Biyometrik Fotoğraf Nedir, Nerede Kullanılır ve Nerede Çektirilir? (2020)

0
biyometrik fotoğraf

Merhaba değerli Teknobilimadamı takipçileri bugünkü konu yeni kimlikler ile birlikte hayatımıza girmiş olan ”Biyometrik Fotoğraf” hakkında olacak. Biyometrik fotoğraf nedir, nasıl olmalıdır ve nerede çektirebilirim? Ne için gereklidir? Nerelerde kullanabilirim? gibi sorularınıza bu yazımızda cevap vereceğiz. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak bu konuyu ele aldık.

[toc]

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”Biyometrik fotoğraf nedir?” answer-0=”Biyometrik fotoğraf, standartları ICAO tarafından belirlenmiş olan ve buna uygun makinelerde okunup dijital olarak kayıt altına alınan fotoğraflardır.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”Biyometrik fotoğraf nerede çekilir?” answer-1=”Herhangi bir fotoğrafçıda rahatlıkla çektirebilirsiniz.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”Biyometrik fotoğraf nerede kullanılır?” answer-2=”Tüm devlet dairelerinde kullanılır.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

Standartları ICAO tarafından belirlenmiş olan ve buna uygun makinelerde okunup dijital olarak çekilen, yeni kimliklerde, seyahat belgelerinde pasaport, ehliyet ve bir çok alanda kullanılan, ve ilk başta gelen şartlarından, en az 600dpi olacak şekilde yüksek kaliteli, arka fonu beyaz, başka objelerin olmadığı, belli ölçüleri ve özellikleri olan vesikalık fotoğraf türüdür.

Yani robot resim gibi sizden başka bir şey içermeyen bir resim olmalı. Vesikalık resim ile farkı, uymanız gereken açılar, saç şekliniz, bakışınız ve yüz hatlarınız belirgin olacak şekilde fotoğrafta çıkmanız çok önemli ve dikkat edilmesi gereken unsurlardan.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bütçe Dostu Oppo F15 Tanıtıldı

Yakın zamanda çıkmış ve vesikalığa göre daha yeni teknolojiler ve daha farklı tekniklerle ortaya çıkmış olan fotoğrafın çözünürlük kalitesi eski klasik vesikalığa göre daha yüksek olan aslında vesikalık fotoğraflarla aynıdır.

Yeni verilen pasaport ve ehliyet ve kimliklerde kullanılması mecburi hale gelen biyometrik vesikalık fotoğrafın biyometrik olup olmadığını nasıl anlaşılır ve neden zorunludur? Yeni kimlik, pasaport veya ehliyet çıkartırken bu fotoğraftan çektirmek zorunda mıyız? İşte bunların cevapları ve teknik detaylar…

biyometrik fotoğraf
biyometrik-fotograf

Biyometrik Fotoğraf Nedir, Nerede Kullanılır ve Nerede Çektirilir?

Nerede Çektirilir?

Mahallenizde bulunan lokal yani yerel sıradan fotoğrafçılar artık biyometrik fotoğraf çektirebilirsiniz.

Biyometrik Ne Demektir? Icao Standartları Nelerdir?

Biyometrik kelimesine terim anlamı olarak baktığımızda, bireylerin ölçülebilir davranışsal ve fiziksel karakteristiklerini tanıyarak kimlik saptamak üzere, uluslararası düzeyde standart ve kullanılabilir hale gelmiş otomatik sistemler için kullanılan bir ifadedir.

Kısaca biyometri, kişinin ölçülebilir biyolojik izlerini tanımlamak için kullanılır. Yani Biyometrik Kimliğiniz = Siz demek oluyor. ICAO standartlarından bahsetmiştik yukarıda, peki ICAO nedir? ICAO standartları nedir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung Galaxy Z Flip Geliyor!
İlginizi Çekebilir : Fotoğraf Çekerken Kullanılacak Teknikler

ICAO Standartları Nelerdir?

 • Yüz, fotoğraf üzerinde ortalanmış olarak saç modeliyle birlikte tamamen görünür olmalıdır.
 • Kontrast iyi ayarlanmalı, ayrıntılar yeterince keskin ve net olmalıdır.
 • Başörtülü fotoğraflarda yüz çene ucundan alına kadar görünür olmalı, yüzün üzerinde gölgeler oluşmamalıdır.
 • Kişinin zorunlu olarak kullandığı gözlük ve benzeri aksesuarlar dışında fotoğrafta şapka, başlık, pipo, vb. nesneler bulunmamalıdır.
 • Küçük çocukların fotoğraflarında başka kişi veya nesneler bulunmamalıdır.
 • Gözler net bir şekilde görünmeli, gözlük camı üzerinde yansımalar bulunmamalı, renkli cam veya güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Gözlük camının kenarı veya çerçevesi gözleri kapatmamalı ya da gözleri kapatacak ölçüde kalın olmamalıdır.
 • Fon beyaz ve desensiz olmalıdır. Fonda gölgeler oluşmamalıdır.
 • Işık yüze eşit ölçüde yansıtılmalı, yansıma veya gölgeler bulunmamalıdır. Fotoğrafta “kırmızı-göz” bulunmamalıdır.
 • Başın konumu dik olmalı, baş herhangi bir yöne dönük olmamalıdır. Fotoğraf gülme vb. mimikler olmadan, ağız kapalı olarak çekilmelidir.
 • Fotoğrafta leke ve bükülmeler olmamalıdır. Renkler nötr olmalı ve yüzün doğal renklerini yansıtmalıdır.
 • Gözler açık konumda olmalı ve net olarak görünmelidir. Saçlar gözleri kapatmamalı ve fotoğraf çekilirken doğrudan kameraya bakılmalıdır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz