Adobe Creative Cloud Nasıl Çalışır? Bilmen Gereken Her Şey

0
Adobe Creative Cloud
Adobe Creative Cloud

Tüm Adobe Creative Cloud programlarınızın ve dijital sanatınızın, videolarınızın veya fotoğraflarınızın nerede saklandığını merak ettiyseniz, Creative Cloud’u ve bulut tabanlı sistemini açıklamak için buradayız.

Adobe Creative Cloud, çoğu grafik tasarımcı, illüstratör, fotoğrafçı ve video yaratıcısı için standart bir pakettir. Adobe programları, sisteminize yüklemek için disk sürücünüze ekleyeceğiniz ayrı yazılım diskleri olarak satılırdı. Bu, 2010’ların başında Creative Cloud’un size daha fazla Adobe programına daha kolay erişim sağlamak için dijital bir paket sunduğunda değişti.

Adobe Creative Cloud’a Başlarken

Adobe Creative Cloud, macOS ve Windows’a yüklenebilir ve bazı Creative Cloud yazılımlarına iPad veya iPhone’unuzdan erişebilirsiniz. Bilgisayarınızın veya mobil cihazınızın işletim sisteminin güncel olduğundan emin olun. Her uygulamanın sistem gereksinimleri hakkında bilgi edinmek için Adobe Creative Cloud sistem gereksinimleri sayfasına bakın.

Aboneliğinizle Creative Cloud’u iki farklı cihaza yükleyebilirsiniz, ancak aynı programı iki cihazda aynı anda kullanamazsınız. Bir Adobe hesabı oluşturmak için Adobe ana sayfasına gidin. Bir Creative Cloud planını görüntülemek ve abone olmak için ana sayfada Yaratıcılık ve Tasarım > Planları ve fiyatlandırmayı görüntüle seçeneğine gidin.

Bir Creative Cloud planına abone olduğunuzda, sisteminize Creative Cloud’u yükleyebilirsiniz. Bulutta barındırıldığından, tüm programları indirip yüklemeniz gerekmez; kullanmanız gerekene kadar bulutta kalabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Nikon, yeni üst düzey aynasız kamerası Z9'u tanıttı
Adobe Creative Cloud Nasıl Çalışır
Adobe Creative Cloud Nasıl Çalışır

Adobe Creative Cloud’a Nasıl Erişilir ve Uygulamalar Nasıl İndirilir?

Creative Cloud web sitesinde oturum açarak veya uygulamayı indirerek buluta erişebilirsiniz. Buradan, indirebileceğiniz ve kullanabileceğiniz tüm mevcut uygulamalar size sunulacak. Tüm Uygulamalar planındaysanız, buna 20’den fazla uygulama dahildir. Diğer planların sınırlı uygulamaları olacak, ancak sistem aynı kalacak.

Uygulama veya tarayıcı açık ve oturum açmış durumdayken, kısa bir açıklama ve bir Yükle düğmesiyle birlikte uygulama simgelerinin listesini göreceksiniz. Uygulamayı kullanabilmek için önce yüklemeniz gerekir, ancak buluttaki tüm uygulamaları yüklemeniz gerekmez, yalnızca ihtiyacınız olanları yüklemeniz gerekir.

Yüklendikten sonra, herhangi bir uygulamayı bilgisayarınızda başka bir programı açtığınız gibi açabilir veya Creative Cloud’da uygulama başlığının yanındaki Aç seçeneğine tıklayabilirsiniz. Ayrıca, yeni bir güncelleme kullanıma sunulduğunda uygulamaları güncellemek için bildirim istemleri alırsınız, ancak bunları otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Artık bir uygulamayı kullanmıyorsanız, onu bilgisayar sisteminizden kaldırabilir, ancak yine de ona buluttan aynı erişime sahip olabilirsiniz. Creative Cloud’a hala abone olmanız koşuluyla, kaldırılan bir uygulamayı istediğiniz zaman yeniden indirebilirsiniz. Bir uygulamayı yeniden yüklerseniz önceden kaydedilmiş ayarlara, eklentilere ve diğer öğelere erişmeye devam edersiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Solidworks Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Creative Cloud Storage Nasıl Çalışır?

Adobe, Creative Cloud’u barındırmak için Microsoft Azure’u kullanır. Sisteminiz için endişelenmeniz gereken tek depolama alanı, her bir uygulamayı indirip yüklediğiniz zamandır. Bu uygulamaların çoğu özellikle büyük değildir, ancak bazıları, özellikle video düzenleme yazılımı olmak üzere belirli RAM depolama alanı gerektirir.

Herhangi bir varlığı, tasarımı, videoyu ve bir Adobe programında oluşturduğunuz her şeyi kaydetmek için iki seçeneğiniz vardır: yerel depolama ve bulut depolama. Bir Creative Cloud aboneliği, abone olduğunuz plana bağlı olarak 100 GB’a kadar bulut depolama alanıyla birlikte gelir. Tasarımlarınızı ve çizimlerinizi buluta kaydederseniz, yalnızca abone olduğunuzda erişebilirsiniz. Creative Cloud aboneliğinizi iptal etmeyi seçerseniz dosyalarınız için size yalnızca 2 GB bulut depolama alanı verilir.

Dosyalarınızı yine de bilgisayarınıza kaydederek geleneksel şekilde kaydedebilirsiniz. Elbette bu, sisteminizin belleğini ve depolamasını etkileyerek sonunda yavaşlatacaktır. Adobe’nin bulut depolama teklifiyle ilgili harika olan şey, bilgisayarınızın yüksek çalışma hızını korurken çalışmanıza kolayca erişmenize ve depolamaya devam etmenize izin vermesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz