Temel WordPress Güvenliği Önlemleri?

4
54
Temel Wordpress-Güvenliği-Önlemleri-Nelerdir?
Temel Wordpress-Güvenliği-Önlemleri-Nelerdir?

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi.Bugün Temel WordPress Güvenliğini ele alacağız. 

Gelişen çağımızla beraber hayatımızın birçok yeri dijitalleşmeye başladı hal böyle olunca güvenlik zayifeti oluşmaya saldırıların gün geçtikçe çoğalmaya başladı bu yazımızda sizleri elimizden geldikçe göstermeye çalışacağız. Ayrıca wordpress nedir konusuna buradan ulaşabilirsiniz.

içindekiler

Kullandığınız WordPress Sisteminizi Güncel Tutun! 

Burada yapmanız gereken mümkün mertebe sisteminizi güncel tutmanız. Güncel tutmadığınız zaman sisteminizin aksi halde saldırganlar tarafından saldırıya uğranması maalesef mümkündür. Günümüzde en sık saldırılara örnek göstermek gerekirse sizin güncel tutmadığınız sürümden yararlanarak sisteme yönlendirme yapabilir sitenizin karizmasını yerle bir edebilirler veya sisteminize zararlı dosya upload yaparak sistemdeki kullanıcılara virüs bulaştırma olasılıkları yüksektir. 

wordpress-güncelleme
wordpress-güncelleme

 

İlginizi Çekebilir : Wodpress Nedir Neler Yapılır Ne İşimize Yarar?

 

Kullandığınız Script ve Eklentilerin Versiyonlarını Güncel tutun! 

Kullandığınınız web uygulaması güncel olması kullandığınız script ve eklentilerin de güncel olduğunu göstermez. Sizlerin eklenti yada scripti çalışır durumda olup olmadığını yada aktif olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Aksi halde bu da bir güvenlik açığı teşkil  edebilir. Ayrıca eklentilerin resmi web sayfası üzerinden de güncel sürümleri takip etmeniz gerekmektedir. 

wordpress-eklenti
wordpress-eklenti

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Video kayıt programı Bandicam incelemesi ve kayıt ayarları

Şifrenizi Güçlendirin! 

Şifrenizi mümkün mertebe adınızı, soyadınızı, doğum tarihinizi veya plaka kodu benzeri şeyler koymak yerine sizi saldırganın araştıracağını düşünerek anlamsız ya da sizin herhangi bir bilginizle alakası olmayan şifreler koymaya çalışın. Aksi halde kaba kuvvet saldırısı dediğimiz deneme yanılma yöntemi ile şifrenizi rahatlıkla bulabilirler.

wordpress-şifre-koymak
wordpress-şifre-koymak

 

Kullanıcı Adını Admin Yapmayın! 

En önemli güvenlik açıklarından birisidir. Burada mümkünse kullanıcı adınızı admin, kendi adınızı ya da soy adınızı yapmayın. Aksi halde saldırganlar tarafından hedef haline gelebilirsiniz. 

wordpress-admin-koyma
wordpress-admin-koyma

Kişisel Bilgisayarınızın Güvenliğini Kontrol Edin! 

Son derece önemli açıklarından biridir. Web uygulamalarınız eklentileriniz veya scriptleriniz güncel olabilir ama bir çok saldırgan web sitelerine herhangi bir saldırı girişi yapamadığı zaman admine yönelik saldırılara başlayabiliyorlar. Bunu genellikle zararlı yazılım dosyaları olarak kurbanın bilgisayarına enjekte etmeye çalışabilirler. Bunun haricinde internet üzerinden indirdiğiniz bedava denilen filim oyun hiçbir zaman karşılıksız değildir illaki size bir şey yüklemiş olurlar. Mümkün mertebe bu tür yükleme işlemlerinde resmi sitelerden indiriniz.

kişisel-bilgisayar-güvenliği
kişisel-bilgisayar-güvenliği

Antivirüs Uygulamaları Kullanın!

Antivirüs programlarının önemi size gelen herhangi bir virüsün veya bir keylogger gibi yazılımların engellenmesini sağlar. Burada dikkat etmeniz en  önemli kural kullandığınız antivirüs programının ücretsiz yada ücretli olmasına dikkat edilmesidir. Eğer ücretsiz ise pek birşey beklememek lazım mümkün oldukça lisanslı antivirüs yazılımları almaya çalışın. Ayrıca güncel sürümlerini de takip etmeniz gerekmektedir. Şunu unutmamak lazım önce kendi bilgisayarınızın güvenliğini kendiniz sağlamanız her zaman en büyük korumadır.

Antivirüs-Uygulamaları-Kullanmak
Antivirüs-Uygulamaları-Kullanmak

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Cache Nedir

Peki Bu Konu Hakkında Düşünceleriniz Nelerdir?

Yorumlar Kısmına Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.

 

 

 

 

 

4 YORUMLAR

    • Biz teşekkür ederiz Ümit Bey elimizden geldikçe bilgilendirmeye çalışıyoruz. Tabikide yakın zamanda ileri seviye makalelerimiz gelecektir. Takip etmeyi unutmayın 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz