WordPress eklenti yükleme nasıl yapılır ?

0
Wordpress eklenti yükleme

Aslında WordPress’in çok kullanılmasını ve popülerliğini hala korumasını sağlayan şey on binlerce eklentilerin bulunmasıdır. WordPress eklenti yükleme işlemi sayesinde on binlerce eklentiyi kolaylıkla yükleyebiliyoruz. Ayrıca bu eklentiler sayesinde blogumuza harika özellikler ekleyebiliyor ve blogumuzu geliştirebiliyoruz. WordPress’e daha yeni başlamış kişiler de bu eklentileri kurmakta sıkıntı yaşayabiliyor. Teknoloji Rehberi – Teknoloji Haberleri ailesi olarak bu yazıda sizlere WordPress eklenti yükleme nasıl yapılır ? konusu hakkında bilgi vereceğiz.

[toc]

Arama yaparak wordpress eklenti yükleme

Eklenti kurmak için uygulayabileceğiniz en basit yöntem arama kutusu ile eklenti isimleri aramaktır. Herhangi bir eklenti ismini aradıktan sonra rahatlıkla yükleyebilirsiniz. Aşağıda görseller ile anlattığımız adımları uygulayarak arama yaparak eklenti yüklemek işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  • WordPress kontrol paneline giriş yaptıktan sonra sağ tarafta bulunan bölümden “Eklentiler” kısmına tıklayın.

  • Ardından yüklü eklentilerin yanında bulunan “Yeni ekle” kısmına tıklayın.

  • Tıkladıktan sonra gideceğiniz sayfanın üst kısmında sizi böyle bir yer karşılayacak. Siyah şeklin içine aldığımız “Eklentilerde ara” bölümüne istediğiniz eklenti ismini yazın ve bekleyin. Çünkü birkaç saniye sonra kendi kendine arama yapacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Fotoğrafçılık İçin En İyi Uygulamalar

  • Örneğin biz Jetpack eklentisini kurmak istiyoruz. Arama kutusuna Jetpack yazdıktan sonra karşımıza böyle bir eklenti penceresi çıkacaktır. Pencerenin içinde bulunan “Hemen Yükle” butonuna basarak eklentiyi yükleyebilirsiniz. Eklentiler yüklendikten sonra kendiliğinden aktif olmadığı için, manuel olarak aktifleştirmek gerekiyor. Eklentiyi yükledikten sonra aynı yerde “Aktifleştir” butonu çıkacak. Ona bir kere tıkladıktan sonra eklenti artık kullanıma hazır hale gelecek.

Manuel olarak wordpress eklenti yükleme

Eklentileri sadece WordPress eklenti dizinlerinden indirmek zorunda değilsiniz. CodeCanyon gibi binlerce premium eklenti sağlayan siteler var. Bu sitelerden satın aldığınız eklentileri de elbette ki manuel olarak yüklemeniz gerekiyor. Bu eklentileri manuel olarak yüklemeniz için aşağıda görseller ile belirteceğimiz adımlara uymanız faydalı olacaktır.

wordpress eklenti yükleme
  • Yine aynı şekilde Eklentiler > Yeni Ekle yolunu takip edin. Bu sefer farklı olarak yukarıda bulunan resimde gördüğünüz gibi “Eklenti Yükle” butonuna tıklayın.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kurumsal İşletmeler İçin Dijital Pazarlamanın Önemi
İlginizi Çekebilir: En Çok Beğenilen Ücretsiz En İyi WordPress Temaları 2020

  • Eklenti yükle butonuna tıkladıktan sonra, butonun hemen altında bir bölme açılacaktır. Bu bölmede .zip formatlı eklenti dosyalarını yükleyebileceğiniz bir yer olacaktır. Satın aldığınız eklentinin .zip formatlı dosyalarını sürükleyerek veya “Dosya Seç” butonuna tıklayarak o bölüme atın. Dosyaları attıktan sonra hemen sağ tarafta bulunan “Hemen Yükle” butonuna tıklayın ve eklenti yükleme işlemini başarıyla yerine getirin.
wordpress eklenti yükleme
  • Eklentiyi yükledikten sonra yapmanız gereken son bir adım kaldı. Zaten eklenti yukarıda bulunan resimde göründüğü gibi aşamalı şekilde yüklenecek. Eklenti başarıyla yüklendi yazısı göründükten sonra, buton maviye dönecek ve üstünde “Eklentiyi Etkinleştir” yazacak. Eklentiler kendi kendine aktif olmadığı için, “Eklentiyi Etkinleştir” butonuna tıklayarak yüklediğiniz eklentiyi etkinleştirebilirsiniz.

Bu yazıyı okuyarak WordPress’te nasıl eklenti yükleyebileceğinizi öğrendiniz. Bu bilgiler sayesinde sitenizi çeşitli eklentilerle daha güzel hale getirebileceksiniz. Umarız bu yazı sizlerin işine yaramıştır. Başka rehberlerde görüşmek üzere.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz