılar için kullanılır. Ancak varsayılan kod ile bırakırsanız yazı içindeki makaleden çekecektir.

Schema Türü: Şema türü seçiminde dikkat etmelisiniz. Google serp bunlara önem veriyor. Şema türü seçmek için ekstra eklenti kurmanıza gerekte yoktur.

Çünkü bu seçenekte size google snippetlerine uygun 13 farklı şema bulunmaktadır. Kendi alanınıza uygun olanı seçebilirsiniz.

Manşet: Yazılarınız için SEO başlığının olduğu alandır. varsayılan %seo_title% olarak kalabilir. wordpress site başlığı değiştirme buradan yapabilirsiniz.

Açıklama: Bu kısmı Default yani Varsayılan olarak bırakınız, size önerim açıklamaları her yazı için ayrı girmeniz faydanıza olacaktır.

en iyi wordpress seo eklentisi
wordpress en iyi seo eklentisi

Makale türü: Eğer sitenizde belli bir konu üzerine makale yazıyorsanız “article” seçiniz. Eğer Blog yazıları ve paylaşımları yapıyorsanız “blog post” seçiniz. Eğer zamana göre haber makaleleri yazıyorsanız “news article” seçiniz.

Yazı Robotlar Meta: Buradaki ayarda nofollow – noindex seçildiği yerdir. Varsayılan olarak Default bırakınız.

Bağlantı Önerileri:  Bu yazı türü için bağlantı önerileri meta kutusunu etkinleştirmenizi tavsiye ederim. Çok yazınız varsa bu özelliği ON yapınız.

Link Öneri Başlıkları: Yazı Başlıkları yerine bağlantılar için  Anahtar Kelime yada yazı başlığına göre önerme yapar. Bu ayarı ON yapınız.

Birincil taksonomi: Websitenizde içeriklerinizde etiketlerin mi yoksa kategorilerin mi öncelikte olacağını seçiniz. Bizim önerimiz bu kısmı kategori olarak ayarlayın.

SEO Meta Kutusu Ekle: Facebook sayfa adresinizin tamamını buraya girebilirsiniz. Bu ayarı etkinleştirin. Her yazı için meta kutusu ekler.

Toplu Düzenleme: Gönderi düzenleme ekranına toplu düzenleme sütunlarını ekleyebilirsiniz Bu ayarı etkinleştirebilirsiniz.

Özel Alanlar: Sayfa analizine dahil edilecek özel alan adının listesidir.

rank teknoloji
wordpress kur

4. 8 Sayfalar

Yukarıda Yazılar Modülünde yaptığımız ayarların hepsi yazılar bölümü içinde geçerlidir arkadaşlar.

4. 9 Attachments / Medya / Cloud Templates

Yazılar modülü , Sayfalar modülündeki gibi bu modülü de aynen o şekilde ayarlayabilirsiniz.

seo önerileri
wordpress meta keywords ekleme

Ortam Robots Meta: Ek dosyalar bulunduğu için bu alanı noindex olarak ayarlayınız.

seo rank
wordpress meta etiketi ekleme

4. 10 Kategoriler

Kategori arşiv başlığı ve açıklamasını varsayılan haliyle bırakabilirsiniz. Kategorileri robotlara karşı indexletmek istemezseniz robots meta kısmından noindex seçebilirsiniz.

seo nasıl yapılır resimli anlatım
global rank ne demek

4. 10 Etiketler

Websitelerinde etiket kısmını kullanan sayısı gün geçtikçe azalıyor çünkü bunu yapmayı alışkanlık haline getirdiyseniz artık bırakmalısınız. SEO kısmında önemi şudur ;

Çünkü siz bir yazı eklediğiniz zaman ,yazınıza eklediğiniz etiketlerin aynı yazıda farklı farklı a dan z ye kelimeler yani anahtar kelimeler adında tekrar gösterildiğinden kopya muamelesi yani kopya içerik olarak görülecektir. Biz etiket kullanmayı önermiyoruz bu ayarları noindex yapmanızı tavsiye ediyoruz.

meta robots etiketi
wordpress seo ayarları nasıl yapılır

5. Sitemap Ayarları

SEO için önemli diğer ayar ise Sitemap’tır.Google site haritamız sayesinde search konsola pingleme yapar. Rank Math sitemap ayarlarını en yararlı şekilde yapmak için aşağıdaki adımları inceleyiniz.

5. 1 Genel Ayarlar

Site Haritası Başına Linkler: Her site haritası sayfasındaki maksimum bağlantı sayısını ifade eder. Site haritası 200 seçtiyseniz Maksimum limite ulaştığında otomatik olarak post_sitemap-2 şeklinde yeni bir site haritası oluşturur.

Site Haritalarındaki Görüntüler: Site içeriğindeki yayın içeriğindeki resimlere referans ekleyin. Bu, arama motorlarının sayfalarınızdaki önemli görselleri dizine eklemesine yardımcı olur. Bu ayarı açık ON yapınız.

Öne Çıkan Görüntüleri Dahil Et: Doğrudan Gönderi içeriğinde görünmese bile, Öne Çıkan Görüntüyü de ekleyin. Bu ayarı açık ON yapınız.

Yazıları hariç tut: Site haritasından hariç tutmak istediğiniz yayınların kimliklerini, virgüllerle ayrılmış olarak giriniz. Bu seçenek ** geçerlidir ** gönderiler, sayfalar ve özel gönderi türleri dahil tüm gönderi türleri.

Şartları Hariç Tut: Virgülle ayrılmış terim kimlikleri ekleyin. Bu seçenek tüm taksonomiler için uygulanır.

Ping arama motorları: Bir site haritası güncellendiğinde Google & Bing’e otomatik olarak bildirir. Bu ayarı açık ON yapınız.

google site haritası yükleme
sitemap nasıl yapılır

5. 2 Yazılar ve Sayfalar

Sayfa ve yazılar aynı ayarlara sahiptirler, bunun için ikisinde de  ayarları aynı kullanabilirsiniz.

Include in Sitemap: Sayfa ve yazıları site haritalarına dahil edin. Bu kısımı ON olarak ayarlayınız.

Images Custom Fields: Site haritalarına eklemek için resim URL’leri içeren özel alan (gönderi meta) adları ekleyin. Her satıra bir tane ekleyin.

forum rank
seo nasıl yapılır resimli anlatım

5. 3 Ekler / Ortam / Medya

Ek site haritası oluşturmak için aşağıdaki seçeneği ON” Site haritasını dahil et seçiniz.

wordpress anahtar kelime nasıl eklenir
en iyi seo eklentisi

5.4 Kategoriler ve Etiketler

Kategori ve etiketler sekmesinde yinelenen sayfalar oluşturduğu için bu ayarı  OFF Kapalı yapınız.

seo puanı
ayalar

6. Rank Math SEO İle Anında İndex Alma

6.1 İnstant İndexing

noindex nedir
google index nedir

URL Submission: Google ve Bing URL Gönderme API’sına gönderilecek URL’leri ekleyeceğiniz alandır. (satır başına bir, en fazla 500) ekleyebiliyorsunuz. Daha detaylı bilgi için Rank Math API bakabilirsiniz.

7. Rol Yöneticisi

Web sitenizdeki Rol Yöneticisi özelliğini etkinleştirmek için, WordPress Kontrol Paneli> Rank Math > Kontrol Paneli’ne gidin ve listeden Rol Yöneticisi modülünü etkinleştirin .

google zengin kartlar
Rank Math Role Manager

stenizde sizin haricinizde kullanıcılar varsa editör, yazar, gibi… Rol Yöneticisi ile sitenizdeki kullanıcıların  izinlerini yönetebilirsiniz. Yönetici site sahibi tüm yetkilere sahiptir. Fakat aboneler hiç bir yetkiye sahip değildirler. İşte bunları ayarlamak için aşağıdaki tabloda uygun görülen kullanıcıların ayarlarını yetkilerini düzenleyebilirsiniz.

keywords nedir
global rank nedir

8. 404 Monitör

Rank Math SEO modüllerinden olan  404 monitor kaynağı , gösterge panelinizde 404 sayfalarında ulaşılamayan uyarı veren sayfaları görebilir. Bunları silebilir yada yeniden yönlendirebilirsiniz.

wordpress 404 sayfası oluşturma
wordpress 404 sayfası düzenleme

9. Yönlendirmeler / Redirections

Yönlendirme menüsü,  wordpress panelinizin gösterge panelinde Yönlendirmeler yada Redirections diye de geçer bu sekme altında bulunur. Eski linki yeni linke yönlendirmeye yarar. Buradaki yönlendirmeleri kontrol edebilirsiniz.

From: Eski adresi buraya giriniz (yönlendirmek istediğiniz link)

To: Yeni adres linki buraya

10. SEO Analizi

SEO analizi bölümündeyse websitenizin SEO puanı hakkında bilgi verir. WebSitenizde bulunan başarılı başarısız test sayısından eksikliklere kadar yine  optimizasyon önerilerine kadar grafikler gösterir. Buradaki ekran %100 yada buna yakın bir puan görmüyorsanız bir şeyler eksik demektir.

SEO konularında yada diğer konularda profesyonel bir destek isterseniz  bizimle iletişime geçip yine WordPress Hizmetlerimiz hakkında inceleme yapıp teklif alabilirsiniz.

toolkit for fb by plugin
wordpress üst kısım görseli

Veri Aktarımı Süreci

RankMath eklentisinin kurulmasından sonra WordPress yönetici panelinde söz konusu eklentinin kendi sekmesini görebilmek söz konusu olabiliyor. WordPress RankMath SEO ayarları işlemine geçmeden kurulumunun yapılması gereklidir. Bu sekmenin tıklanmasıyla beraber web sitesi sahiplerinin karşısına Dashborad adı verilen ekran gelecektir.

Sonrasında da Setup Wizard seçeneği tıklanarak ayarlamalara dair hareket etmek de mümkün olmaktadır. Bu aşamada WordPress eklentisinin ilk isteği daha önce kullanılan SEO ayarlamalarına dayalı olacaktır. Daha önceden kullanılan SEO eklentilerinin bilgilerinin bu eklentiye dahil edilmesi bu talep üzerine gerçekleştirilebilecektir.

Bu tip aktarma işlemlerini dört aşamada gerçekleştirmek de mümkün olmaktadır.

  • Import Settings ile beraber önceki eklentilerin genel ayarlarını ve meta data içerisinde yer alan bilgileri aktarma işlemi uygulanabilmektedir.
  • Import Post Meta seçeneğiyle de sayfaların ya da yazıların içerdiği meta dataların yanı sıra SEO title, açıklama kısmı, Open Graph bilgileri ve robots meta içeren içeriklerin bilgilerinin aktarılması söz konusu olabilmektedir.
  • Import Term Meta seçeneğiyle de kategori, etiket ve tüm taxonomy arşivleri içerisinde yer alan meta data bilgilerinin aktarılması işlemi uygulanabilmektedir.
  • Import Author Meta ile de yazar sayfalarında yer alan meta data bilgilerinin taşınmasını sağlamaktadır.

Açılan pencerede bu 4 seçeneğin her biri işaretli olarak kullanıcıların karşısına çıkacaktır. Kullanıcıların aktarılmasını istemediği bilgilere dair hareket etmeleri durumunda işareti kaldırmaları yeterli olacaktır.

Aynı zamanda da hiçbir aktarım işleminin gerçekleştirilmemesi yönünde bir talebin meydana gelmesi halinde de “Skip. Don’t Import Now”  seçeneği tıklanarak, bu bölümün atlanması gibi bir durum ortaya çıkabilmektedir.

WordPress RankMath SEO ayarları
WordPress RankMath SEO ayarları

Bu işlemlerin onaylanmasından sonraki zaman diliminde de içe aktarma işlemleri gerçekleşmeye başlayacaktır. RankMath SEO eklentisi de bu işlemler hakkında tüm detayları sağlayacaktır.

Web Sitesi Türü Seçimi

İkinci adım olarak ayarlamaların yapıldığı web sitesine dayalı olarak hareket edilecektir. Web sitesinin türünün belirlenmesi sonrasında da ayarlamaların bu tür üzerinden gerçekleştirilmesine dair bir işlem hayata geçirilecektir. WordPress RankMath SEO ayarları video şeklinde aşağıdaki videodan da takip edebilirsiniz.

Rank Math SEO eklentisinin Kurulumunu Videolu olarak yapmak için aşağıda Buğra bey’in eğitim videosunu izleyerek kurulumu yapabilirsiniz.

Bloglar İçin RankMath Ayarlama İşlemi

WordPress RankMath SEO ayarları işlemlerini en iyi şekilde yapmanız için gerekli detayları incelemeniz gereklidir. Web sitesinin kişisel bir blog olarak devreye girmesi durumunda RankMath içerisinde yer alan Personal Blog, Persone Portfolio ya da Other Personal Website seçeneklerinden bir tanesini seçebilmek söz konusu olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Adobe Photoshop Ücretsiz Alternatifi GIMP

Aşağıya Sedat bey’in Rank Math hakkında yaptığı Eğitim ve inceleme videosunu koyuyorum. İzleyiniz.

İşletmeler İçin Rank Math Ayarlama İşlemi

İşletme web sitelerine sahip olunması durumunda da söz konusu sitelerin Small Business Site ya da Other Business Site olarak ayarlamalarının yapılması mümkündür.Bu iki seçenekten herhangi birinin tercih edilmesi durumunda da iki farklı ayar seçeneği kendini gösterecektir. Business Type ve Company Name adlı seçenekler ortaya çıkacaktır.

Bu noktada da Business Type içerisinde işletmenin türünü seçmek gerekecektir. Aynı zamanda da Company Name bölmesinde de işletmenin isminin yazılması söz konusu olacaktır.

eCommerce Web Siteleri İçin Ayarlama İşlemi

E-ticaret web siteleri RankMath SEO eklentisi tarafından kusursuz bir destekleme evresi içermektedir. E-ticaret konusunda faaliyet gösteren web sitelerine dair ayarlamalar esnasında Webshop’u seçmek de mümkün olmaktadır. Sonrasında da işletme türü ya da işletme adı dahilinde var olan bölmelerin doldurulması gerektiği de ifade edilmektedir.

Son olarak sitelerin bahsedilen bu grupların dışında yer alan türlerden herhangi birinde açılması durumunda da Comminity Blog/ News Site ya da Other Personal Website seçeneklerinden bir tanesini seçebilmek de mümkün olmaktadır.

Site Logosu Ayarlama

Site Logosu Ayarlama
Site Logosu Ayarlama

RankMath kapsamında yapılacak olan bu ayarlama içerisinde web site için bir logo seçmek ve upload işlemlerini gerçekleştirmek söz konusu olabilmektedir. Add or Upload File seçeneğinin tıklanması sonrasında da WordPress kütüphanesi açılacaktır.

Burada var olan logolardan herhangi birini seçmek ya da başka bir logo dosyasını yüklemek de mümkün olabilecektir. Seçimin yapılması sonrasında da dosyanın kullanılacağına dair onay vermek yeterli olacaktır.

Birden Çok Yazar (Multiple Authors) Ayarlamaları

Birden Çok Yazar (Multiple Authors) Ayarlamaları
Birden Çok Yazar (Multiple Authors) Ayarlamaları

RankMath içerisinde birden çok yazar bulunması durumunda ayarlamaların en optime edilecek biçimde yapılması gerektiği durumu da söz konusu olabilmektedir.

 

Open Graph Thumbnail Ayarları

Gönderilerin Open Graph ayarlarını bu bölüm içerisinde gerçekleştirmek söz konusu olabilmektedir. Bu web sitesi içerisinde istenilen ayarlamaları gerçekleştirmek adına hareket edenlerin öne çıkarılan görseli olmaması durumundaki içeriklerin sosyal medyadaki resim ayarlamaları da gerçekleştirilecektir.

Bu ayarlamaları yapmak adına WordPress Medya kütüphanesinde yer almak için Add or Upload File sekmesinden hareket ederek, daha önceden kullanılan bir resmin seçilmesi gerekecektir. Resim seçildikten sonra bu resmi kullanarak ayarı sonlandırmak mümkün olmaktadır.

Google Search Console Entegrasyonu

Her WordPress eklentisinde olduğu gibi RankMath içerisinde de Google Seearch Console entegrasyonunu yapmak gerekmektedir. Bu ayarlamalarla beraber Google’ın resmi web site yönetim aracına dahil edilmesi sağlanabilecektir.

Google Search Console Entegrasyonu
Google Search Console Entegrasyonu

Web sitesi sahiplerinin var olan siteleri hakkındaki tüm bilgilerini görebilmeleri ve arama motoru sorunlarını çözüme eriştirmeleri konusunda da devreye girebişlmektedir. Web sitesi sahiplerinin siteleri ile alakalı olarak devreye girecek olan bu ayarlamalar dizin, tarama ve arama motoru sıralamaları konusundaki bilgileri içermektedir.

İlk olarak Google Search Console’dan gerekli verileri çekebilmek adına yetki vermek gerekecektir. Sonrasında da Get Authorization Code sekmesinin tıklanmasıyla beraber ayrı bir pencerenin açılması da gerekecektir. Buradaki en uygun hesabın seçilmesi sonrasında da Google hesabınını seçmek de söz konusu olabilecektir.

Sonrasında da RankMath eklentisinin erişim yetkisi almasına onay verilecek olan bir kutu görülerek Allow seçeneği tıklanarak hareket etmek gerekebilecektir. Bundan sonraki evrede de Google bir doğrulama kodu paylaşacak ve bu kodun paylaşılması sonrasında da kopyalanması işlemi gerçekleştirilecektir.

Kopyalanan kodun yapıştırılmasıyla beraber eklentilerin otomatik olarak kodu algılaması mümkün olacaktır. Eğer otomatik olarak gerçekleşmemesi durumunda ise Uthorize seçeneğini tıklamak gerekmektedir. Bu noktalarda yetkilendirme işlemlerinin başarısız olması halinde bunun nedenleri de iki şekilde olabilmektedir.

  1. Yetkilendirmenin Google Search Console hesabıyla olmaması durumunda
  2. Web sitelerin Google Search Console üzerinden doğrulamasının gerçekleştirilmemesi halinde olabilmektedir.

Yetkilendirmeyi doğru hesapla yapılıp yapılmadığını kontrol etmek için De-Authorize butonuna tıklayarak doğru adresi bulmak ve yetkilendirme işlemlerini tamamlamak gerekmektedir.

Sitelerin doğrulama işlemleri yapılmaması durumunda da yetkilendirme faaliyetleri başarısız biçimde sonuçlanabilmektedir. Bu şekilde hareket etme durumunda Click here butonunu tıklamak gerekecektir.

Buraya tıklandıktan sonra da Rank Math SEO ayarlarına yönelmek gerekecektir. GSC alanında doğrulama HTML’sini ve ID’sini girmek de gerekecektir. Ancak bu konuda ne şekilde hareket edilmesi gerektiğini bilmemeniz durumunda arama konsolu doğrulama sayfasına tıklamak gerekebilecektir.

Sitemaps Ayarları

WordPress RankMath SEO ayarları
WordPress RankMath SEO ayarları

Bu bölüm içerisinde tüm site haritalarına dair ayarlamaların yapılması durumu söz konusu olmaktadır. WordPress RankMath SEO ayarları içinde site haritası bölümü oldukça önemlidir.Site haritaları da arama motorları içerisinde dizinler kadar önemli olmasından dolayı, web sitesi içeriğinin düzgün bir biçimde arama motorlarının farkında olmasını sağlamasına dayalı olarak önemli bir ayar olarak tabir edilmektedir.

Bu konuda farklı farklı ayarlamalara yer verilebilmektedir.

Sitemaps

Bu ayar otomatik olarak açık halde gelecektir. Bu şekilde kalması gerektiği önerilmektedir. Aynı zamanda da başka sitemaps meydana getiren eklentilerin olması durumunda da devredışı bırakılması gerektiği tavsiye edilmektedir.

Include Images

Bu seçenekle beraber resimlerin eklenmesi ya da devre dışı kalması sağlanabilmektedir. Bu ayarlamaların da varsayılan olarak kalması gerektiği de ifade edilmektedir.

Public Post Types

Bu ayarla beraber içeriklerin site haritasına dahil edilip edilmeyeceği konusunda harekete geçmek söz konusudur. Bu noktada seçilecek iki alan bulunmaktadır.

Posts: Muhakak etkinleştirilmelidir. Aksi durumda yazıların index alması söz konusu olmamaktadır.

Pages: Bu ayarlamaların sayfalarda yayınlanmış içeriklerin olmaması durumunda aktif edilmesi gerekmektedir. Sitelerin sadece hakkımda, iletişim gibi kısımları bulunuyorsa da bu ayarlamaları aktif etmek durumunda değilsiniz.

Public Taxonomies

Site içerisinde kategori, etiket gibi detayların indeks alıp almaması yönündeki sonuçları bu ayardan gerçekleştirebilmeniz mümkün olmaktadır.

Optimizasyon

Boş Kategoriler ve Etiket Arşiv İndeksi

WordPress RankMath SEO Ayarları
WordPress RankMath SEO Ayarları

WordPress kullanıcılarının site içerisinde kullanmayı düşündükleri kategorileri eklemeleri ancak hiç kullanmamaları durumunda devreye girebilmektedir. WordPress içerisinde yer alan her kategori ya da etiket kendi arşiv sayfalarını meydana getirmektedir. Bu şekilde varsayılan ayarlamalar olarak arşivler dizine eklenebilecektir.

Ancak içeriğe sahip olmayan her kategori doğrultusunda hareket edenlerin sıralama kaybına neden olacağı da söylenebilmektedir. Bu seçenek aktif hale geldiğinde kategori ve etiketler indeks almamaktadır. Bu yüzden aktif bırakılması gerektiği de ifade edilmektedir.

Görüntü Dosyası Bağlantısını NoFollow Etme

Bu ayarlamalarla beraber görüntü dosyasına dair bağlantıların NoFollow edilip edilmediği de görülebilmektedir. Web sitelerinin iç yayınlarına dair resimlerin eklenmesi durumunda No follow seçeneğini aktif etmek gerekmemektedir. Ancak görsel bağlantıların olduğu bir siteye sahip olunması durumunda da aktif edilmesi gerektiği de ifade edilebilmektedir.

Dış Bağlantıları NoFollow Etme

Site içerisinde çok fazla dış bağlantıya sahip olunması durumunda bu ayarlamaları aktif hale getirme sonrasında tüm dış bağlantıları nofollow hale getirmek söz konusu olabilmektedir. Ancak takip edilmesi istenilen bağlantıların olması durumunda da sonrasında bu etiketi kaldırılabilmektedir.

Dış Bağlantıları Yeni Pencerede Açma

WordPress RankMath SEO ayarları içerisinde dış bağlantılarda önemli detaylar arasına yer alır. Bu ayarı etkin kılmakla beraber dış bağlantıların yeni bir pencereyle beraber kullanıcılara sunulması gerektiği önerilmektedir. Varsayılan olarak açık halde bulunan ayarların o şekilde olması gerektiği de belirtilmektedir.

Strip Category Base

WordPress genel olarak sayfalarına bir kategori tabanı ekleyecektir. Ancak bu kategori URL içerisinde de yer alabileceğinden dolayı bu kısmı çıkarmak mümkün olacaktır. BU ayarın aktif edilmesiyle beraber bağlantı içerisinden kategorilerin devre dışı kalması durumu söz konusu olacaktır. Bu şekilde bağlantı meydana getirmek SEO açısından önemli olacaktır.

RankMath SEO eklentisini bu şekilde ayarlamak söz konusudur. Bu kısımlardaki ayarlamaları yaparak kaydetme seçeneğini tıklama sonrasında da kaydedilmesi evresinde de sitenin hazır olduğuna dair bir bildirim almak da mümkün olmaktadır.

Rank Math SEO Yoast SEO’dan Daha Mı İyi?

Hem RankMath SEO ayarları hem de Yoast SEO ve yoast ayarları olsun web sitelerinin yapılandırılması konusunda devreye giren eklentiler Oldukça Popülerdir.

Ancak her iki SEO eklentisinin de kullanıcılar tarafından manuel bicinde düzenlenmesi ve aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Genel olarak kullanılma amacı doğrultusunda hareket edecek olan kişilerin her iki eklenti de işlevsel olarak görebilmelerinde etkili olacaktır.

Rank Math SEO, SEO ile ilgili tecrübesi bulunmayan kullanıcılar için daha fazla avantajlı olacaktır. Daha kolay kullanılması amacıyla da kullanıcı dostu olduğu da görülebilecektir.

Rank Math SEO Ücretli Mi?

RankMath SEO eklentisini tamamen ücret olmadan indirip kullanabilmek söz konusu olabilmektedir. Aynı zamanda da Yoast SEO içerisinde yer alan bazı ücretli özelliklerin Rank Math içerisinde ücretsiz olduğunu da belirtebilirim.

WordPress İçin En İyi SEO Eklentisi Nedir?

WordPress içerisinde farklı farklı SEO eklentileri yer alsa da kişiden kişiye değişiklik gösteren favori durumları meydana gelebilmektedir. RankMath SEO’nun yanı sıra SEO Press, All in ONe ve Yoast SEO olarak en fazla dikkat çeken SEO eklentilerinin olduğu görülebilmektedir.

Rank Math SEO & Yoast SEO Karşılaştırması

all in seo ayarları , yoast mı all in seo mu , all in one seo ayarları , all in one seo pack eklenti ayarları , yoast seo kurulumu , yoast seo ayarları gibi aramalar yapıldığını görüyoruz işte aralarındaki farklar. All in SEO yu diğer konumuzda ele alacağız.

WordPress RankMath SEO Ayarları , Hali hazırda All in One veya Yoast’tan geçiş yapıyorsanız ayarları zaten rank math aynen aktaracaktır. All in seo pack ayarları farklı bir konuda anlatacağız.

Özellikler Rank Math Yoast Seo
Ön Ayar Özelliği Evet Hayır
Temiz Kontrol Paneli Evet Hayır
Basit Kurulum Sihirbazı Evet Tartışılır
Uyumluluk Kontrolü Evet Hayır
Otomatik Kanonik URL Evet Evet
Entegre Anahtar Kelime Aracı LSI Evet Hayır
Anahtar Kelime İzleme Evet Hayır
Google Arama Konsolu Entegrasyonu Evet Evet
Yoast SEO’dan Ayar Aktarma Evet
All In One SEO’dan Ayar Aktarma Evet Hayır
SEO Analizi Evet Hayır
70’ten Fazla SEO Testi Evet Hayır
Otomatik İmaj SEO Evet Hayır
Yazı İçerik Analizi Evet Evet
Farklı İçerik Tiplerine Destek Evet Evet
Toplu Düzenleme Evet Hayır
Google SERP Görünümü Evet Evet

Neden WordPress İçerisinde SEO Eklentisine Gerek Duyulmaktadır?

Arama motorları içerisinde yer alabilmek için SEO odaklı çalışmaları hayata geçirmek gerekmektedir. SEO çalışması ile beraber Google ya da diğer arama motorları kapsamında üst sıralarda yer alabilmek söz konusu olabilmektedir.

WordPress odaklı olarak sitelerin kuruluş evreleri içerisinde SEO odaklı olarak hareket etmek son derecede önemli bir yer tutmaktadır. Aynı zamanda da sitelerin bu şekilde hareket edilerek kurulması en başından itibaren bu şekilde olacaktır. Sitelerin kurulur kurulmaz SEO dostu olması önemli bir kriter olarak ifade edilebilmektedir.

WordPress RankMath SEO Ayarları , Aynı zamanda da site kurulum evresinde meta etiketler, site haritaları ve tekrar eden içeriklerden kaçınma gibi bir durum da SEO faaliyetlerini geliştirmek için atılacak olan adımlar olarak ifade edilebilmektedir. Bu konuda RankMath SEO seçeneği de başlangıçtan itibaren web siteleri içerisinde yer alması gereken türde olmaktadır.

Buna bağlı olarak ayarlamaların başlangıç evresinde yapılması sonrasında da herhangi bir alanda mevcut olan WordPress web sitelerinin her zaman nitelikli olmasını sağlamaktadır. RankMath SEO eklentisi her zaman kriterleri etkili bir biçimde web sitelerine sağlayan ve kolay bir arayüz kullanımı ile beraber gerçekleştirmeleri gibi bir durum da ortaya konulabilecektir.

RankMath SEO ücretsiz bir biçimde destek vermesiyle bilinmesinin yanı sıra SEO konusunda da en işlevsel eklentilerden bir tanesi olarak değerlendirilebilmektedir. Bundan dolayı da her web sitesinde olmazsa olmaz olarak adlandırılan kodlardan bir tanesi olarak da kendini gösterebilmektedir.

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır ? (Kapsamlı Video) 

1 YORUM

  1. WordPress kullanımında hemen hepimiz YOAST kullanıp, en iyisi bu diye haykırıyorduk, taaa ki Rank Math SEO diye bir eklenti çıkana dek. Başlangıçta geçiş süreci biraz ağır ilerliyormuş gibi gözükse de yenilikçi yaklaşımları ile wordpress sitelerde önemli ziyaretçi artışını sağlamakta. Bilgilendirme için de ayrıca teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz