Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?

0
53
foto-boyut-duzenleme
resim-boyutu-kucultme | Nasil-kucultulur

Merhaba değerli Teknobilimadamı takipçileri, bugünkü yazımız teknoloji dünyasını da bir kısmı ile ilgilendiren fotoğrafçılık ile ilgili olacak. FotoğrafYazıda uygulayacağımız işlemler tüm fotoğraf uzantıları için geçerlidir.(Jpeg, jpg, png…) Bu işlemi genelde website kullanıcıları, fotoğrafçılar, öğrenciler kullanır. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak bu konuyu ele aldık.

Fotoğraf boyutu küçülünce kalite azalır mı?

Evet, bir miktar azalır.

Fotoğraf boyutu küçültme uygulamaları nelerdir?

Snapseed ve Photogrid örneklerden birileridir.

Kısacası sunum yaparken, yazı hazırlarken veya elimizdeki fotoğrafların boyutlarından memnun değilsek bu işlemi yaparız. Fotoğraf boyutu kimi zaman büyük kimi zaman ise küçük olarak şikayetçi olduğumuz bir konu. Bu sorunu telefonumuzu, tabletimizi ve bilgisayarımızı kullanarak çözebiliyoruz.

Bazı internet siteleri ve uygulamalar fotoğraf boyutu ayarlamamıza yardımcı oluyor. Boyutlarında oynama yapmak istediğiniz görseli programa ya da siteye yükleyip, istediğimiz boyutlara getirebiliyoruz. Hatta Yandex Browser kullanıcıları internetten indirmek istediği fotoğrafı direkt istediği boyutta indirebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Ancak Yandex Browser kullanmayan veya internetten değil de kendi elinde bulunan fotoğrafların boyutlarını değiştirmek isteyenler için bu yazıyı hazırladık.

İlginizi Çekebilir : İki Fotoğraf Nasıl Birleştirilir?

 

Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?

Fotoğraf boyutlarında küçültme işlemi yapabilmek için yukarıda bahsettiğim gibi bir çok internet sitesi, telefon ve bilgisayarlarımız için ise programlar var. Sıra sıra fotoğraf boyutu nasıl küçültülür, bunun için ne yapabiliriz birlikte inceleyelim.

Programlar:

programlar

Burada önereceğim programları bilgisayarınıza, App Store ve Google Play Store aracılığı ile telefon ve tabletlerinize indirebilirsiniz.

Snapseed: Google Play ve Appstore marketlerinde uzun süreden beri ”fotoğraf ve video” kategorisinde çıktığı günden bu yana en üst sıralarda yer alıyor. Google’ın geliştirdiği fotoğrafçılık uygulamasında fotoğraf boyutu küçültmekten başka aklınıza gelebilecek efekt ve değişiklikleri Snapseed kullanarak yapabilirsiniz.

PhotoGrid: Snapseed gibi Google Play Store ve Appstore’da çıktığı günden beri bulunduğu kategoride her iki platformda da üst sıralarda kendine yer buldu. Snapseed’e göre biraz daha hızlı bir arayüzü olan programı, fotoğraf boyutu küçültme işleminiz için rahatlıkla PhotoGrid’i kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   App Store Bedava Para - iTunes Hediye Kartı Kodları

Picsart: Yine Snapseed ve PhotoGrid gibi Google Play Store ve Appstore’da ”fotoğraf ve video” kategorisinde en üst sıralarda kendini kanıtlamış olan Picsart ile fotoğraf boyutu gibi bir çok fotoğrafçılık işlerinizi halledebilirsiniz.

Photoscape: Bu sefer akıllı telefon ve akıllı tabletlerden çıkıp bilgisayar ortamına geçiş yapıyoruz. Bilgisayarda bulunan fotoğraflarınızın, Photoscape ile boyutlarını rahatlıkla düzenleyebilirsiniz.

Adobe Photoshop: Önereceğim son uygulama ise fotoğraf düzenleme dediğimiz zaman akla ilk gelen marka ve program olan Adobe Photoshop. Google Play Store ve Appstore’da da uygulamaları bulunan Adobe için bilgisayarda Photoshop

Yukarıda önerdiğim programlar ile fotoğraf boyutu küçültme gibi bir çok fotoğrafçılık işleminizi kolayca yapabilirsiniz.

Bu yöntemlerden ve programlardan başka önerebileceğim ve yapabileceğiniz bir şey daha var. Bilgisayar ve telefonlarınızda galeriden işlem yapmak için fotoğrafı açtığınızda düzenle kısmından fotoğrafınızı rahatlıkla küçültebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz