Android Nedir

0
198
Android Nedir
Android Nedir

Herkese Merhaba! Android Nedir, konusundan söz edeceğiz. Bildiğiniz üzere işletim sistemleri, telefonların bel kemiği olarak bilinir. Özellikle de bir telefonun işletim sistemini bilmiyor olmak, karşılaştığınız zorluklar karşısında, süreci uzatmak anlamına gelecektir. Kaldı ki telefonlar üzerinde en sık kullanılan iki işletim sistemi bulunur. Birisi sadece bir markada bulunurken, diğeri tüm markalarda bulunur.

Bu işletim sistemlerinden birisi iOS olarak karşımıza çıkar. Sadece Apple markalı telefon olan iPhone telefonlar için geçerli olacaktır. Haricinde; Samsung, Xiaomi, Huawei, Oppo ve Casper gibi telefonlarda ise söz konusu Android işletim sistemi geçerli olacaktır. Hal böyle iken sizlere Android ne demektir konusundan söz edeceğiz.

Android Nedir
Android Nedir

Android Nedir?

Tamamen Google tarafından geliştirilmiş olan Android işletim sistemi, aynı zamanda milyonlarca kişi tarafından da kullanıma sunulmaktadır. Gerek tablet olsun gerek ise de cep telefonu olsun, bu iki cihazda da kolaylıkla kullanım sağlanabilecektir. Birçok açıdan kullanışlı olduğunu söylemek, bu aşamada doğru olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yapay Zeka İçin Hangi Yazılım - Programlama Dilleri Kullanılır?

APK uzantısını destekliyor olması sayesinde, farklı uygulamaların kullanılabiliyor olmasında da faydalı olacaktır. Her ne kadar ilk kullanım aşamalarında Android için sürekli donma durumu söz konusu olsa bile, sonrasında çok daha sağlam bir şekilde karşımıza çıkmıştır. Özellikle de kullanım kolaylığı açısından geliştirmeler sürekli devam eder. Sürümleri gün geçtikçe hem yenilenmeye hem de güncellenmeye hazır hala gelmiştir. Bunların isimleri ise genelde şeker ve tatlı isimlerinden almaktadır.

Android işletim sistemi 5 kısımdan meydana gelir. Şu şekilde karşımıza çıkar:

  • Uygulama çatısı: Uygulamayı geliştirecek olanlara geniş bir yelpaze sunar.
  • Uygulama katmanı: Doğrudan Java programlama dili dahilinde geliştirilmiş uygulamalar içermektedir.
  • Çekirdek: Linux tabanlıdır.
  • Kütüphaneler: Grafik ve arayüz kütüphaneleri, veritabanı kütüphaneleri ve web tarayıcı kütüphanelerinden oluşmaktadır.
  • Android Runtime: Dalvik Sanal makinasını tamamen içerir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone ve iPad'de Tüm Safari Sekmeleri Aynı Anda Nasıl Kapatılır?

Android İşletim Sisteminin Kullanım Alanları 

Yukarıda ilk olarak bahsettiğimiz üzere; hem telefon hem de tabletler üzerinde kullanım sağlanmaktadır. Fakat bunların haricinde de kullanım alanı bulunur. Bu cihazlardan sonra, saatlerde de bu işletim sistemi kullanılabilir. Cep telefonunuzu bağladığınız akıllı saatlerde bu işletim sistemi kullanılır. Haricinde; otomotiv sektörü, mutfak aygıtları, fotoğraf makinaları ve akıllı banyo araçları gibi birçok farklı sektörde kullanım sağlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz