Yandex Webmaster’a Site Ekleme Nasıl Yapılır?

1
56
yandex-webmaster-site-ekleme

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi. Yandex, ciddi bir talep gören arama motorları arasında yer alarak Google’ın bu konuda en büyük rakibi olarak adlandırılabilmektedir.

Kendine has kitlesinin bulunmasından dolayı web sitesi sahiplerinin Google kadar yaygın olarak yöneldikleri bir platform olarak ifade edilebilmektedir. Bu konuda Google kadar farklı özellikleri içerisinde barındırmasından dolayı Yandex arama motorlarına aktif olarak talep görülebileceği de söylenebilecektir.

Her zaman aktif bir biçimde kullanılmasından dolayı da web sitesi sahipleri arasında ilgi odağı olarak da görülebilecek tipte bir konumda varlık gösterebilmektedir.

Yandex odaklı olarak harekete geçecek olan kişilerin her zaman kolay ve ücretsiz bir biçimde amaçlarını yerine getirmeleri gibi bir durum söz konusu olabilecektir. Aynı zamanda da etkili bir arama motoru olmasından ötürü de kişilerin bu konuda harekete geçtikleri de söylenebilecek türde olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Temel WordPress Güvenliği Önlemleri?

Bu arama motoru sayesinde kişilerin her zaman site trafiğini arttırmaları ve daha fazla ziyaretçiye erişebilmeleri konusunda da devreye girebilmektedir. Web sitesi sahibinin bu konuda harekete geçmesi halinde kısa sürede Yandex Webmaster konusunda olumlu sonuçlar almasına vesile olabilecek türde gerçekleşecektir.

Aynı zamanda da kişilerin bu türde var olan hareketlerini gerçekleştirmeleri sonrasında da aradıkları sonuçlar kısa sürede ortaya çıkabilecek konumda da yer alabilecektir.

Yandex odaklı olarak gerçekleştirilecek konumda bulunan site ekleme işlemleri son derecede basit bir şekilde hayata geçirilecektir. Belirli bir sıralama doğrultusunda gerçekleştirilecek olan bu eylemler, olumlu sonuçlanması halinde belirli anahtar kelimelerle arama motorlarında yer alması gibi bir durum aktif olarak görülebilecek yapıda bulunacaktır.

Aynı zamanda da kişilerin web sitelerinden daha fazla kazanç sağlamasının etkili bir yöntemi olarak da ifade edilebilecektir.

Yandex arama motorunun Google kadar işlevsel olmasından dolayı herkesin bu arama motoruna yöneldiği de söylenebilecek bir durumdur. Bu sayede arama motorları dahilinde web sitelerinin daha da fazla ilgi çekebilecek konumda olması yaşanabilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yemeksepeti siber saldırısında hasar ne kadar?

Bu sayede de devamlı olarak aranılan kriterlere sahip bir arama motoru olarak adlandırılabilecektir. Her zaman kullanımda olan ve aktif bir kitleye hizmet veren Yandex, istenilen şartları karşılamasıyla da adından söz ettirecektir.

İlginizi Çekebilir: WordPress Eklenti Kurulumu – Nasıl Kurulur?

Arama motorları arasında Google kadar ilgi çeken Yandex odaklı olarak da web sitesi sahiplerinin harekete geçtiği söylenebilmektedir. Bu aşamada da kullanıcıların her zaman Yandex odaklı olarak ziyaretçi elde etmeleri gibi bir durum da söz konusu olabilmektedir.

Aynı zamanda da her kullanıcının ücretsiz olarak yararlanacağı türde bir hizmet olarak görülebilmektedir. Öncelikle kurumsal mail konusunda da destek veren Yandex, şirketlerin adreslerini ücretsiz bir şekilde taşımasıyla da ön planda varlık göstermektedir.

Yandex kapsamında hareket eden kişilerin bu arama motorunun avantajlarından yararlanması an be an gerçekleşebilecektir. Google Analytics gibi bir işleyişe sahip olan Yandex Metrica ile de siteleri ziyarette bulunan her kullanıcıyı gözlemleyebilmek gibi bir durum ortaya çıkabilmektedir.

İnternet sitelerini Yandex Webmaster’a eklenmesi sonrasında da Yandex arama motoru üzerinden ziyaretçi trafiğinin yaşanması söz konusudur. Aynı zamanda da söz konusu ziyaretçilerin hangi anahtar kelimeleri kullanarak siteye geldiğine dair bir sonuç elde etmek de mümkün olabilecektir.

Aynı zamanda da Yandex ile beraber web sitesinde yer alan hatalara erişmek de söz konusudur. Bunun dışında bir çok farklı veriyi temin etmede de Rus kökenli bu arama motorundan faydalanabilmek de mümkün olabilmektedir.

İnternet sitelerinin Yandex arama motorlarına eklenmemesi durumunda ilk olarak Yandex hesabı oluşturmak gerekmektedir. Bu hesaplar ücretsiz bir biçimde gerçekleştirilebilecektir.

İlginizi Çekebilir: WordPress Subdomain Nasıl Eklenir?

Yandex Site Ekleme İşlemi

İlk olarak Yandex Webmaster sitesine girilerek, kullanıcı adı ve şifre doğrultusunda hareket etmek gerekiyor. Sign in işlemini gerçekleştirerek, bu sürece başlangıç yapılabiliniyor. Böylelikle Yandex Webmaster arayüzü içerisinde yer almak mümkün olabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bilgisayarın Bağlı Olduğu WiFi Şifresini Öğrenme
yandex-webmaster-sign-in

Burada daha önceden eklenen sitelerin listesini görebilmek söz konusudur. Aynı zamanda da Yandex Webmaster sitesini ilk kez kullanan kişilerin bu alanı boş olarak görmeleri de normaldir.

yandex-webmaster-kayit-1
yandex-webmaster-kayit-

Yandex Webmaster kapsamında hareket edece olan kişilerin ilk olarak bu boş listenin sol üst köşesinde yer alan + butonuna tıklamaları sonrasında da başlangıç yapmaları durumu ortaya çıkmaktadır.

+ butonuna tıklanarak site adlarını uzantıyla beraber girmek gerekmektedir. Yazıldıktan sonra da Add butonuna tıklanarak bir sonraki evreye geçilebilmektedir.

yandex-webmaster-site-ekleme

Bundan sonraki süre zarfında da Yandex tarafından sitenin kişiye at olup olmadığını anlamaya dayalı olarak işlem yapılması gerektiği de ifade edilebiliyor. Bu aşamada da kullanılan başka yöntemler de tercih edilebiliyor.

  • Meta Tag
  • HTML File
  • DNS Record
  • WHOIS

Yandex tarafından gerçekleştirilen bu işlem, her arama motoru tarafından talep edilen standart bir konumda yer almaktadır. Doğrulama işlemleri esnasında en çok kullanılan metot ise sitenin belirlediği bir HTML dosyasının FTP kanalıyla beraber sitenin ana dizinine göndermek olabilecektir.

yandex-webmaster-site-eklemek
yandex-webmaster-site-ekleme

HTML File üzerinden doğrulama işlemlerinin gerçekleştirilmesi durumunda açılan pencerede .html uzantısı ile kendini gösteren dosyaya tıklamak ve dosyayı bilgisayara dahil etmek başlangıç adımı olacaktır. Sonrasında da indirilen dosyayı FTP kullanarak sitenin ana dizinine göndermek gerekebiliyor.

yandex-metrica-site-ekleme
yandex-metrica-site-ekleme

Dosyanın siteye gönderilmesi işleminden sonra da Yandex Metrica uygulamasına girerek, Check butonuna tıklamak yeterli olabiliyor. Böylelikle birkaç saniye bekleyerek doğrulama işlemi gerçekleştirilebilecektir.

yandex-webmaster
robots-txt-site-ekleme

Sonrasında da web sitelerinin Yandex Webmaster aracına yüklenmesi gibi bir durum da ortaya çıkabilecektir. Bundan sonra yapılacak işlemler de sitemap dosyası ile robots.txt dosyasını siteye eklemek olacaktır.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz