Python Şekil Çizme

0
Python Şekil Çizme

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere Python şekil çizme hakkında bilgi vereceğiz. Pyhton program dili ile birçok geometrik şekli çizmeniz mümkün. Ayrıntılar yazımızın devamında yer alıyor.

[toc]

Python 90’lı yıllarda ortaya çıkmış bir programlama dilidir. İsmini MonthyPython komedi grubundan almıştır. Programlama dili aslında insan mantığı ile bağlantılıdır. Makine dilinde bazı komutları verdirterek değişik şekiller çizmek mümkündür.

Python sayesinde birçok işi az sayıda kod satırı ile başarmanız mümkündür. Python sayesinde web uygulamaları, görselleştirme, veri analizi ve masaüstü uygulamaları gibi birçok alanda kolaylıklar yakalayabilirsiniz.

Bu programlama dilini diğerlerinden ayırarak güçlü olduğunu ortaya koyan yönü Windows, Linux, Unix, Mac ve daha birçok platformda çalışabilir olmasıdır. Basit söz dizimleriyle çok kolay ve keyifli bir şekilde program yazabilirsiniz. Aslında Python az kodla çok iş başarmak demektir. Aşağıda Python program dili ile neler yapabileceğinizden ayrıntılı bir şekilde bahsettik. Yazımızın devamında istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Python Kurulumu Nasıl Yapılır?

Python programını kullanabilmeniz için bilgisayarınıza bu programı yüklemeniz gerekecektir. Linux, Ubuntu, Mac işletim sistemlerinde Python kurulu olarak gelir ancak Windows kullanıcıları bu programı kendileri yüklemek zorundadır. Bunun içinde https:/www.python.org/dowloads/Windows adresini kullanabilirsiniz. Bu adresten programı indirdikten sonra hemen kullanmaya başlayabilir ve istediğiniz komutu verebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kulak Çınlaması Neden Olur?

Python Geometrik Şekil Çizdirme

Python sayesinde istediğiniz adette istediğiniz geometrik şekli çizebilirsiniz. Bunun için size gerekli olan bazı kodlar vardır. Bu kodlar yazıldığında kaç adet şekil çizdirmek istediğiniz sizlere sorulacaktır. Daha sonrasında ise hangi şekli çizmek istediğinize karar vermeniz ve seçim yapmanız gerekecektir. Yaptığınız seçimin ardından satır ve sütun bilgileri istenecektir. Bu sizin seçeceğiniz şekle göre değişkenlik gösterir.

Aşağıda verdiğimiz örnekte if-elif-else koşul kullanımı ile for döngüsünü görebilirsiniz. Bu döngülerle çeşitli şekiller çizebilir ve istediğiniz komutları verebilirsiniz.

if-elif-else
Python Şekil Çizme
if-elif-else-2
Python Şekil Çizme 2
ekran-ciktisi
Ekran Çıktısı

Python Üçgen Çizme

Pyhton sayesinde geometrik şekiller çizebildiğimizi ifade ettik. Şimdi de Pyhton üçgen çizme hakkında neler yapabileceğimizi görelim.

Üçgen şekli yapma Pyhton kullanıcıları arasında çok yaygın ve popüler olan bir durumdur.  Bunun için önce “input” metodunu kullanacağız. Bu metodla bazı komutlar vereceğiz. Aşağıdaki örneği inceleyin.

  • kullaniciSecimi = int(input(“Lütfen bir sayi giriniz: “))
  • print(“Girdiğiniz sayinin iki katı:{sayi}”.format(sayi=kullaniciSecimi*2))
İlginizi Çekebilir: 20.000 TL Bilgisayar Toplama

 

Örneğin Çıktısı

  • Lütfen bir sayi giriniz: 2
  • Girdiğiniz sayinin iki katı: 4

Bu sayede kullanıcıdan veri almış oluyoruz. Ardından oluşturulacak üçgen için bir uzunluk belirtmeniz gerekecektir. Bunun içinde şu ifadeyi kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Twitter'da Mavi Tik Nasıl Alınır? 2021

kacSatir = int(input(“Lütfen kac satir istediginizi giriniz: “))

Buraya gireceğiniz satır sayısı işleminizin tekrar sayısı olacaktır.Bu şlemin ardından şu şekilde devam edin.

  • for satirSayisi in range(1,kacSatir+1):
  • print (“*” * satirSayisi)

Bu sayede for döngünüzü de oluşturmuş oalcaksınız. Burada kullanılan range fonksiyonu ilk parametre ve ikinci parametreden bir eksiktir. Yani range(1,5) derseniz size (1,2,3,4) sayıları dönecektir. Bizler de bu yüzden “kacSatir+1”olarak ifade ediyoruz Vermiş olduğumuz dizi elemanları dolaşmış olacak. Print metoduna gelindiğinde ise çarpma işlemi olarak düşünüyoruz. Print(2*3) denildiğinde 6 olarak dönecektir. Bizler de metinleri çarpıyoruz ve bu yüzden satır sayısı kadar * işareti koyuyoruz.

İşte örneği;

Lütfen kac satir istediginizi giriniz: 5

*

**

***

****

*****

 

Eğer bu üçgeni karşı tarafa dayamak istiyorsanız arada boşluklar bırakmanız gerekecektir.  Bunun için  de aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz.

  • for satirSayisi in range(1,kacSatir+1):
  • print(” “* (kacSatir-satirSayisi) + “*”*satirSayisi)

Bu işlemin ardından çıktı olarak karşınıza aşağıdaki şekil gelecektir.

*

**

***

****

*****

Pyhton program dili ile üçgen yapmak işte bu kadar basit. Daha pek çok farklı kod ile istediğiniz geometrik şekli elde edebilme imkanına kavuşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz