Fotoğraf Çekerken Kullanılacak Teknikler

0
32

Fotoğraf çekmek günümüzde sosyal medya kullanımı, tüm telefonlarda profesyonel veya profesyonele yakın çekimler için kullanılabilecek kamera desteği gibi sebeplerle çok yaygın bir hale gelmiştir. İnsanların en büyük hobilerinden biri haline gelen ve aslında bir sanat olan fotoğraf çekimi hakkında bazı araştırmalar yapılmakta daha iyi fotoğraflar çekebilmek adına fotoğrafçılık teknikleri öğrenilmeye çalışılmaktadır. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak bu konuyu ele aldık.

Profesyonel fotoğraf nasıl çekilir?

Bunun için birçok püf nokta vardır, bunları uygulamak zorundasınız. Bunlardan bahsettik.

Fotoğrafta beyaz ayarı nedir?

Işığın ısısı ile ilgili bir kavramdır. Sıcak ve soğuk renklerin ayarının yapılmasıdır.

Okuyucularımızın daha profesyonel çekimler yapabilmeleri adına çok geniş ve kapsamlı bir konu olan fotoğraf sanatı ile ilgili bazı temel çekim tekniklerini yazıya dökerek okuyucularımızla paylaşmak istedik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Fotoğraflarınıza Güneş Efekti Verin!

İyi bir fotoğraf sanatçısı olmak isteyen veya sosyal medyada arkadaşları ile daha iyi fotoğraflar paylaşmak isteyen okuyucularımızın bilmesi gereken ilk kural yaratıcı olunması gerektiği ve fotoğrafçılıkta yaratıcılığınızı konuşturmanız gerektiğidir.

İlginizi Çekebilir : Biyometrik Fotoğraf Nedir?

fotograf-cekerken-kullanilacak-teknikler

Fotoğrafçılık teknikleri konusunda kullanılan pozlandırma, beyaz ayarı, derinlik, ışık, dört altın nokta kuralı gibi bazı terimler bulunmaktadır. Şimdi bu kavramları biraz açalım ve sizlere fotoğraf çekme konusunda yardımcı olabilecek temel teknikler hakkında bilgi verelim.

Pozlandırma

Pozlandırma işlemi çekeceğiniz fotoğraf için ışığın ayarlanması işlemidir. Diyafram dediğimiz fotoğraf için ne kadar ışık kullanılacağını belirleme işlemi için yapılan ayar ile enstantane dediğimiz sensöre giren ışığın süresini belirleme işlemi için yapılan ayarın birlikte kullanılması pozlandırma işleminin temelini oluşturur. Fotoğrafçı bu ayarları çekeceği fotoğrafa göre kendi yapabilmektedir.

Beyaz Ayarı

Beyaz ayarı ise fotoğraf çekiminde kullanılacak olan ışığın ısısı ile ilgili bir kavramdır. Fotoğrafın renklerine hakim olacak olan sıcak veya soğuk renklerin ayarının yapılmasında kullanılan bir özelliktir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Fotoğraflarınızın Parlaklık Değerini Nasıl Ayarlarsınız?

Derinlik

Alan derinliği fotoğrafını çekmek istediğiniz ve fotoğrafta vurgu yapmak istediğiniz noktanın en net olması kuralıdır. Çekmek istediğiniz objenin etrafındaki diğer nesnelerin esas objeden daha flu olması fotoğrafınıza net alan derinliği kazandırır. Alan derinliği ayarını diyafram kullanarak yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?

Dört Altın Nokta Kuralı

Dört altın nokta kuralı fotoğraf çekiminde ana objeyi fotoğrafın ortasında bulundurmama işlemidir. Bu durum genellikle tam tersi düşünülür ve vurgu yapılmak istenen nesne tam fotoğrafın ortasına yerleştirilir. Ancak böyle bir uygulama dikkatleri toplamak yerine dağıtır. Bu sebeple kadrajı üç satır ve üç sütun olarak böldüğünüzü düşünün ve çekmek istediğiniz nesneyi bu satır ve sütunların kesiştiği noktaya yerleştirin. Böylece dikkati o nesneye çekeceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz