WordPress All in One SEO Ayarları Nasıl Yapılır? 2021 – 2022

0
WordPress All in One SEO Ayarları
all-in-one-seo-pack

WordPress ve SEO başarılı bir biçimde beraberce yönetildiği zaman ilk olarak ortaya herkes tarafından biline all in one seo yoast seo eklentisi çıkmaktadır.

all in one seo pack her web sitesi sahibi bu eklentiyi en başarılı olarak kabul etmesinden dolayı, WordPress içerisindeki en popüler SEO eklentisi olarak kendini gösterdiği de söylenebilmektedir.

Bu yazının ardından Yoast ve all in one seo eklentilerini piyasadan silip süpüren şu yazımıza bakabilirsiniz : WordPress RankMath SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress All in One SEO Ayarları
WordPress All in One SEO Ayarları

[toc]

Ancak bu durum her zaman geçerli olmamakla beraber, web sitelerinin arasında rekabetin bulunduğu durumlarda da All in One SEO Pack kendini gösterebilmektedir. All in One SEO Pack eklentisi WordPress içerisinde en fazla dikkat çeken eklentilerden bir tanesi olarak ifade edilebilmektedir. İdeal bir sonuç sağlamasından dolayı da en uygun Yoast SEO alternatifi olarak da görülebilmektedir.

all in one seo pack ayarları
all in one seo pack eklenti ayarları

All in One SEO Pack Eklentisi Hakkındaki Temel Bilgiler

All in One SEO Pack, 2007 yılından beridir aktif olarak kullanılmakta ve 30 milyon kez İndirilmiştir. Tüm kullanıcıların SEO konusundaki çözüm arayışlarını sonlandırmasıyla da bilinmektedir. 7 dilde hizmet veren bu eklenti, WordPress çatısı altında profesyonel olarak çalışan herkesi kapsamaktadır.

All in One SEO Pack Temel Özellikleri

  • XML Site Haritası
  • Google Analytics desteği
  • Google Accelerated Mobil Pages desteği
  • Dahili API desteği
  • WooCommerce entegrasyonu
  • Otomatik olarak açıklama oluşturma
  • WordPress’in performans ayarlarını gerçekleştirme

All in One SEO Pack Kurulumu

all in one seo pack download
all in one seo pack eklentisi

All in One SEO Pack eklentisinin temel özelliklerini öğrenmek, söz konusu uygulamayı Yoast SEO ile kıyaslamak için yeterli değildir. Bunun için All in One SEO Pack  kurulumu işlemini gerçekleştirmek ve sonrasında da eklentiyi incelemek gerekmektedir.

yoast to all in one seo
all in one seo export

Bu sayede temel ayarlar yapılmaya başlanacak ve etkinleştirildiği zaman diliminde de WordPress paneli içerisinde sol kısımda var olan menüde All in SEO ismindeki sekmeyle kendini gösterebilecektir. all in one seo wordpress plugin sekmesine tıklanması durumunda tüm eklenti ayarlamalarına ulaşmak mümkün olabilmektedir.

Bu sayfa her ne kadar Yoast SEO kadar kapsamlı olmasa da içeriği bakımından işlevsel olarak nitelendirilebilmektedir.

All in One SEO Pack Kurulumu
All in One SEO Pack Kurulumu

All in One SEO Pack Genel Ayarları

yoast seo or all in one seo
all in one seo ayarları

All in One SEO Pack ayarları içerisinde yer alan Genel ayarlar bölümünde sadece iki yerin onaylanması gerektiği de ifade edilmektedir. Bunlar:

  • Canonical URLs
  • Set Protocol for Canonical URLs-Auto

Burada yer alan her ayarın yanındaki soru işareti simgesinin tıklanmasıyla beraber gerekli ayrıntılara erişebilmek için yeterli olabilecektir. Aynı zamanda da soru işaretlerine tıklanarak ayarlara dair adım atmayı da gerçekleştirmektedir.

Bu kısımdan Canonical URL, HTTPS ve diğer tüm ayarlara erişebilmek de söz konusu olmaktadır. Genelde burada var olan ayarların kullanılmayacağı da ifade edilebilmektedir. Aynı zamanda da web sitesi sahiplerinin SSL sertifikalarına sahip olmaları halinde de sitede zorunlu bir biçimde HTTPS kullanımına dair ayarlamaları yapabilmeleri de mümkün olabilecektir.

All in One SEO Pack Ana Sayfa, Başlık ve Özel Yazı Biçimleri Ayarlamaları

Bu ayarlar genel ayarların hemen altında yer alan “ Home Page Settings” ya da “NA Sayfa Ayarları” adı altında kendini göstermektedir. Bu bölüm içerisinde sayfa başlıklarını, açıklamaları ve anahtar kelimeleri düzenlemeye tabi tutmak da gerçekleştirilebilecek türde olacaktır.

Bundan sonra “Title Settings” kısmına geçiş yapıldığı süre zarfında ise WordPress web sitelerinde yer alan içeriklerin tüm gerekli ayarlamalarını gerçekleştirmek söz konusudur. Ancak farklı şekilde hareket etmeyecek olan kişilerin var olan ayar şablonuna dair hareket ettikleri de söylenebilmektedir.

All in One SEO Pack Ana Sayfa, Başlık ve Özel Yazı Biçimleri Ayarlamaları
All in One SEO Pack Ana Sayfa, Başlık ve Özel Yazı Biçimleri Ayarlamaları

“Custom Post Type Settings kısmında ise var olan yazıların SEO seçeneklerine dair hareket etmek mümkün olabilecektir. Onların aktif edilmesi ya da devre dışı kalması konusunda destek verecek ayarlar olarak ifade edilmektedir. Farklı bir SEO faaliyetini gerçekleştirmek isteyen web sitesi sahiplerinin istemediği içerikleri dışarıda tutmak adına bu ayarları devre dışı bırakmaları söz konusu olabilecektir.

Özel yazı türlerine dair harekete geçecek olan kişilerin oldukça rahat bir biçimde anlayabilecekleri ayarlamaları gerçekleştirmeleri söz konusu olabilecektir. Aynı zamanda da bu ayarlamaları gerçekleştirerek, siteyi Yandex, Bing ve Google arama motorlarında onaylayabilmeleri söz konusu olabilecektir.

Tüm yazı ve sayfaları arama motoru indexinden çıkarabilmeleri de mümkün olmaktadır. Tüm bu ayarlamalar gelişmiş seçenekler doğrultusunda da hayata geçirilebilecektir.

WordPress All in One SEO Ayarları
WordPress All in One SEO Ayarları

Anahtar Kelime Ayarları

 

“Keyword Settings” kısmı genel ayarlar içerisinde yer alan en son evre olarak ifade edilmektedir. Bu bölüm içerisinde anahtar kelimelerin kullanılıp kullanılmadığına dair bir karar verme süreci ortaya çıkarılabilecektir. Anahtar kelimelerinin aktive edilmesi halinde kategori ve etiketler içerisinde de kullanılabileceği detayı unutulmamalıdır.

Aynı zamanda da bu ayarla beraber otomatik olarak anahtar kelimeleri oluşturmak da mümkün olabilecektir. Tüm bu işlemleri manuel olarak gerçekleştirmek isteyenlerin bu ayarı pasif konumda bırakmaları gerektiği de tavsiye edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   SEO'nun İşletmeler İçin Önemi

Çeşitli Ayarlar

All in One SEO Pack eklentisi ile beraber WordPress içerisinde gereken performansları içerebilecek ayarlamalar yapılabilmektedir. Bu tip ayarlamaları ALL in One SEO içerisindeki Performans kısmından gerçekleştirebilmek söz konusu olabilmektedir.

All in One SEO Pack eklentisi
All in One SEO Pack eklentisi

Bu kısımda varlık gösteren tüm ayarlamalarla beraber, hafıza ayarlama, uygulama sürelerini belirtme ve yeniden yazmaları aktif etme gibi bir sonuç elde edilebilecektir. Aynı zamanda da ayarları doğru bir biçimde gerçekleştirme sonrasında da eklentilerin ve temaların başlık ayarlarının geçersiz olmaları gibi bir sonuç da kendini gösterebilecektir.

Çeşitli ayarlar içerisinde sayfa, etiket, arşiv ve arama sayfaları doğrultusunda hareket ederek, hepsini noindex olarak belirlemek gerekecektir. Ancak bu tip ayarlamaları gerçekleştirme öncesinde ziyaretçilerin yoğun olduğu sayfaların etiket sayfalarının dikkate alınması gerektiği de ifade edilebilmektedir.

Başlık Ve Açıklama Düzenleme
Başlık Ve Açıklama Düzenleme

Başlık Ve Açıklama Düzenleme

Daha önceden Yoast SEO kullanan kişilerin sayfa başlıklarına ve meta açıklamalarına dair düzenleme faaliyetlerine eli yatkın olacaktır. All in One SEO Pack eklentisinde de yazı editörlerini bu kısımlara dahil edebilir ve her yazının manuel olarak ayarlanması adına da harekete geçilebilir.

Ek Özellikleri Etkinleştirme

Ek Özellikleri Etkinleştirme
Ek Özellikleri Etkinleştirme

Ek özelliklere dair ayarları All in One SEO Pack içerisinde gerçekleştirmek ya da hem Open Graph hem de XML site haritası doğrultusunda hareket etmek isteyenlere çözüm üretecek şekilde gerçekleştirmek söz konusudur. All in One SEO Pack paketlerinin var olan bu tip ayarları desteklememesinden ötürü güncelleştirilmesi ve özelleştirilmesi de gerekebilecektir.

Bu ayarları All in One SEO üzerinden Feature Manager kısmından gerçekleştirerek, etkin hale getirmek söz konusu olabilmektedir. Ek özelliklere dair ayarlar doğrultusunda robots.txt dosyaları doğrultusunda hareket etmek, ayarları içe ya da dışa aktarma işlemini gerçekleştirmek ve zararı dokunacak botları uzaklaştırmak şeklinde de gerçekleştirilebilecektir.

Bu sayede ayarlamaları tamamlamak ve her zaman kullanıcıların arzu ettikleri web sitelerine dair bu süreci tamamlamaları da mümkün olabilmektedir.

Web Yöneticisi Ayarları

yoast mı all in one seo mu
all in one seo google webmaster tools

SEO odaklı bir web sitesini meydana getirme konusunda Google Search Console ve Bing Webmaster Tools’a kaydolan web sitelerini bağlama işlemini gerçekleştirmek önemli olacaktır. Web sitelerinin bağlanması sonrasında da arama motorlarının siteyle alakalı bir problem yaşanması durumunda da gerekli bildirimleri sunabilmesi de ortaya çıkabilecek düzeyde olacaktır.

Web yöneticisi ayarları doğrultusunda hareket edecek olan kişilerin arama motoru sıralaması konusunda en detaylı bilgilere erişebilmeleri de mümkün olabilecektir. Aynı zamanda da SEO odaklı hareket etmek ve içerik planlamalarını gerçekleştirmek adına da kullanılabilecek olan ayarlar olarak ifade edilebilecektir.

Google Ayarlamaları

Google ayarlamalarını gerçekleştirme bölümünün konusunda Google Plus içerisine profil URL’sini eklemek mümkün olabilmektedir. Bu sayede de Google tarafından doğrulanan yazarları web sitesi içerisinde tutabilmek mümkün olacaktır. Linklemeyi o şekilde gerçekleştirdikten sonra da Google Plus hakkında kısmındaki sayfaya gidilerek, buraya da aynı işlemi yapmak gerekebilecektir.

Aynı zamanda da bu alana web sitelerinin Google Analytics kimliğini de eklemek mümkün olmaktadır. All in One SEO da Google Analytics kodunu otomatik olarak web sitesi içerisinde yer verebilecektir.

No Index Ayarları

all in one seo pack vs yoast
all in one seo software

All in One SEO ayarları içerisindeki bu kısımda arama motorlarının dizinlerine eklenip eklenmeyeceği kategorileri belirlemek söz konusu olabiliyor. Bu konuda bazı kategorilerin yinelenen içerik olarak kabul edilmesi için No Index ayarlamalarının gerçekleştirilmesi gerektiği de vurgulanıyor.

Tek kişinin web sitelerine giriş yapması durumunda No Index ayarlarının etkinleştirmesi gerektiği ifade edilmektedir. Ancak çok yazarın web sitesinde bulunması halinde de arama motorlarının dizin indexi almasına izin verilmesi gerektiği tavsiye edilmektedir.

All in One SEO Özellikler Yöneticisi

all in one seo wordpress
all in one seo pack review

All in One SEO, oldukça kuvvetli bir eklenti olmasından dolayı içerisinde türlü türlü eklentileri barındırdığı da söylenebilmektedir. Bazı özelliklerin kullanılmamasına rağmen etkinleştirilmesi de gerekebilecektir. All in One SEO ayarları içerisinde özellikler yönetici ile birçok özellliği aktif hale getirebilirsiniz.

All in One SEO kısmından Özellikler Yöneticisi bölümüne girilerek tüm bu eklentileri etkinleştirmek de söz konusu olabilecektir. All in One SEO eklentisini meydana getiren kişilerin farklı özellikler için farklı eklentileri tercih ettiğini bilmektedir. Her iki eklentiyi etkin kılmak durumunda da SEO avantajının daha da kesin olabileceği yönünde kanaat getirebilmektedirler.

Örnek verilmek gerekirse sitemap.xml için farklı bir eklenti kullanılması durumunda her ikisinin de aktif hale getirilmesi son derecede önemli bir yer tutmaktadır.

All in One SEO Sitemap.xml Ayarları

all in one seo sitemap settings
all in one seo pack sitemap

Bu ayarları gerçekleştirmek adına tek yapılması gereken All in One SEO kısmına girerek XML Sitemap sayfasına dahil olmak olacaktır. Sonrasında da “Google’a bildir” ya da “Bing’e bildir” seçeneklerinin yanındaki kutuya tik koymak olacaktır. Sonrasında diğer ayarlara dokunmadan güncelleme seçeneklerinin butonuna tıklamak da yeterli olabilecektir.

All in One SEO Social Meta Ayarları

All in One SEO ayarları içerisinde social meta ayarları da oldukça önemlidir. Bu ayarlamaları gerçekleştirmek için ilk aşamada All in One SEO kısmında yer alan Social meta kısmına dahil olmak gerekmektedir. Bu sayfada yer alarak ana sayfa ayarları bölümüne geçilmesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Google AdWords Nedir Nasıl Kullanılır?
all in one seo pack nedir
all in one seo social meta

Bu kısımda ana sayfa için başlık, görsel ve açıklama kısımlarını ayarlamak mümkün olabilmektedir. Bu kısımda tek tek ayarlarla uğraşmak yerine genel ayarlar kısmından da gerçekleştirmek mümkündür. “All in One SEO başlığını ve açıklamasını kullan” butonunu işaretlemek söz konusu olabiliyor.

all in one seo to yoast
which is better all in one seo or yoast

Bu ayarlar dahilinde hareket eden WordPress kullanıcılarının görsel öge yüklemeleri gerektiği de ifade edilebiliyor. Bu görselin linklerle beraber tüm sosyal medya hesapları içerisinde kullanılabileceği de belirtilmektedir. Sonrasında da sayfanın aşağılarına doğru ilerlendiğinde sosyal profil URL seçeneklerinin her satıra bir link ekleme imkanı tanıyan sosyal profiller bağlantı bölümünü görebilmek söz konusu olabiliyor.

all in one seo google search console
all in one seo pack pro download

Son olarak da Facebook yönetici ve uygulama kimliğine dair ayarlamaları buradan gerçekleştirmek söz konusu olabilmektedir. Bu kısımda yer alan ayarlar da Facebook yazar etiketlerini eklemede ve Facebook içerisinde trend olan ögeleri almada etkili bir eklenti olarak kendini gösterebilmektedir.

 

All in One SEO ile Tüm Yazı ve Sayfaları Optimize Etme

All in One SEO eklentisi ile beraber WordPress içerisinde yer alan yazı ya da sayfa düzenleme ekranlarına bir meta seçeneği ekleme imkanı da kendini gösterebilmektedir. Ancak web sitesi işlemlerini WordPress içerisinde yeni gerçekleştirmeye başlayan ve bu konuda acemi olan kişilerin bu ayarlamaları ne şekilde yapacağına dair bir bilgisi bulunmayacaktır.

all in one seo analytics
all in one seo vs rank math

All in One SEO kapsamında tek içeriklerin ve sayfaların optimize edilmesi konusunda hareket edeceklerin var olan her içeriğe dair faaliyet göstermesi ve SEO odaklı bir site var etmesi için doğru bir hareket içerisinde olması gerekmektedir. Her bir içerik için SEO başlığı, açıklama ve anahtar kelime girişlerinin gerçekleştirilmesi de son derecede önemlidir.

yoast vs all in one seo pack
all in one seo pack настройка

Meta kutusunda yer alan ayarların gerçekleştirilmesi aktif olan All in One SEO ayarlarını etkisiz kılmaktadır. Bu ayarların boş bırakılması sonrasında da var olan ayarların eklenti tarafından kullanılması durumu söz konusu olabilecektir.

Herhangi bir içeriğe bağlı olarak hareket edecek olan web sitesi sahiplerinin, bu alanları boş bırakmaları halinde yazı başlıklarını SEO başlığı olarak kullandığı görülebilecektir. Aynı zamanda da açıklama kısmında alıntılara yer verilecek ve etiketler de anahtar kelimeler olarak yerini aldığı da gösterilebilecektir.

Bu konuda en üst düzeyde destek alabilmek adına da boş bırakmak yerine manuel olarak doldurma işlemlerini gerçekleştirmek de SEO konusundaki en etkili yöntem olacak ve daha etkili sonuçları da sağlayabilecektir. All in One SEO içerisinde yer alan bu ayarların dışında bir gönderiyi ya da herhangi bir arama motorunda dizinde bulunan bir sayfayı almak istememe durumunda da NOFOLLOW ve NOINDEX seçeneklerini ayarlamak da gerekmektedir.

Ancak WordPress içerisinde All in One SEO eklentilerini kullanma konusunda başlangıç evresinde olan kişilerin bu ayarlamalardan uzak durmaları gerektiği de ifade edilebilmektedir.

Neden WordPress’te Bir SEO Eklentisine Gerek Duyulmaktadır?

SEO, her sitenin olmazsa olmaz işlemlerinden bir tanesi olarak ifade edilmektedir. Her sitenin farklı arama motorlarında daha üst düzeyde olmasını sağlamak ve daha fazla ziyaretçiye hitap edebilmek adına da son derecede önemli bir konumda yer almaktadır. SEO işlemleri bu konuda web sitesi sahiplerinin en büyük yardımcısı konumunda kendini göstermektedir.

WordPress doğrultusunda varlık gösteren ve site kurma aşamasında olan kişilerin ilk aşamada SEO odaklı çalışmaların içerisinde olması gerektiği vurgulanmaktadır. İlk evrede meta etiketleri eklemenin yanı sıra site haritalarını meydana getirmek ve devamlı olarak kendini tekrar eden içeriklerden de kaçınmak SEO işlemleri için ideal başlangıç adımları olarak da görülebilecektir.

Bunun için WordPress içerisinde yapılacak olan bir çok çalışmanın mevcut olduğu da görülebilecektir. WordPress içerisinde yer alan All in One SEO eklentisi de içerisinde tüm kriterleri barındırmasıyla bilinmektedir. Kolay kullanımı ve basit arayüzüyle herkesin SEO işlemlerine en uygun bir biçimde hareket etmesini sağlamaktadır.

Aynı zamanda da sitelerin hızlı bir yükseliş içerisinde yer almalarına da olanak veren bir yöntem olarak değerlendirilmektedir.

All in One SEO Genel Değerlendirmesi

All in One SEO eklentisi SEO konusunda WordPress tarafından sunulan en güçlü üç eklentiden bir tanesi olarak görülebilmektedir. Kullanım anlamında son derecede elverişli olanakları web sitesi sahiplerine sunabilmesiyle de bilinmektedir. Ancak bu eklentiyi yeni kuran ve başlangıç evresinde olan kullanıcıların kafalarını karıştıracak özelliklerle karşı karşıya kalmaları da söz konusudur.

Web sitelerini daha da ideal bir konuma taşımak isteyen kişilerin her zaman All in One SEO ayarları noktasında tüm işlemler ile aradıklarını bulabilmeleri de muhtemel olabilmektedir. Tüm SEO’ya dayalı işlemlerini bu eklentiyle beraber kusursuzca gerçekleştirebilmelerine dair bir sonuç elde edebilmeleri de söz konusu olabilmektedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz