Üniversite Sınav’ına Başvuru Nasıl Yapılır

0
42

Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak üniversite sınavına nasıl başvuracağınızı açıkladık.

Üniversite hayali kuran binlerce kişinin merakla araştırdığı YKS’nin başvuruları gün itibariyle başladı. Daha önce YKS başvurusu yapmamış olan ilk defa başvuru yapacak olan öğrencilerin ÖSYM başvuru merkezleri, daha önce sınava girmiş geçtiğimiz senelerde hali hazırda sistemde bilgileri olan ve fotoğrafı en az geçtiğimiz 3 sene içerisinde sisteme eklenmiş olan öğrencilerin ise ÖSYM’nin sitesinden gerçekleştireceği başvurular, 6 Şubat başlayıp yaklaşık 1 ay sonra tam olarak 3 Mart’ta son bulacak.

ÖSYM’nin YKS üniversiteye giriş sınavları olan TYT(Temel Yeterlilik Sınavı) AYT(Alan Yerleştirme Sınavı) Ve YDS(Yabancı Dil Sınavı) için başvuru kılavuzunu yayınladı. Peki başvurular nasıl yapılır? Sınavlar için nereden başvurulur?

Başvurmak için gereken belgeler ve şartlar nelerdir? Haziran ayında yapılacak sınavlara başvurmak için olan tarih 6 Şubat 2020 yani bugün itibariyle başladı. Sınavlara başvurmak için 6 Şubat’tan, 3 Mart tarihine kadar bir süreniz var. Gerçekleşecek sınav tarihleri ise şöyle;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Covid-19 için gizlenen aşı fiyatlarını bakan paylaştı!
İlginizi Çekebilir : KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

  • TYT 20 HAZİRAN
  • AYT 21 HAZİRAN ÖĞLEDEN ÖNCE
  • YDS 21 HAZİRAN ÖĞLEDEN SONRA

2020 YKS BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Sınava başvurunuzu yapmadan önce kılavuzu iyice okumanız ve gereken şartları tam olarak yerine getirmeniz gerektiğini hatırlatayım.

universite-sinavina-basvuru

BAŞVURU İÇİN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN HUSUS:

Geçtiğimiz sene yani 2019’da gerçekleşen üniversite sınavı için başvuru yapan öğrenciler her bir sınav için 50 tl oturum ücreti ödemişlerdi. Genelde ÖSYM tarafından her sene güncellenen bu fiyat bu sene ise her bir sınav başvurusuna getirilen 20 tl zam ile 70 tl oldu. Bu hesapla geçen sene 2 sınava girmiş birisi 100 tl vermişken, bu sene 2 sınava iki sınav ücreti olarak toplam 140 Tl ücret verecek. Eğer 3 sınava da gireyim derseniz ödemeniz gereken ücret tam olarak 210 tl oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Redis Nedir?

GEÇ BAŞVURU ÜCRETLERİ:

universite-sinavina-nasil-basvuru-yapilir

Yukarıdaki başlıkta dikkatinizi çekmek için dikkat etmeniz gereken dedim çünkü, normal belirtilen dönemde yapılan başvurular sınav başına 70 tl olarak belirlenmişti. Fakat 6 Şubat – 3 Mart olarak belirtilen tarihlerde başvuru yapmazsanız 8-19 Mart tarihinde bulunan geç başvuru ile sınav başına 105 tl verecekseniz. Bu yüzden fiyat olarak mağdur olmamak, daha fazla ücret ödememek için belirtilen normal başvuru tarihlerinde başvularınızı yapmanızı öneririm.

Şimdiden sınav için hazırlanan tüm adaylara başarılar dilerim. Umarım önceden sınava girmiş adaylar için bu sınav istedikleri gibi geçer, ilk defa girecekler için ise istedikleri gibi bir sınav olur ve ilk seferde istedikleri üniversitelere, bölümlere yerleşirler.