NASA’nın Helikopteri Mars’a Gidiyor

0
NASA-calismalar
NASA'nın Mars'a Yolculuğu

Merhaba Teknoloji Haberleri-Teknoloji Rehberi, bugün sizlere NASA’nın Mars’a göndereceği helikopterden bahsedeceğiz.

[toc]

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”NASA neden helikopter gönderiyor?” answer-0=”Helikopterin uçuş yetenekleri ölçülecek.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”Helikopter sadece Mars’a mı gidecek?” answer-1=”Eğer başarılı dönerse diğer gezegenlere de gönderilecek.” image-1=”” headline-2=”h4″ question-2=”Helikopter Mars’a ne zaman uçacak?” answer-2=”20 Temmuz 2020’de” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

NASA, uzayla ilgili çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. NASA’nın 2020 Mars görevi kapsamında bir helikopter (Ingenuity) Mars’a gönderilecek.

Nasa-helikopter
NASA’nın Helikopteri

Marsa gönderilen helikopterin ismi Ingenuity olarak belirlendi. Kızıl Gezegen Mars ile alakalı çalışmalar yıllardır sürüyordu. Bugün de Ingenuity Mars’a yolculuk etmek için hazırlanıyor. Çok yakın zamanda geri sayımın başlayacağı ve helikopter ile ilgili çalışmaların bittiği söyleniyor.  Helikopter son derece yüksek teknolojilerle döşenmiş harika bir dayanıklılık sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   OnePlus 12R Tasarımı ve Teknik Özellikleri Belli Oldu
İlginizi Çekebilir: Koronavirüs Ülkeleri Asteroit Çarpmasına Hazırlıyor

 

Basın toplantısı yapan NASA Başkanı Jim Bridenstine, helikopterin bütün hazırlıklarının tamam olduğunu ve ilk defa böyle bir uçuşun farklı bir gezegene olacağını ifade ediyor.

Helikopter-Nasa
NASA Mars’a Helikopter Gönderiyor

Amaç Uçuş Yeteneklerinin Keşfedilmesi

Helikopter Ingenuity’nin esas amacı uçuş yeteneklerini Mars üzerinde sergilemek olacak. Aynı zamanda ufak da olsa Mars’la ilgili yaşam haberleri de bizlere sunulabilecek. Eğer başarılı bir uçuş gerçekleşirse, bu helikopter diğer gezegenlere de gönderilmek için hazırlanacak. Önümüzdeki temmuz ayının 20’sinde bu helikopterin uçuşa başlaması bekleniyor.  Helikopter Mars’a tam üç kez uçuş sergileyecek. Bu uçuşlar 11 Ağustos’a kadar da devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz