Yapay Zeka İçin Hangi Yazılım – Programlama Dilleri Kullanılır?

0
167
yapay-zeka-programlama

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi. Yapay zeka, gün geçtikçe gündelik hayatımız içerisinde daha da belirgin bir konuma gelmeye devam ediyor.

Yapay Zeka için Hangi Yazılım Dilleri Kullanılır ?

Python, C++, Lisp, Prolog, Java

Haskell Hangi alanda Kullanılır?

Genellikle araştırma projeleri için kullanılıyor.

Lisp Nedir?

Yapay zeka geliştirmede kullanılan en eski ve en uygun dillerden biridir.

Yapay zeka konusunda her gün bir gelişme ortaya çıkmakla beraber, yapay zeka alanında yeni varlık göstermeye başlayan kişilerin de fazlasıyla ilgisini gören bir alan olarak adlandırılabiliyor.

Bu konuda hangi programlama dilinin en uygun olacağı konusunda yeni başlayan kişilerin seçim yapma konusunda da zorluk çektikleri de görülebilen bir konumda yer alabiliyor.

Yapay zeka programlama işlemleri esnasında herhangi bir dili tercih edebilmek mümkün olabilmektedir. Ancak dil seçimi konusunda geliştirilmesi istenen yazılı m doğrultusunda hareket etmek son derecede önemlidir.

Geliştirme esnasında yaşanacak olan problemleri önceden fark ederek yazılım dillerinin arasından en uygun olanına yönelmek önemli bir başlangıç olarak adlandırılmaktadır. Bunun yanı sıra bazı yazılım dillerinin yapay zeka geliştirmeleri konusunda daha da ideal olmasından dolayı yazılımcıların istedikleri seçenekleri sunabilmesiyle de öne çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Japonlar Düşünceyi Okuyan Yapay Zeka Geliştirdi

Python

yazilim-dili-programlama
yazilim-dili-programlama

Yapay zeka programlama işlemleri esnasında en fazla talep gören dil Python olarak öne çıkmaktadır. Kolay bir biçimde kodlama işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve hata barındırmamasından dolayı bu dilin popüler olduğu söylenebilmektedir.

Aynı zamanda da Python dilinin farklı algoritmalar tarafından algılanabiliyor olması da tercih nedenlerinden bir tanesidir. Bundan dolayı geliştirmelerin daha kısa süre içerisinde gerçekleştirilmesi konusunda da nitelikli bir konumda yer almaktadır.

Python kullanıcıların temel paketleri kullanmaları durumunda da istedikleri sonuçları elde edebilmeleri söz konusu olabilmektedir. Sadece yapay zekaya ait olan Pybrain adındaki paketi sayesinde de istenilen sonuçları elde etmek mümkün olabilmektedir.

Python’un tercih edilmesinin nedenlerinden bir tanesi de kolay bir biçimde öğreniliyor olmasından dolayıdır. Hakkında fazlaca kaynak olması ve çoğu programcının bu dili kullanmasından dolayı sorunların çözümü kısa süre içerisinde gerçekleşebilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Chromebook'lar, Android uygulamalarının daha iyi işlenmesini sağlayacak yeni bir özelliğe kavuşuyor

Lisp

yazilim-dili-programlama
yazilim-dili-programlama

Lisp, en eski yazılım dillerinden bir tanesi olsa da halen daha yapay zeka konusunda tercih edilmektedir. Aynı zamanda da bu yazılım dili bilgisayar programları içim matematiksel gösterim şansını da sağlamaktadır.

Yazılımcılar Lisp yazılım dilini genel olarak var olan sorunları çözme amaç doğrultusunda kullanabiliyorlar. Çözümü sağlama konusunda esnek olmasından ötürü makine öğrenme algoritmaları içerisinde yer verdikleri de görülebiliyor.

Yapay zeka ile beraber makine öğrenmelerinin de iç içe olmasından dolayı yapay zeka konusunda son derecede nitelikli olduğu da görülebiliyor. Sembolik ifadeleri de desteklemesinden ötürü bu yazılım dilinin tercih sebebi olarak görülmesinde etkili olabiliyor. Lisp de kütüphane seçeneği sunarak, bu konuda yazılımlar adına uygun olarak tercih edilebiliyor.

İlginizi Çekebilir: Turkcell Yapay Zekâ İlkelerini Açıkladı

Prolog

programlama-yapay-zeka
yazilim-programlama

Yapay zeka yazılımcılarının favorileri arasında yer alan Prolog, kullanım rahatlığıyla dikkat çekmektedir. Aynı zamanda da programların ilişkilendirilmesi ve bu ilişkileri sorgulaması bakımından da ideal olarak yapay zeka uygulamaları arasında varlık göstermektedir.

Prolog içerisinde aynı zamanda da desen eşleştirme, otomatik geri izleme ve ağaç veri tabanlı yapılandırma gibi işlemler de hayata geçirilmektedir. Tüm bu sistemlerin bir anda çalıştırılmasıyla beraber harika bir yazılım dili olarak kendini gösterebiliyor.

Bu yazılım dili özellikle sembolik, olarak akıl yürütme, veri tabanı ya da dil ayrıştırma uygulamaları içerisinde aktif olarak yer almaktadır. Bunun yanında tıbbi projelerin de vazgeçilmezi olarak tabir edilebilmektedir.

C++

yazilim-dili-programlama
yazilim-dili-programlama

Yazılım konusunda en hızlı dillerden bir tanesi olarak C++ kendini göstermektedir. C++, genel olarak oyunların programlanması konusunda tercih edilen bir yazılım dili seçeneği olarak görülebilmektedir. Uzun zamandır kullanılan bu yazılım dili yapay zeka için de tercih edilebilmektedir.

Software programlamanın yanı sıra hardware için de uygun olan C++, programa hız kazandırmasıyla da bilinmektedir. Program içerisinde hız algoritmalarının yazımının mümkün olmasıyla beraber oyunların daha etkili bir biçimde çalışması ve genel olarak tepki süresi bakımından işlevsel olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda da hızın dikkate alındığı arama motorları konusunda da tercih edilmekte olan bir programdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Spotify abonelik fiyatlarına zam kapıda!
İlginizi Çekebilir: Elon Musk’tan girişimcilere 5 tavsiye

Java

tekno-bilim-yazilim-dili-java
yazilim-dilleri-java

Üst düzey olmayan bir yazılım dili olsa da popüler olanlardan bir tanesi olarak ifade edilmektedir. C++’ın yanında ağır kalsa da nesne programlama işlemleri esnasında genel olarak tercih edilmektedir.

Bundan dolayı da yapay zeka yazılımlarını meydana geliştirme konusunda da etkili olduğu söylenebilmektedir. Grafik gösterilmelerine, hata ayıklamalarına ve ölçeklemelerine dair seçenekleri de sunabilmektedir. Yaygın bir biçimde kullanılmasından ötürü bu konuda yardım edecek birini bulmak da oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilecektir.

Tüm bu yazılım dillerin yanı sıra AIML, IPL; Pop-11, Wolfram ve Haskell gibi yapay zeka programlamayı mevcut kılan yazılım dilleri de varlık göstermektedir. Ancak bu diller bahsettiğimiz diğerleri kadar popüler bir biçimde kullanılmamaktadır.

Popüler olmasa ada bu dillerin her birinin birbirlerinden farklı özellikleri içerisinde barındırdığı da görülebilmektedir. Bu sayede yazılımcılar tarafından belirli zamanlarda tercih edildiği de görülebilmektedir. Bu sayede yazılım işlemlerini son derecede kısa bir süre içerisinde gerçekleştirmenin etkili bir yöntemi olarak değerlendirilebilmektedir.

Yapay zeka konusunda hangi yazılım dilini tercih etmek, genel olarak sunmuş olduğu kolaylıklar ve içerisinde barındırdığı özelliklere göre tercih edilebilecektir. Örnek verilmek gerekirse hız konusunda destek arayan bir yazılımın C++ yazılım diline yönelmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Postacı Robot ‘Digit’ Satışa Çıktı

 

Ancak mantıksal sorunlara yoğunlaşacak olan yazılımcıların Prolog’a yönelmesi gerektiği de ifade edilebilecektir. Bu sayede yapay zekaya dayalı en kapsamlı sonuçları elde edebilmek de mümkün olabilecektir.

Tüm yazılım dilleri ele aldığında Python diğerlerinden bir adım önde olabilecektir. Kullanım rahatlığının yanı sıra geniş kütüphaneyi içerisinde barındırmasından dolayı Python yazılım dilinin diğerlerinden daha da popüler olduğu söylenebilmektedir. İdeal kodlamaları gerçekleştirmek isteyen kişilerin de ilk tercihi olarak bu yazılım dili adından söz ettirmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz