Photoshop’ta Öğrenmeniz Gereken 5 Adım! 

4
91
Photoshop-5-adım
Photoshop'ta-Ogrenmeniz-Gereken-5Adım! 

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi.Bugün Photoshop Kullanırken Öğrenmeniz Gereken 5 Adımdan anlatacağım.

Photoshop Programı piksel tabanlı programlar ailesindendir. Dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan ve en popüler olan programdır. Bu programın en büyük avantajı arayüzü sade ve kolay kullanılabilir olmasıdır.

içindekiler

1) Yeni Dosya Oluşturmak 

Herhangi bir proje hazırlamak için öncelikle Photoshop programının sol üste bulunan File penceresinden New penceresini açıyoruz. İsterseniz bunun yerinede “Ctrl + N “ tuşlarına da basabilirsiniz.  Pencere açıldıktan sonra name kısmına projenizin adını,  Preset kısmından da işlem türünüzü seçiyorsunuz eğer herhangi bir kağııda basılacak işiniz varsa “İnternational Paper” seçeneğini tıklamanız yererli olacaktır. Diğer ayarlarda ise dosya boyutu, yüksekliği veya işiniz basılacak ise CMYK dijital ortamda kullanılacak ise RGB seçeneni kullanmayı unutmayın. Bu pencereden gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra okey tuşuna basarak yeni bir sayfa elde etmiş oluruz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   ​​Linq Social Dijital Reklam Ajansı İle İşlerinizi Büyütmenin Tam Zamanı
Photoshop-New-Penceresi
new-penceresi-nedir?
İlginizi Çekebilir: Refine Edge Nedir?  

2) Farklı Katmanlar Halinde Çalışmak 

Photoshop’ta bilmeniz gereken bu özellik sizlerin herhangi bir fotoğraf yada çizim üzerinde çalışırken eğer bütün işlemleri ayını layer(katman) üzerinde çalışırsanız. Bütün işlemleriniz heba olabilir. Sebebi ise programın Piksel tabanlı olmasıdır. Bunun içinde her bir işlemi tek tek katmanlara çalışmamız lazım. Şunuda unutmamak gerekir eğer onlarca katman açtıysanız eğer her bir katmanın adını değiştirin aksi halde karışabilir ve içinden çıkılmaz bir hal alır. 

3) Layer Gruplamak

Yaptığınız tasarımı oluşturan layer, renk ayarları veya font gibi işlemleri belli gruplara ayırmak çok önemlidir. Bu işlemi gerçekleştirmek için ilk önce belirlediğimiz olduğumuz katmanları Ctrl + Farenin sol tuşu ile seçmek istediğimiz katmanlara tıklıyoruz sonra Crtl + G tuşuna basarak gruplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde katmanları gruplayarak yada grupladığınız katmanların içerisine yeni katman açıp karıştırmadan çalışabilirsiniz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone ve iPad için En İyi Fotoğraf Düzenleyici Uygulamaları

4) Yapılan İşlemleri Geri Getirmek 

Photoshop programının diğer  programlardan farklarından bir tanesi geri alma tuşudur. Normalde piksel yada Vektörel tabanlı programlar Ctrl + Z tuş kombinasyonu ile geri alma işlemi yaparken bu iş Photoshop’ ta Ctrl + Alt+ Z olarak bilinir. 

5) İşlerinizi Kayıt Etmeyi İhmal Etmeyin 

Bu tür piksel tabanlı bir programda ihmal etmeyi unutmamanız gereken en önemli işlem kayıt etmenizdir . Aksi halde yaptığınız işlemleri baştan yapmak zorunda kalabilirsiniz. Her yaptığınız işlemde Ctrl + S tuşlarına basarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca tasarımı kayıt etmeniz için “File menüsünden Save yada Save As “  seçeneklerinden tasarımınzı kayıt edebilirsiniz. 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz