Turkcell Yapay Zekâ İlkelerini Açıkladı

0
28
Turkcell Yapay Zekâ İlkelerini Açıkladı
Turkcell Yapay Zekâ İlkelerini Açıkladı

Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi , Ülkemizin önde gelen operatör şirketlerinden olan Turkcell 2020 yılının başında olduğumuz şu günlerde yapay zekâ çalışmalarından uyacağı önemli kuralları belirledi. Turkcell yapay zekâ ilkeleri nelerdir ve tam olarak nasıl ilkeler belirlemiştir bahsedecek olursak.

yapay-zeka
turkcell-yapay-zeka-ilkeleri

Turkcell‘in yayınladığı bu yapay zekâ ilkeleri ile Türkiye’nin en az önümüzdeki 10 yıl boyunca teknoloji alanında oldukça çok konuşulacak ve diğer ülkelerin küresel liderlik iddialarına etkileyecek yapay zeka dönüm noktasına şahitlik edildi.

Tam tamına 7 maddeden oluşan bu yapay zekâ ilkelerini hem iş süreçlerinde hem de geliştirecekleri yeni teknolojiler de sorumlu ve etik bir şekilde kullanacaklarını dair taahhütte bulundular.

İlginizi Çekebilir : Masaüstü Facebook Bu Ay Sonu Kapanacak!

 

Türkiye’de bu anlamda atılan ilk adım olma durumu Turkcell’i uluslararası şirketlerin arasında öncü konuma getirdi.

Turkcell şirketinin Ar-Ge çalışmalarını yürüttüğü İstanbul’da bulunan genel merkez binasında gerçekleştirilen basın toplantısı ile bu ülkeler kamuoyuna duyuruldu. Bu ülkelerin neler olduğu konusunda detaylı bilgi verecek olursak.

turkcell-yapay-zeka
turkcell-yapay-zeka-tanitim

Turkcell Yapa Zekâ İlkeleri

Toplantıda duyurulan ve taahhüt edilen bu önemli 7 ilke hakkında bilgi verecek olursak. Şöyle ki;

  • Çevre ve İnsan Odaklıyız.
  • Profesyonel Olarak Sorumluyuz.
  • Veri Gizliliğini Gözetiriz.
  • Şeffafız.
  • Güvenliği Esas Alırız.
  • Adil Davranırız.
  • Daha İyi Bir Gelecek için Paylaşır ve İş Birliği Yaparız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yapay Zeka İçin Hangi Yazılım - Programlama Dilleri Kullanılır?
İlginizi Çekebilir : Linux ve Windows Güvenlik Açıklarıyla Doluymuş!

 

Turkcell yukarıda saydığımız ilkeleri sıralayıp bu ilkelere uyacağına dair söz vermiştir. Bundan sonra araştırma, geliştirme ve her türlü ürün üretiminde bu ilkeler doğrultusunda hareket edeceğinin garantisi olarak bu ilkeleri yayınlamıştır.

Turkcell yapa zekâ İlkeleri Yine Yapay Zekanın Sesi ile Duyuruldu

 

yapay-zeka-örnekleri
turkcell-yapay-zeka-ornekleri

Yapay zekâ ilkelerini yayınlamak üzere yapılan toplantıda bu ilkeleri duyurmak için de yine son derece etkileyici bir yol tercih edildi.

Turkcell pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcı Ömer Barbaros Yiş, Yeni Teknolojiler Hukuku Yöneticisi Gökçe Çobansoy Hızel ve Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk’ün katılımı ile toplantı gerçekleştirilmiştir.

Bu toplantıda yapay zekâ ilkelerini açıklamak için yine Turkcell tarafından geliştirilen yapay zekadan yararlanılmıştır. İlkeleri seslendirmek için bu yapay zekâ kullanılmıştır.

yapay-zeka-ne
yapay-zeka-cesitleri

İlkelerin yanı sıra katılımcılar için bir yenilik daha sunuldu. Gülümse yeşert isimli uygulama ile tanışan ve bu uygulamayı deneyimleme şansı elde eden katılımcılar oldukça iyi vakit geçirdi. Bu uygulamanın detaylarından bahsedecek olursak.

Bu uygulamada kişilerin gülümseme seviyesine göre fidan dikilmektedir. Uygulamaya katılan kişilerin yüz ifadeleri alındığı ve buna göre duygu analizi gerçekleştirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   2020'DE ÇIKAN EN İYİ ROBOTİK TRENDLER

Turkcell Hukuk ve Regülasyon Ekibinin Uluslararası Alanda Yürüttüğü Çalışmalar

yapay-zeka
turkcell-yapay-zeka

Yapay zekâ dünya genelinde birçok önemli yeniliği de beraberinde getirecek gibi görünüyor. Özellikle tüketiciler üzerinde önemli bir saha araştırması sağlayacak olan yapay zekanın daha birçok alanda etkin olarak kullanılacağı muhakkaktır.

 

Yapay zekanın hayatımızda olumlu gelişmeler sağlayacağı bir yana kişiler bu uygulamaların zamanla kişisel hayatın gizliliği ve kötü amaçlı faaliyetler için ortam hazırlayacağı düşüncesine sahiptir.

İlginizi Çekebilir : Yapay Zeka Kargo Köpeği Spot
turkcel-yapay-zeka-buldu
yapay-zeka-gelistiriyor

Turkcell hukuk ve regülasyon ekibi tam olarak kişilerin bu endişelerini giderebilmek için uzunca bir süredir dünya genelinde önemli örgütler ile birlikte çalışmaktadır.

Önemli küresel organizasyonlar ile yürüttüğü iş birliği sayesinde bu endişeleri gidermek için uğraşıyor. Daha doğrusu olası sorunları engellemek üzere çalışmalarını yürütmektedir.

yapay-zeka-turkcell-algoritma
yapay-zeka-algoritmaları 

Toplantıda Turkcell grubunun önemli yetkilileri yapay zekaya ilişkin olarak son derece çarpıcı bilgiler ve detaylar da verdi. Bu teknolojiye ne kadar inandıkları ve bu teknoloji ile nasıl bir adım öne taşınabileceğimiz hakkında çarpıcı ifadeler kullandı.

Turkcell yapay zekâ ilkeleri ile öncelikle aslında kendilerine daha sonra da tüm kullanıcılarına bu ilkeleri açıklayıp söz verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz