WordPress’de Resimleri SEO Uyumlu Optimize Nasıl Yapılır

4
49

SEO uyumlu içerikler hazırlanırken kullanılan görseller büyük önem arz etmektedir. Konularınızla ilişkili kullandığınız görseller arama motorlarında yapılan aramalarda üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur. Bununla ilgili yapılan çalışmalarda resim optimizasyonu işlemi önem arz etmektedir. SEO uyumlu resim optimizasyonu işlemleri site içi SEO faktörlerinden biridir. Doğru bir şekilde yapılması durumunda arama motorlarında sıralamalarınızı, site içi trafiğinizi ve ulaşacağınız kullanıcı sayılarını doğrudan belirlemektedir. WordPresste resimleri SEO uyumlu optimize nasıl yapılır soru son zamanlar web sitesi sahiplerinin en çok arama yaptıkları konular arasında yer almaktadır. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak bu konuyla alakalı gereken açıklamayı yaptık.

Wordpress'te SEO Uyumlu Resim Nedir?

Tüm detayları yazımızda aktardık.

Resimlere İsim Vermek SEO'yu Etkiler Mi?

Evet, olumlu anlamda etkiler.

Wordspresste Resimleri SEO Uyumlu Optimize Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Web sitesinde içeriklere eklenen resimler arama motorlarında üst sıralarda yer almanı sağlayan yardımcı öğelerdir. Doğru şekilde optimize edilmesiyle site içi trafiğinizi arttırarak daha fazla kullanıcıya erişme imkanı sunmaktadır.

Resimlere İsim Verin

Web sitenizde kullanmak istediğiniz resimleri yüklemeden önce mutlaka isimlendirin. İsimlendirme aşamasında dikkatli olmanız gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Öncelikle kullanılacak resmin ismi belirlemek gelir. Arama motorları yardımıyla bulduğunuz resimler ya da kendi çektiğiniz resimleri web sitenizde kullanmak istediğiniz zaman içeriğinizle alakalı olarak isimlendirmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Wordpress eklenti yükleme nasıl yapılır ?
İlginizi Çekebilir : İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Bu isimlendirme resmin URL yapısını belirleyecektir. Arama motorları içeriğinizi baktığı gibi içeriğinizde kullanılan resimlerin URL yapılarını inceler. Kullanacağınız resmi isimlendirirken içeriğinizde kullanacağınız anahtar kelimeye yer vermelisiniz. Bu şekilde içeriğinizle görseliniz birbirini tamamlayacak ve SEO çalışmaları için size yardımcı olacaktır.

Resimleri Boyutlandırın

Resim optimizasyonu çalışmalarında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de resmin boyutudur. Web sitenizde yazıya ayırdığınız alana bağlı olarak kullanılan resimleri boyutlandırmalısınız. Sitenizde bulunan alana uygun şekilde belirlenen resimler kullanmak site içi hızınızı da arttıracaktır.

İçeriğinizin gösterim alanından büyük resimler yüklediğiniz zaman sitede karşınıza uyarılar çıkmaktadır. Bu uyarılar resmin web sitenizdeki alana büyük geldiğinin uyarısıdır. 630px’lik bir alan 800px boyutunda bir resim eklendiğinde web siteniz onu otomatik olarak 630px boyutunda gösterecektir.

Kullanıcılarınız resmi indirmek istedikleri zaman 800px olarak indirerek göründüğünden farklı boyutta bir görsel indirmiş olurlar. Aynı zamanda 630px sayfa boyunda 800px’lik 10 görsel kullanılması içeriğinizin yavaş açılmasına neden olacaktır. Resim optimizasyonu işleminizde sıkıntı yaşamanıza neden olacaktır.

Web sitenize resim yüklemeden önce sitenizin gösterim alanına bakarak görsellerini ona göre boyutlandırmalısınız. Bunun için Photoshop programından yardım alarak hızlı bir şekilde boyutlandırabilirsiniz.

Önceden yüklenen ve büyük boyutta olan resimler için WordPress sitenize ekleyebileceğiniz bir eklenti bulunmaktadır. Reganerate Thumnails eklentisi ile önceki resimlerinizi uygun boyutlara getirebilirsiniz.

Bunun eklentiye kurarak ister tek tek yeniden boyutlandırabilir isterseniz toplu olarak boyutlandırarak site içerik açılım hızını arttırabilirsiniz.

Sıkıştırma İşlemi

WordPresste resimleri SEO uyumlu optimize etme işleminde bir diğer önemli noktada resimleri yüklemeden optimize etme işlemidir. Buradaki önemli nokta resmi görüntü kalitesini koruyarak sıkıştırma işlemidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Child Theme Nedir

Bunun için PhotoShop programından yardım alabilirsiniz. Kısa bir işlemle resimlerinizin görüntü kalitesinden ödün vermeden sıkıştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kullanacağınız PhotoShop programından optimizasyon işlemiyle kullanacağınız görüntü kalitesini belirleyebilirsiniz. Web siteniz için uygun olan boyutları ayarlayıp resminizi yükleme işleminden önce SEO uyumlu hale getirmiş olursunuz.

SEO Ayarlarının Yapılması

Tüm bu teknik aşamalardan sonra resminiz web sitesine yüklenmeye hazır hale gelmiş olacaktır. Yükleme öncesi optimizasyon işlemlerini tamamladıktan sonra resimleri web sitesine yükleyebilirsiniz. Bu aşama da resimler SEO optimizasyon işlemini gerçekleştirilecektir.

Öncelikle web sitenizde kullanacağınız resim için içeriğinizdeki anahtar kelimeleri içeren bir isim belirleyin. Bu isim resmin URL yapısını oluşturacaktır. Arama motorlarında bulunan yapay zeka resmini bu URL bağlantısıyla tanıyacaktır.

Resmi web sitesine yükler karşınıza başlık, alt yazı ve alternatif metin kısımları çıkacaktır. Site içi SEO çalışmalarında en önemli faktör resmin isimlendirilmesidir. İçeriğinize uygun ve anahtar kelime içeren şekilde isimlendirilmelidir.

İlginizi Çekebilir : Ücretsiz e sertifika alabileceğiniz platformlar

Anahtar kelime her başlıkta kullanılmalıdır. Arama motorları resmi verilen isimlerden tanımaktadır. Bunun için içerikle uyumlu ve anahtar kelime içeren başlıklar wordpresste SEO uyumlu resim optimizasyonu çalışmaları yardımcı olacaktır.

WordPress Resim Optimizasyonu Eklentisi

WordPress’te hazır birçok resim optimizasyonu eklentisi bulunmaktadır. Bu eklentilerden birini indirerek web sitenizde aktif hale getirerek web sitesi resim sıkıştırma işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bu eklentiler ile web sitenizde yüklü olan bütün resimleri optimize edebilirsiniz. WordPresste resimleri SEO uyumlu optimize işlemleri site içi trafiğinizi arttırmanıza yardımcı olarak arama motorlarında üst sıraya çıkmanıza yardımcı olmaktadır.

 

4 YORUMLAR

  1. ufak bi ekleme yapiyim: “Resimlere isim verirken aralarda bosluk birakmamak” da unutulmamali. CDN kullanımı da eklenebilir. dolu dolu bi anlatım ve rehber olmuş. ellerinize sağlık, diger konulara da bakmak sart oldu 🙂 Ben resimleri optimize etmek icin Photoshop kullaniyorum File/script/image proccesing ile fazla sayidaki resimleri kendi otomatik olarak kucultme ve kalite ayarini yapiyor.

  2. Faydalı bir konu gerçekten. Resimleri sıkıştırmak sayfa açılış hızını arttırmanın yollarından biri aynı zamanda. Yazınızda göremedim ancak bu konuda yapılmış wordpress eklentileri mevcut. Kullanım kolaylığı sağlıyor. Tek tıkla sitedeki bütün görselleri sıkıştırıyor. Photoshoptaki gibi tek tek uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Yazınızın devamında belirttiğiniz resim için girilen başlık, alt yazı, alternatif metin bunlarda hayli önemli, yükselmek istenilen anahtar kelimeye uygun bir şekilde doldurulmasında yarar var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz