WordPress Nedir, Neler Yapılır? Ne İşimize Yarar?

0
21

Bir web sitesi veya blog sitesine sahip olmak isteyen ve kod kullanmayı bilmeyen kişiler genellikle bu hayallerinden vazgeçerler. Bu kişilerin hayallerindeki web sitesini kurabilmeleri için kurulan WordPress, kod bilgisine ihtiyaç duymaksızın içerik üretebilmenizi sağlayan yönetim sistemine verilen addır. “WordPress nedir, neler yapılır? Ne işimize yarar?Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak bu soruları elimizden geldikçe yanıtladık.

Wordpress Ne İşe Yarar?

Kendinize ait blog veya herhangi tip websiteleri kurmanıza yarar.

Wordpress Temaları Ne İşe Yarar?

Temalar WordPress'in genel görünümünü oluşturur.

WordPress ikiye ayrılmaktadır: wordpress.com ve wordpress.org. İçerik üretmek isteyen kişiler genellikle wordpress.org u tercih etmektedir. Çünkü “wordpress.com” olarak bilinen sitenin özellikleri diğer siteye göre oldukça kısıtlı tutulmuştur. Sağlam bir web sitesi oluşturmak isteyen kullanıcıların tercihi “wordpress.org” olacaktır.

WordPress Ne İşe Yarar?

Peki WordPress ne işe yarar? Bir web sitesi veya blog sitesine sahip olmak istiyorsanız gerçekleştirmeniz gereken ilk adım bir domain ve hosting alarak altyapıyı oluşturmaktır. Hangi amaçla kurulacaksa kurulsun bir web sitesine sahip olmanın ilk adımları bu iki şey gerçekleştirildikten sonra dilediğiniz amaçla bir web sitesi sahibi olabilirsiniz.

Bu aşama tamamlandıktan sonra web sitesini şekillendirebilmek içinse kodlama bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Kodlama bilgisine sahip olmayan kişiler hosting ve domain satın aldıktan site kurulumunu gerçekleştirebilmek için farklı araçlara ihtiyaç duyar. WordPress bu noktada kullanılabilecek bir içerik yöneticisidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   En Çok Beğenilen Ücretsiz En İyi Wordpress Temaları 2020
İlginizi Çekebilir : İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Dünyada yer alan web siteleri incelendiği zaman yaklaşık 1/3’inin WordPress altyapısı kullanılarak inşa edildiği bilinmektedir. Her geçen gün oluşturulan web siteleri ile bu oranın arttığı bilinmektedir. WordPress’in bu başarısının altında bir site oluşturmak için gerekli olan teknik özelliklerin ücretsiz bir şekilde kullanıcılarla paylaşılması yatmaktadır.

Bazı eklentilerin kullanımı ücretli de olsa ücretsiz eklentilerle birlikte bir web sitesi oluşturmak oldukça kolaylaşmıştır. WordPress, web sitesi fikirleri olan kullanıcıların kod bilmeden bu fikirlerini internet dünyası ile paylaşmalarını sağlayan bir aracıdır.

wordpress-ne-ise-yarar

WordPress’te Kullanılan Temalar Ne İşe Yarar?

WordPress nedir, neler yapılır? Ne işimize yarar?” sorusuna cevap bulan ve WordPress kullanmaya başlayan web sitesi üreticileri WordPress’te yer alan temaların ne işe yaradığı hususunda merak sahibi olabilirler.

WordPress’te yer alan temalar web sitenizi oluşturmak için kullanılmakta olan tasarımları ifade etmektedir. Bu tasarımlar kod bilgisine sahip olan kişiler tarafından üretilerek WordPress’e yüklenir ve web sitesi üreticilerinin bu temaları kullanarak site sahibi olması sağlanır.

Web sitesi kurma maksadı ile aldığınız domain ve hosting’ten sonra WordPress üzerinden bir tema seçerek web sitenizi hazır hale getirebilmeniz mümkündür. Temaları kullanmak, word dosyasında bir yazı fontu seçmek gibi basit işlemlerle gerçekleştirilmektedir. Web sitenizde sahip olduğunuz yönetim panelinden istediğiniz tema ayarlarını gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress’te Neler Yapılabilir?

WordPress nedir, neler yapılır? Ne işimize yarar? Wordpress, satın almış olduğunuz hosting ve domain’i hazır temalar ve eklentiler sayesinde arama motorlarının ulaşabileceği bir web sitesi haline getirmenizi sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kurumsal Web Sitesinin Adresi Sadeceon.com

WordPress üzerinde kullanacağınız hazır temalar ve eklentiler sayesinde hayalini kurduğunuz web sitesine hiçbir teknik bilgiye sahip olmadan kavuşabilirsiniz. WordPress, gerçekleştirmiş olduğu bu nitelik ile site üretmek isteyenleri büyük meblağlar ödeyerek site sahibi olmaktan uzaklaştırmış ve hayallerine kavuşturmuştur.

wordpresste-eklenti-kurma

WordPress’te Eklenti Kurma

“WordPress’te neler yapılır?” sorusunun cevaplarından biri de WordPress üzerinde eklenti kurmaktır. WordPress’te hazır olarak yer alan eklentiler, sitenizi diğer sitelerden ayırabilecek özelliklere sahip olmasını sağlamaktadır.

Bazı eklentiler WordPress’e bağlı olarak sistemde bulunmaktadır. Ücretli olan eklentiler ise genellikle WordPress dışında satın alınan ve sisteme aktarılan eklentilerdir. Eklentilerin sisteme aktarılabilmesi için de teknik bilgilere ve kodlama bilgisine sahip olmanız gerekmez. Sadece sisteme gerçekleştirilecek yüklemeleri öğrenmeniz halinde web sitenizi işlevsel hale getirebilecek eklentiler edinebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Ücretsiz E-Sertifika alabileceğiniz 8 platform

WordPress ile oluşturmuş olduğunuz web sitenizi eklentiler ile farklılaştırabilirsiniz. Bu eklentiler web sitenizin kurulma amacına uygun şekilde düzenlenebilmesi için gerekli olan bütün adımların gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

WordPress ile kurulan web sitesini eklentiler ile kullanıcıların dikkatini çekecek hale getirmeniz söz konusu olacaktır. Bu eklentiler sayesinde e-ticaret amacı ile kullanabileceğiniz bir web sitesine dahi sahip olabilir, üyelik sistemini aktif hale getirebilirsiniz.

Web tasarımcılara para ödemeden ve kod bilgisi öğrenmeye ihtiyaç duymadan WordPress ile birbirinden farklı web siteleri oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz web siteleri ile gelir elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz