Postacı Robot ‘Digit’ Satışa Çıktı

0
20

Postacı Robot Digit Satışa Çıktı!

Digit Nedir?

Yazımızda tüm detaylardan bahsettik, okumaya devam edin.

Digit Tehlikeli M?

Digit'in çeşitli tehlikeleri bulunmaktadır, yazımızda buna da yer verdik.

Digit Ne Zaman Satışa Çıktı?

2020 yılında satışı başladı.

Bilim kurgu filmlerinde sıkça karşımıza çıkan insansı robotlar artık günlük hayatımızda da yerini almaya başladı. Akıllı robot teknolojisinin son ürünü ise Amerikan şirketi Agility Robotics tarafından üretilen, ‘Digit’ adı verilen bir taşıyıcı robot oldu. 2019 yılında üretimi tamamlanan otonom robotun ilk iki adedi Ford tarafından satın alındı ve piyasaya sürüldüğü andan itibaren hayli ilgi gördü. Yürüyüşü ve tepkileri tıpkı bir insan gibi olan Digit isimli robotun lakabı ise postacı oldu. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak Digit’e neden postacı denildiğinden ve ne gibi özelliklere sahip olduğundan bu incelememizde detaylıca bahsedeceğiz.

postaci-robot-digit

Digit’e Neden Postacı Deniliyor?

Bu zamana kadar üretilen otonom robotlar işaretleme yapabiliyor, ses algılayabiliyor, yürüyebiliyor, koşabiliyor hatta tökezleyip tekrar ayağa kalkabiliyordu. Fakat Digit benzerlerinden farklı olarak bir şey taşıyabilen ve bunun farkında olabilen ilk robot olma özelliğini barındırıyor.

Fiziksel özelliklerinden bahsedecek olursak Digit’in boyu, standart bir insan boyu ile hemen hemen eşdeğer olarak tasarlandı. Ağırlığı ise yaklaşık 20 kilodur.

Bulunduğu çevreyi ‘Lidar’ denilen teknoloji sayesinde algılayıp, duvar, çit vb. sınırlara olan mesafesini sahip olduğu sensörler aracılığı ile algılayıp yönünü bulabilen bir otonomdur. Postacı denilmesinin en önemli sebebi kutu taşıyabilme kabiliyeti ve kapasitesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yapay Zeka İçin Hangi Yazılım - Programlama Dilleri Kullanılır?

Digit 18 kiloya kadar taşıma kapasitesine sahiptir. Yani neredeyse kendi ağırlığı kadar kutuyu taşıma özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra Digit, bu zamana kadar üretilen robotlara nazaran çok daha çevik kollara, ayaklara ve gövdeye sahiptir. Ayrıca portatif özelliği sayesinde boyutu küçültülebilmektedir.

İlginizi Çekebilir : Yapay Zeka Kargo Köpeği Spot

Taşıyabilme kabiliyeti ve ağırlık kapasitesi hiç kuşkusuz ilerleyen yıllarda lojistik firmaları ve depo işlemleri için büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Tabi ki henüz bu planlamanın gelişim aşamasında olduğunu söylemek gerekir. Çünkü her ne kadar tam otomasyon ile komutları yerine getirebilse de, bir bataryaya sahip olması, doğal koşullara ne gibi reaksiyon vereceği gibi mekanik detaylar lojistik sektöründe kullanımının standartlaşmasının şimdilik önüne geçmektedir.

Ürünün ilk müşterilerinden olan, dünyanın ilk otomobil üreticisi Ford‘un teknoloji sorumlusu Ken Washington ise bu konuyla ilgili son derece umutlu konuştu. Mevcut teknoloji ile kendi kendisini sürebilen sürücüsüz araçlar sayesinde ve Digit’lere transfer edilen veri ile teslimat yapabildiklerinden bahsetti.

Ayrıca Digit’lerin tümsek veya merdiven gibi basamaklı engelleri aşabilme yeteneğini de göz önünde bulundurarak ileride müşteri siparişlerinin teslimatı konusunda bir süreklilik sağlayacaklarını söyledi.

Ancak bahsettiğimiz gibi bu sistemin oluşması uzun bir zaman alabilir. Çünkü Digit’in üretimi şimdilik sınırlı sayıda diyebiliriz. İlk etapta sadece 6 kopya Digit üreten Agility Robotics, 2020 yılında bu sayının 20 ile 30 arasında olabileceğini, 2021 yılında ise bu sayının iki katına çıkabileceğini açıkladı. Bu sebeple bu otonom robotların seri şekilde kullanılmaya başlanması yıllar sürebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Araştırmacıların Harika Buluşu: Kağıttan Klavye Yapmak Artık Çok Kolay!

Digit’in Potansiyel Tehlikesi

Her ne kadar Digit üretim ve dağıtım endüstrilerinde kolaylık sağlaması açısından üretilmişse de, bir şey taşıyabilme ve onun varlığını kavrayabilme becerisi öldürücü veya yaralayıcı silahlar taşıyabilme ihtimali sebebiyle bir tehlike oluşturmaktadır.

Bu konu hakkında üretici firma olan Agility Robotics’un kurucularından Damion Shelton bir açıklama yapmıştır. Yaptığı açıklamada ne son robotları Digit’in ne de bundan önce geliştirdikleri robotların silahlanma özelliklerinin olmadığının altını çizdi. Bu sebeple ordu için dahi olsa herhangi bir şekilde silah kullanımının mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

İlginizi Çekebilir : Bilim Adamları Güvercin Tüylerinden Yapılmış Robot Tasarladılar

Digit Her Geçen Gün Gelişmekte

Digit’in içerisinde bulunduğu taşıma aracı ile entegrasyonunu mükemmel hale getirmek için çalışmalar her geçen gün sürmektedir. Özellikle Ford, üretici Agility Robotics ile sürekli temaslarda ve geri bildirimlerde bulunarak gelişmeleri yakından takip etmektedir. Ken Washington şimdilik Digit’lerin en büyük probleminin ’50 feet’ olduğundan bahsetti.

Digit’in entegre olduğu araçtan ayrılıp paketi teslim edeceği kapıya götürürken 50 feet yani 15 metre kala, yaklaşık kaldırımdan kapıya kadar olan kısımda bazı zamanlarda problem yaşadığından bahsetti.

Fakat Digit’in yapay zekasının ve sensörlerinin her geçen gün daha da geliştirilmesiyle bu problemin ortadan kalkacağına hiç kimsenin şüphesi yok. Daha şimdiden taşıma titizliği ve kapasitesi, hareket kabiliyeti, çevreye olan tepkimeleri ve bunlardan da önemlisi uygulamadaki başarısıyla Digit taşımacılık dünyasında çığır açacak gibi duruyor. Şimdilik sadece Ford’un radarında olan bu otonom robot, zaman ilerledikçe diğer büyük şirketlerin de radarına girecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz