Cpanel Kullanımı

0
66

Cpanel bilgisayar kullanıcılarının kullandıkları programlarda gerektirdiği sistemsel işlemlere kolaylık sağlamaktadır. Bilgisayarınızda Cpanel Kullanımı oldukça yaygındır. Çünkü kullanılmadığı takdirde işinizi oldukça zorlaştıracaktır. Sizlerinde sıkılmasına sebep olacak ve işten soğumanıza neden olacaktır. Tek bir sistem üzerinden bir işletimin bulunması sizi teknolojik olarak da geriye atacaktır. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibimizce bu konuyu ele aldık.

Cpanel nedir?

cPanel, Unix tabanlı sistemlerde çalışan geniş bir kullanım oranına sahip kontrol panelidir

Cpanele nasıl erişebilirim?

Hosting sağlayıcı firmanızdan Cpanel bilgilerini alarak giriş yapabilirsiniz.

Cpanel kullanımı yapacağınız yazılımlarda ve sistemsel sorunları çözmenizde oldukça yardımcı olacaktır. Teknoloji her zaman diliminde farklı değişkenlikler gösterdiğinden bilgisayarınızda kullanacağınız tüm sistemsel olgular oldukça kolay kullanılmaktadır. Bilgisayarınızda gerçekleştirmiş olduğunuz tüm kolay aktiviteler cpanel sayesinde gerçekleştirilmektedir. Bu sistem ile birden fazla işlemi aynı anda gerçekleştirme imkanına sahipsiniz. Bu da sizi hız bakımından herkesten öne taşımaktadır.

İlginizi Çekebilir : WordPress Subdomain Nasıl Eklenir?

Cpanel Sistemi Nasıl İşler

Cpanel bilgisarınızda masa üstünde bulunur ve kolaylıkla çözebileceğiniz bir sistemdir. Linux kullanır. Bu Cpanel’in kullanmış olduğu bir işletim sistemidir. Bununla birlikte tüm işlemlerini gerçekleştirebillir. Resimler ve yazılarında yer aldığı bu sistemde her şeyin erişimi basittir. Mail adreslerinde , internet sitelerinizin yönetiminde, Google üzerindeki arama motoru geçmiş kayıtları ve benzeri alanlarda kullanımı mevcuttur.

Daha nice kullanım alanı da bulunmaktadır. Buna bağlı olarak günümüze kadar her türlü teknolojik değişiklik ile gelişim göstermiştir. Bilgisayar üzerindeki kurulumu da oldukça basittir. Kullanmayı bilen herkesin hemen hemen hepsi bu işlemi gerçekleştirebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Cache Nedir

Kesintisiz olarak hizmet sunmaya devam etmektedir. Bir çok kullanıcıya sahip olduğundan günümüzde de oldukça rövanştadır. Tüm bunlar olmasaydı her işlem için ayrı bir dosya açmak gerekecektir. Bu da işi zorlaştıracak ve zamanını uzatacaktı.

Şimdi işe masaüstünde kolaylıkla Linux ile işlem yapabilmektesiniz. İşiniz daha da kolaylaşmış durumda. Bir web sitesi kurduğunuzda sitenizi ziyaret edenlere bakıp çıkanları neler izlendiğini kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Biz bunları site içi analizler olarak adlandırıyoruz. Eskiden pek sık tanınmayan bir sistem olsa da artık bir çok kişi tarafından biliniyor ve tanınıyor. İçerisinde barındırmış olduğu eklentiler teknolojinin getirmiş olduğu yenikler ile düzenlenmiştir.

Bu sayede de görsellik, dil, işlem kolaylığı, analiz gibi işlemleri gerçekleştirmesi olağan hale gelmiştir.  Özellikle şirketler ve özel işletmeler bu programa fazlasıyla ihtiyaç duymaktadır. Cpanel kullanımı ile bilgisayrınızda depolama işlemi de yapabilmektesiniz. Depoladığınız bilgiler kayıt altında tutulur ve silinmez.

cpanel

Cpanel Kullanım Özellikleri

Cpanel kullanımı anlaşılabilir olması bakımından dili kendi öz dilinize göre ayarlanabilmektedir. Bu şekilde dilediğiniz işlemi gerçekleştiriyor olursunuz. Birçok işlem aynı anda yapıldığından dolayı hızınız artar Bu uygulama sizin merakınızı arttırabilir ve web dünyasına adım atmanızda öncülük edebilir.

Bu şekilde bilgi dağarcığınızda genişleyecek zekanız ilerleyecektir. Web  dünyasında ilerlemek istiyorsanız piyasada rakipleriniz çok olacağından cpanele ihtiyaç duyacaksınız. Bu iş ile ilgilenen yakın çevreniz varsa sistemi de dikkate alarak öğrenim sağlayabilir ve bilgilenebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Doğru Web Hosting Şirketini Seçmek İçin İpuçları

Kullanıma başladıktan sonra kolaylığı fark edecek ve değişen teknoloji ile daha da kolaylaşan bir sisteme imza atacaksınız. Siz de hemen kullanımına başlayabilirsiniz.İhtiyacınız olan şey bir bilgisayar ve internet.

Cpanel’in günümüzde elbette ki rakipleri de bulunmakta fakat sunmuş oldukları içerikleri ile rakiplerini gölgelemeyi başarmıştır. Plesk ve Vdeck bu rakiplerden iki tanesidir. Tıpkı Cpanel gibi işlem gösteren web site yönetiminin panellerindendir.

Sıralamasına bakacak olursak elbette ki rakipleri de dişlidir. Bunlar içerisinden adını geçirmiş olduğumuz ve sizlerinde daha önceden mutlaka duymuş olacağınız Plesk en kuvvetli ve talebi de yüksek olan bir paneldir. Her ne kadar büyük bir güce sahip olsa da sektörde elbetteki rövanşta olan enleri yaşayan tek kurulum olacaktır ve o da Cpanel’dir. Linux işletim sistemini çok iyi bir şekilde kullanmasını başarmış ve insanlığa iyi bir hizmet sunmayı başarmıştır.

İlginizi Çekebilir : Hosting Nedir Ne İşe Yarar?

Cpanel ile karşımıza çıkacak olan hosting de kurulumun en önemli parçasıdır. Tıpkı yapbozu tamamlayan son parçada olduğu gibi. Bir hosting bulundurmanız halinde Cpanel’i kullanmaya başlayacaksınız demektir. Hosting sistemin ruhudur, olmazsa olmaz dediğimiz parçasıdır.

Bu bağlamda tek başına olmayıp birden fazla işlemcisi ile bir bütünlük arz eder. Zaten bu durumda en çok ön planda kalmasını ve insanlar tarafından kullanılmasını sağlamıştır. Günümüzde rekabet piyasalarının oldukça fazla olduğu bir dönem yaşanmaktadır. Bu bağlamda yapılacak tek şey  farklılığınızı ortaya koymaktır. Sistem  bunun için yeterli tüm ekipmana sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz