Child Theme Nedir

0
40
Child Theme Nedir
Child Theme Nedir

Herkese Merhaba! Child Theme Nedir, konusundan söz edeceğiz. WordPress kullananlar bilir, bazı kısımlar özellikle de bilinmesi gereken kısımlar olarak karşımıza çıkacaktır. Bunlardan birisi ise Child Theme kısmı olacaktır. Aslında kulağa pek de yabancı gelmeyen bu terim, çocuk tema olarak karşımıza çıkacaktır. Fakat bunun çocuklara özel olduğu anlamını taşımadığını söylemek gerekiyor.

Çocuk tema olarak çevriliyor olsa bile alt tema olarak adlandırılır. Bunların tamamen farklı anlamlarının olması, onlar hakkında çok daha avantajlı olduğunu gösterecektir. Sizlere bu anlamlardan söz edeceğiz.

Child Theme Nedir
Child Theme Nedir

Child Theme Nedir?

WordPress kullananlar bilirler ki ya Worpress ya da içerisinde kullandığınız temanın güncellemesi yapıldığı zaman, sonrasında başınız bu konuda ağrıyabilir. Dolayısıyla alt temanızı oluşturmanız, sizin için çok büyük bir fayda sağlayacaktır. Bu sayede orijinal temanız hiçbir şekilde etkilenmeyecek ve hatta aynı şekilde kalacaktır. Bu da temanız üzerinde kolaylıkla değişiklikler yapabilme imkanı sunacaktır. Hem daha kolay öğrenmeniz için hem de sonrasında ana temaya daha çok hakim olmak için. Dolayısıyla, buradaki alt tema dediğimiz, ana temanın kopyası haline gelecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   WordPress All in One SEO Ayarları Nasıl Yapılır? 2021 - 2022

Child Theme (Alt Tema) Neden Kullanılır?

Child theme nedir konusunda bahsettik. Fakat neden kullanmalıyız konusunu çok daha açık bir şekilde ifade etmek, çok daha sağlıklı olacaktır. Burada, ana temanız içerisinde tercih ettiğiniz gerek stil gerek fonksiyonları, en güvenilir şekilde korumanızı sağlayacaktır. Bu ifade edilen değişiklikleri eğer ana tema üzerinde gerçekleştirirseniz, orijinalinin tamamen bozulmasına neden olabilirsiniz. Bu da tekrar geri döndürülemez bir durum haline gelebilir. Alt tema tamamen kurtarıcı veya yedekleyici tema anlamlarını da karşılayacaktır.

Chil Theme Nasıl Oluşturulur?

Alt tema oluşturmanın hem anlamı hem de anlatışı ne kadar basit ise, kurulumu da bir o kadar basit hala gelecektir. Şu adımlar ile gerçekleştirebilirsiniz:

  • İlk olarak “Child Themify” eklentisini kurun ve sonrasında etkinleştirin.
  • Sonrasında ise; Görünüm>Temalar kısmına gelin. Hangi temaya uygulamak istiyorsanız onun üzerine gelerek, “Tema Detayları ” kısmını görün.
  • Seçtiğiniz temanın alt kısmında “Create a child theme” (alt tema oluştur)” seçeneğini çıkacaktır, buna tıklayarak oluşturabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz