İstihbarat Başkanlığı Kuruldu

0
45

Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak istihbarat başkanlığı konusunu ele aldık.

İstihbarat başkanlığı ne zaman kuruldu?

4 Ağustos 1937

EGM ne zaman kuruldu?

10 Nisan 1845

İstihbarat başkanlığı ne işe yarar?

İstihbaratın başındaki kurumdur. Görevleri yazımızda mevcuttur.

İstihbarat Başkanlığı Nedir?

İstihbarat, eski zamanlardan bu yana her devlet ve millet için çok önemli olmuştur. Bilgi, en değerli silahtır. Olayların analiz edilerek sonuçlar çıkarılması emniyet güçleri için büyük yararlar sağlar. Bu nedenle bu tür kurumlarda yenilenme ve yapılanmalar çok önemlidir. Zamanın şartlarının değişmesi bu değişikliklere mecburiyete neden olur.

İlginizi Çekebilir : Sokağa Çıkma Yasağından Muaflar

Bu nedenle İstihbarat Dairesi’nde yeni dönem başladı. Habere göre, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), İstihbarat Dairesi’nin statüsü yükseltilerek İstihbarat Başkanlığı kuruldu. Değişikliğe yönelik kararname, Resmi Gazete’de yayımlanarak kesinlik kazandı. Bu karar ile birlikte, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), İstihbarat Dairesi Başkanlığı ve Trafik Hizmetleri Başkanlığı yeniden yapılandırıldı.

Ayrıca 3 daire de yeniden yapılandırılarak istihbarat başkanlığına bağlandı. Yeniden yapılanma İstihbarat Başkanlığı’nda daha verimli ve etkin çalışmayı sağlayacak. Ülkemizi tehditlere karşı uyanık tutacak. Sürekli yaptığı çalışmalar ile bilgi akışını sağlayacak. Bilgiyi en iyi şekilde toplayıp değerlendiren İstihbarat Başkanlığı bu bilgiyi gerekli kurumlarla paylaşarak görevini yerine getirecek. En küçük bilgi bile emniyet güçlerinin büyük yardımı sağlayacaktır.

 Peki Kaç Kişi Çalışacak?

Yeni kurulan İstihbarat Başkanlığı’nda, bir başkan ve 5 başkan yardımcısı görev alacak.Bir başkan ve beş yardımcısı bu yeni yapılanma ile daha hızlı ve etkin şekilde olayları analiz edip çözüme kavuşturabilecek. Kurulan yeni ekibin yetenekleri ve görevlerine verdikleri üstün önem ile daha da hızlı bir şekilde olaylara müdahale sağlacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Rekabet Kurumu, Sahibinden.com'a soruşturma başlattı!

Eski İstihbarat Dairesi’nden ayrılan Trafik ile ilgili başkanlık ve müdürlüklerinin işleri trafik başkanlığınca yürütülecek. Bu ayrılma iki taraf için de yararlı olacak.

istihbarat-baskanligi

Yeni ayrımla birlikte bu iki taraf da kendi işlerine daha fazla odaklanıp daha fazla iş çözebilecekler. Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı, Trafik Planlama ve Destek Dairesi Başkanlığı, Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı ile Trafik Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nce yürütülen iş ve işlemler de yeniden yapılandırma doğrultusunda Trafik Başkanlığı’nca yürütülecek.

Genel Müdürlük bünyesinde trafikle işlemler Trafik Başkanlığınca gerçekleştirilecek. Yeniden yapılandırılan Trafik Başkanlığı’nda bir başkan ve 3 başkan yardımcısı yeni görevlerine başladı. Göreve başlayan başkan ve üç başkan yardımcısı kurdukları ekip ile trafik ile ilgili tüm olaylara hızlı ve etkin bir şekilde müdahale edebilecekler.

Peki Ne İşe Yarayacak?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yeni yapılanması ile daha etkin bir istihbarat sistemine ulaşılması hedefleniyor. Ülkemizin bulunduğu koşullar ve jeopolitik konumunun doğal olarak neden olduğu sorunlar nedeniyle birçok tehdit ile karşılaşmaktayız. Bu tehditler içi ve dış sınırlarımız içinde her geçen gün artıyor.

Dış güçlerin kendi aralarında kurduğu hain planların erken tespit edilmesi her türlü suç unsuru ile mücadelede yararlı olacaktır. Bu kapsamda yapılan tüm yenilikler ülkemizin güvenliği ve halkın refahı için çok önemlidir. Bu nedenle statüsü arttırılan Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı İstihbarat Daire Başkanlığı yerini İstihbarat Başkanlığı kurulmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Ekrem İmamoğlu'na suikast yapılacaktı: İhbar suikasti önledi!

Böylece etkin ve hızlı bir şekilde her türlü suç ile mücadele edilecektir. Ulaşılacak her küçük bilgi ülkemizde yaşanacak çok büyük bir olayı bile engelleyebilir. Bu süreçte tüm emniyet mensupları özveri ile çalışmaya devam edecektir. Halkın da dikkatini çeken en küçük tuhaf bulduğu olayda emniyet güçlerine haber vermesi ve bilgisini paylaşması vatandaşlık görevidir. Lütfen çevremizde olup bitenlere gözümüzü, kulağımızı açalım.

Bizim için önemsiz görülen küçük ayrıntılar, küçük olaylar hatta bir konuşma bile emniyet güçlerinin çok işine yarayabilir. Bazı küçük ayrıntılar ve küçük bilgiler ile çözülen olayları unutmayalım. Ülkemizin huzuru ve güvenliği hepimiz için önemlidir.

Bugün, haberlerde izlediğimiz birçok olay var. Bu olayların yarın bizim başımıza gelmesini önlemek için ülkedeki her vatandaşın yapması gerektiği gibi gözü açık ve her zaman atik olmalıyız. Mutlaka ki emniyet güçlerimiz görevini en iyi şekilde yapacaktır. Ama bizim yardımlarımız ile yapacakları hız kazanır.

İlginizi Çekebilir : KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlk kez Osmanlı Devleti zamanında kurulan istihbarat teşkilatı önemini bugün de arttırarak sürdürüyor. Tarihte de görüldüğü gibi büyük devletler için bile risk her zaman vardır. Önemli olan önceden önlem alıp, olayları analiz edebilmektir. Her olayda işimize yarayabilecek bir çok nokta vardır. İstihbarat teşkilatı ise bunun için vardır.

Bu önemden dolayı yeni yapısıyla İstihbarat Başkanlığı kuruldu. Ülkemizin huzur ve güvenliği için gece gündüz çalışan emniyet genel müdürlüğü teşkilatı başarılarına devam edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz