Wikipedia Erişime Açılıyor

0
20

Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi bugün bu güzel bi gelişmeden sizlere bahsetmek istiyorum . 3 sene ne kadar çabuk geçti değil mi?

İnternet ansiklopedi Wikipedia, nerdeyse 3 senedir internet kullanıcıları erişimine kapatılmıştı. Beni ve eminim bir çok insanı bu durum zor durumda bırakmıştır.

Bu ansiklopedi de neredeyse her bilgi en doğru şekilde bizlere sunuluyordu. Öğrenmek istediğimiz her şey ve daha fazlası ayrıntılarıyla oradaydı.

wikipedia-ansiklopedisi
wikipedia-erisime-acildi

Ancak Wikipedia‘nın bir hatası vardı (!). Bu yüzden Wikipedia ve bilgi sahibi olmak isteyen internet kullanıcıları için zor günler başladı.

Anayasa Mahkemesi kararıyla 29 Nisan 2017 tarihinde Wikipedia‘dan yaralanamamaya başlamıştık. Bilgilere ve fikirlere artık ulaşamıyorduk.

Bu davada “İfade Özgürlüğü” ön plandaydı ve bunun savaşı veriliyordu. Kimse bunun peşini bırakmadı. Wikipedia her yıl anıldı. Bunu farklı yollarla siteye girdiğinizde görmüşsünüzdür ve sonunda istenilen sonuca ulaşıldı.

İlginizi Çekebilir : Linux ve Windows Güvenlik Açıklarıyla Doluymuş!

Neden Erişime Kapatıldı?

İnternet ansiklopedisinin erişime kapanma sebebi “Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan içerikler” nedeninden.

Bu duruma karşı Wikipedia kurucuları da durmamış; 5 Mayıs tarihinde Wikimedia Vakfı, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurmuş ve bu engellemeye itiraz etmiş.

Ancak itiraz ” İki ayrı URL adresinde bulunan içerikten dolayı” reddedilmiş. Bu itiraz sürecinde erişim yasağına neden olan sebebin ayrıntıları İngilizce Wikipedia’da yayınlanan “Foreign Involvement in the Syrian Civil War” (Suriye İç Savaşına Yabancı Müdahalesi) ve “State-sponsored Terrorism” (Devlet Destekli Terörizm) başlıklı makalelerde Türkiye’ye ayrılan bölümler olduğu ortaya çıkmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Elon Musk'ın Robinhood CEO'su ile Yaptığı Yayın, Clubhouse'a Akın Başlattı

Wikipedia’da istediğiniz zaman istediğiniz bilgiyi düzenleyebilme veya ek bilgi yazabilme hakkınız var. Aslında Wikipedia, bir nevi bu yüzden engellendi diyebiliriz.

3 yıllık hasretin sebebi aslında bu yüzden… Ama tekrar erişime geçebilmemiz için Wikipedia’yaya destek hep sürdü. İnsanlar bu kararla “İfade özgürlüğüne karşı müdahale” olduğunu düşünüyor ve bir an önce açılmasını istiyordu.

Merak ettiklerimizden her gün yoksun kalıyorduk. Bu 3 sene içinde Wikipedia’yaya erişimi ya VPN’den ya da web adresinin önüne 1 ve 0 koyduğumuzda istediğimiz bilgileri öğrenebiliyorduk.

Wikipedia’nın erişime kapatıldığı an geçici olarak oluşturulan Wikipedia Zero projesi ile Wikipedia’daki bilgilerin hepsine ulaşabiliyorduk ama internet ansiklopedimiz kadar fazla bilgiye erişilemiyordu. Aslında bir nevi bizim için erişim vardı fakat yine de bu durum böyle bir çözüme varamazdı.

Nerdeyse 3 sene erişime kapatılan internet ansiklopedimize bu şekilde girmeyi sürdürdük ama 2020’ye geldiğimizde, sounda beklenen haber geldi ve artık VPN kullanmadan, web adresinin başına 1,2,3 yazmadan anında siteye giriş yapabiliyoruz.

İlginizi Çekebilir : Windows 10 Son Güncellemesi Pek Çok Dosyanızı Silebilir!

Neden bu kadar uzun süre bekledik?

Bunun cevabı tam olarak belli değil. Neden uzun süre sonra başvuru dikkate alındı ve işleme konuldu bilinmiyor ama sonunda Anayasa Mahkemesi Wikimedia Vakfı‘nın başvurusunu değerlendirmeye alarak oylamaya bıraktı ve oy çokluğuyla, alınan karar yeniden yargılama için 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Microsoft, Bu Yıl Windows ve Mac İçin Office 2021'i Piyasaya Sürecek

Mahkemede alınan karar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na iletildi ardın da özlem sona erdi ve Wikipedia erişime açıldı. Artık istediğiniz zaman istediğiniz bilgiye ulaşabileceksiniz.

Bu habere sevinenlerden biri de Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales oldu. Twitter’da paylaştığı “Welcome back, Turkey!” (Yeniden merhaba, Türkiye!) gönderisiyle sevincini belli etti. Karar 26 Aralık’ta verildi ama Wikipedia’nın açılması 15 Ocak tarihini buldu.

Bir daha kapanır mı tabiki bilemiyoruz ama oy çokluğuyla karar değiştikten sonra bir daha aynı durumla karşı karşıya kalacağımızı pek ihtimal vermiyorum.

Bu soruları aklımızdan çıkartarak Wikipedia’nın tadını çıkartalım ve bu internet ansiklopedisinden ne kadar bilgi alınabiliniyorsa o kadar bilgi almaya bakalım.

Aslında bu durum, internet kullanıcılarının bir çok şeyi yapma özgürlüğünü sağladı aslında. Nerdeyse her merak ettiğimiz konuda anında başvurduğumuz adres Wikipedia olmuştur ve bunu bize kanıtlamıştır. Güvenilirliğini doğru ve hatasız bilgilere sahip aslında.

Hiçbir şekilde yanlış bilgi edinmeyeceğiniz bir platform. Ayrıca araştırma yaptığınız konunun sayfasında yazıyı okurken, karşınıza çıkan bir kavram hakkında bilgi verilmediğini farkedip, kendiniz o konu hakkındaki bilgilerinizi Wikipedia okurlarıyla paylaşabiliyorsunuz.

Bu özellik Wikipedia’yı bizden 3 yıl uzaklaştırdı ama yine de bu erişime engel konulmasına sebep gösterilemez. Bu da alınan kararla onaylanmış oldu ve sonunda erişime açıldı.

Şu anda Wikipedia’ya doya doya bilgi edinmeye ve bilgilerinizi işiniz, sunumlarınız, öğrenciyseniz ödevleriniz için kullanmaya bakın. Bilgi edinme özgürlüğünüzün tadını çıkarın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz