WordPress Hosting Nedir?

0
wordpress hosting natro
wordpress hosting natro

Başarılı bir web sitesinin en önemli bileşenlerinden biri de web hosting denebilir. İhtiyaçlarınızı karşılamak için uygun bir WordPress hosting seçmek SEO açısından da büyük kolaylık getirir. WordPress editörü SEO uyumludur, kullanımı kolaydır. Doğru eklentilerle e – ticaret amacıyla kullanıldığında satışların artmasında rolü büyüktür.

Web hosting, web sitenizin internetteki barınağıdır. Web sitenizde yer alan bütün dosyaların, resimlerin ve içeriklerin depolandığı barınak WordPress hosting planıdır. İlk kez web sitesi kuracaklara zahmetsiz ve kolay bir başlangıç sunan WordPress, deneyimli kullanıcılar için de çok yönlü kullanım kolaylığı sağlar.

Web sitenizi daha değerli hale getirecek eklentiler, hazır web sitesi tasarımları ve tüm içeriğinizi basit bir ara yüz ile yönetebileceğiniz fırsatlar sunar. WordPress aynı zamanda esnek, hızlı ve kolay web sitesi yönetmek isteyenler için en ideal çözüm olarak görülür.

İster profesyonel bir yazılımcı olun ister yeni başlayan bir blogger olun, WordPress adeta sizin için tasarlanmıştır. WordPress hosting, yalnız WordPress web siteleri ile kullanılmak üzere tasarlanmış web hostingdir. Sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamak için özel olarak optimize edilmiştir.

 

En İyi WordPress Hosting Paketlerinde Neler Bulunmalı?

en iyi wordpress hosting
en iyi hosting

Bir WordPress hosting hizmeti almadan önce bazı unsurları gözden geçirmelisiniz. Hız, güvenlik, uptime oranı ve güncelleme gibi özelliklerin wordpress hosting planında hangi farkları yaratacağını bilmeniz önemlidir.

Bunlar hakkında bilgi sahibi olmak, hosting paketinizi seçerken kararınızın netleşmesinde etkili olur. Sitenizin ihtiyaçlarını belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Detaylı hosting paketlerine buradan ulaşabilirsiniz: https://www.natro.com/hosting/wordpress-hosting

Küçük işletmeler ve kişisel bloglar için açılan web sitelerinde 1 GB disk, 1 GB RAM ve 1 CPU yeterli olarak görülür. Ancak çok yüksek sayılarda içerik barındıran daha büyük siteler için; bu değerler arttıkça sunucunun verimliliği de artacaktır. WordPress hosting paketi alırken bazı kriterleri incelemeniz gerekir. Bunlar aşağıda detaylı bir şekilde sıraladığımız kriterlerdir.

 • Hız: Tüm ihtiyaçları karşılayacak bir WordPress hosting hizmeti; web sitenizi hızlandırmak için kullanılan en iyi aynı zamanda en ekonomik yollarından biri olarak görülür.

  Web sitelerinin yavaş yüklenmesi, kullanıcı deneyimi açısından ve arama motoru sıralamaları açısından ortaya olumsuz etkilerin çıkmasına sebep olur. Hızlı bir web sitesine sahip olmak son derece önemli bir konudur. WordPress, PHP tabanlı bir yazılımdır.

  Dolayısı ile Linux işletim sistemleri ile daha uyum içinde çalışır. Ayrıca WordPress hosting planlarının da MySQL ve PHP desteği içermesi gerekir. Web sitenizin yükleme hızı hakkında bilginiz yoksa öğrenmek için PageSpeedInsights, GTmetrix, ya da Pingdom‘u kullanabilirsiniz.

 

 • Güvenlik: İçerik yönetim sistemleri içinde en sık tercih edilen ve çok fazla saldırıyla karşı karşıya kalan platform olmasını WordPress’in şöhretinin dezavantajı olarak değerlendirebilirsiniz.

  Standart hosting planları bir WordPress sitesini desteklemede yetersiz kalır. WordPress hosting, WordPress’e özgü tehditlere karşı koruma altına alacak şekilde yapılandırılmalıdır. Bu sunucuların pek çok hesaptaki güvenlik açığını tespit edebilmesi ve anında güvenlik yamaları uygulaması gerekir.

 

 • Uptime Oranı: Web sitenizin depolandığı sunucunun bakımının ve güncellemelerinin yapılması ya da arıza gibi sorunların çıkması web sitenizin sürekli erişilebilir olmasına sekteye uğratabilir. Uptime oranı, sitenizin erişilebilir olma süresini yüzde ile ifade etme şeklidir.

  Bir hosting planını seçerken dikkat etmeniz gereken konular içinde önemli bir yeri vardır. Sitenizin sürekli erişilebilir olması önemlidir. Bunun için %99’dan düşük uptime oranına sahip WordPress hosting planlarını tercih etmemeniz doğru bir karar olacaktır.

 

 • Güncelleme: Güvenlikle güncellemelerin yapılmasının amacı, keşfedilen güvenlik açıklarını yeniden düzenlemektir. Ayrıca, WordPress’in hazırlanan yeni sürümleri bir eklenti ya da tema ortaya çıktığında genellikle uyumlu kalabilmek için de güncelleme yapar.

  Güncelleme işlemi sadece birkaç dakika süren basit bir işleyiştir. Ancak, pek çok web sitesi sahibi herhangi bir güncelleme yapılıp yapılmadığını kontrol etmeyi genellikle unutur.

  WordPress hosting otomatik güncellemeler; bilinen bir güvenlik zafiyetine karşı sitenizi korur. Her zaman WordPress çekirdeğinin, eklentilerinin ve temalarının en son sürümünü çalıştırır.

WordPress Hosting için Linux mü Windows Hosting mi Seçilmeli?

wordpress hosting natro
wordpress hosting

Web sitenizi hazırladıktan sonra tek isteğiniz artık hayata geçirmektir. Web sitenizi hayata geçmesi için hostinginizin olması gerekir. Hosting hizmeti satın alımı sırasında kararsız kalınan en önemli konu, hangi platformu seçmek gerektiğidir.

Pek çok firma hosting hizmeti alımı sırasında sizden Windows ya da Linux olarak platform seçmenizi ister. Peki, platform seçimini neye göre yapmanız gerekir? Windows hosting ve linux hosting arasındaki farklar bilmiyorsanız, seçim yapmanız zor olur.

Linux, açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Dünya üzerindeki birçok geliştirici tarafından geliştirilebilir. Ancak Windows, Microsoft tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir.

Kapalı kaynak kodlu olduğu için Linux tabanlı işletim sistemleri kişiye göre özelleştirilebilirken Windows üzerinde bu durum bulunmaz. Linux tabanlı işletim sistemleri ücretsizdir. Windows işletim sistemi ise lisanslı yani ücretli işletim sistemidir.

Linux açık kaynak kodlu olması sebebiyle Windows’a göre daha yüksek güvenlik sağlar. Hosting tercihi yaparken ilk dikkat etmeniz gereken projenizin hangi yazılım diliyle yazılmış olduğudur. ASP.NET, ASP, VBScript dilleriyle yazıldıysa, bu uygulamayı Windows sunucuda barındırmanız gerekir.

Uygulamanız PHP, Perl, Python, Ruby dilleriyle yazılmışsa, Linux sunucu tercihi yapmanız gerekir. Bu sebeple projenize başlamadan önce planlamanızı bu bilgilere göre yapmanız çok daha doğru olur.

WordPress hosting hizmeti seçimini belirleyen bir etken de web sitenizde kullandığınız veri tabanıdır. Yazılımlarınızda MSSQL veri tabanı kullanıyorsanız Windows tercih etmelisiniz. MySql ya da MariaDb veri tabanı kullanıyorsanız ise Linux hosting tercih etmelisiniz.

Yazılım dili ve veri tabanı tercihlerini yaptıktan sonra dünya üzerindeki sitelerin neredeyse yarısını kapsayan hazır CMS yazılımlarından da bahsetmek yerinde olacaktır. Bu yazılımlar WordPress, Joomla, Magento, Drupal vb. uygulamalar olarak bilinir. Web siteleriyle ilgiliyseniz, bu isimleri mutlaka duymuş olmalısınız.

Web siteniz bu CMS yazılımlarından birine sahipse, desteklediği işletim sistemi ve yazılım diline göre seçim yapmanız önemlidir. WordPress, Joomla, Magento uygulamaların dili php olduğu için Linux hosting tercihi yapmanız gerekir. ASP ya da ASP.Net dilleriyle yazılan Proticaret gibi CMS’lerde vardır. Bu dillerde bir CMS yazılımına sahipseniz, Windows hosting tercihi yapmanız uygun olur.

Hızlı Web Siteleri için: WordPress Hosting

wordpress hosting natro
natro hosting

WordPress hosting avantajları ile kolay kurulum, hızlı başlangıç ve önceden hazırlanmış, özel temalara sahip olabilirsiniz. Sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için arama motoru optimizasyonu uyumlu olduğunu unutmamalısınız.

Yerleşik güvenlik uygulaması ile web siteniz ve müşterilerinizin bilgileri daima güvende kalır. Hızlı web sitelerine ulaşmanızı sağlayacak wordpress hosting, hangi özelliklere sahip inceleyelim:

 • Kötü amaçlı yazılım tarama ve temizleme özelliği; korsanlar kötü amaçlı yazılımlarla müşterilerinizin bilgilerini çalabilir, sitenizi bozabilir ve itibarınızı olumsuz etkileyebilir. Tarama ve temizleme özelliği ile tam koruma sağlar.
 • Dahili hız ve performans özelliği; yük dengeleme sunucularının yüksek performansları WordPress için optimize edilmiştir.
 • Arama motorlarında bulunma özelliği; Google’ın sitenizi bulması için SEO ihtiyaçları otomatik giderilir.
 • Günlük yedeklemeler ve geri yükleme özelliği; Sitenizi, dosyalarınızı, veri tabanlarınızı ve barındırdığınız tüm bilgileri düzenli olarak yedekler ve bu sürümün belli sürelerde güvende kalmasını sağlar.
 • Otomatik taşıma özelliği; sitenizi bir tıkla taşıma imkanı sunar.

En iyi ve en avantajlı WordPress hostinge sahip olmak için Natro’nun sunduğu fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Natro ile anında WordPress hosting sahibi olun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz