SEO Uyumlu Makale Yazmanın Püf Noktaları

0
36

Günümüz internet dünyasında, rakiplerimize fark atmak için arama motorlarının gözünde iyi bir konuma sahip olmamız gerekiyor. Bu konumu da elde edebileceğimiz en etkili faktör ise yazdığımız makalelerin SEO uyumlu olmasına dikkat etmek. Teknoloji Rehberi – Teknoloji Haberleri ailesi olarak bu yazıda sizlere SEO uyumlu makale yazmanın püf noktalarından bahsedeceğiz.

Kullanıcı odaklı olmasına dikkat edin

Belki Google’ın algoritmaları birer yapay zeka ile birlikte çalışıyor olabilir. Ancak sitenizdeki makaleler ne kadar kullanıcıyı sıkmayacak ve bilgilendirecek şekilde olursa, kullanıcılar sitenizden o kadar geç çıkar. Bildiğiniz üzere, sitede kalma süresi Google’ın gözünde gerçekten önemli bir faktör. O yüzden gereksiz kelime kullanımından kaçınarak, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik makaleler hazırlayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Instaloader Nedir

Kelime sayısı da önemli

Yazdığınız makalelerin anlam bütünlüğünü bozmadan, yazabildiğiniz kadar kelime yazın. Tabii ki de bunu yalınlıktan ödün vermeden yapmanız gerekiyor. Karmaşık metinler yazarsanız eğer, kullanıcıları sitenizden kaçırabilirsiniz. Bir haber sitesine makale yazıyorsanız, en az 100 kelime olmasına dikkat edin. Eğer daha çok bilgilendirici içeriklerin olduğu bir site için makale yazıyorsanız, en az 300 kelime yazmanız iyi olacaktır.

Başlık etiketlerini kullanın

SEO için en temel ve kritik unsurlardan birisi de yazının bütünlüğüdür. Arama motorlarının robotları, başlık etiketlerini inceleyerek metnin bütünlüğünü analiz ederler. Metin bütünlüğü robotlar tarafından iyi olarak analiz edilirse, sıralamanızı önlere taşırsınız.

Anahtar kelimelerinizi makale içinde kullanın

İstediğiniz anahtar kelimede yükselmek sandığınız kadar zor olmayabilir. Yazınızın ilk 50 kelimesinde anahtar kelimenizden bahsederek, yükselme şansınızı bir hayli artırmış olursunuz. Ayrıca ilk 50 kelimesi haricinde makalenin birçok yerinde anahtar kelimelerden bahsetmek yararlı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Javascript Nedir
İlginizi Çekebilir: 2020 WordPress Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Yazım kurallarına dikkat edin

Evet belki arama motoru robotları yazım kurallarından anlamıyor olabilirler. Ancak yazım kurallarına dikkat etmek demek, yazının daha da akışkan bir şekilde okunabilmesi demek. Yazınızın okunabilirliği ne kadar yüksekse, kullanıcıların da sitenizde durması ihtimali de o kadar yüksek değerlere ulaşıyor. Eğer ilk sıralara çıkmak istiyorsanız öncelikle noktalama işaretleri ve yazım kurallarına önem verip, kullanıcıları önemsemeniz gerekiyor.

Umarız ki bu yazı sizler için faydalı olmuştur. Görüşlerinizi yorum yazarak belirtebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz