2020 Güncel Sosyal Medya Görsel ve Video Boyutları

0
51
sosyal-medya-resim-ve-video-boyutlari

Merhaba değerli Teknobilimadamı takipçileri, bugünkü yazımızda sizlere günlük hayatımızda neredeyse olmazsa olmazımız olan sosyal medyadan bahsedeceğiz. Bir Instagram, Facebook, Twitter ya da Youtube kullanıcısı olduğunuzu varsayalım. Hepsi birden değil sadece biri de olabilir. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak bu konuyu ele aldık.

Sosyal Medya yükleyeceğim Profil Resmi dosya uzantısı fark eder mi?

jpg yerine .png dosyası tercih etmeniz daha iyi olabilir

Yükleyeceğim görseli istenilen boyutlarda yüklemezsem ne olur?

Görseller farklı cihazlarda farklı görünebilir. Böyle durumlarda önemli detayların görselin dışında kalmadığına emin olun.Aksi taktirde resim boyutu büyürse otomatik kırpacaktır.

Paylaştığımız bağlantılar için Facebook, neden bu bağlantı için bu resmi seçiyor?” veya “neden paylaştığım resimler gerektiği gibi görünmüyor?

Bunun iki nedeni var. Öncelikle, sosyal medya ağının hangi görseli öne çıkarmak istediğinizi anladığından emin olmalısınız. Bu da genellikle Open Graph etiketleri veya diğer metadatalarla yapılabiliyor. Buna ek olarak, paylaştığınız bağlantıda yer alana resimlerin sosyal medya ağının beklediği boyutlarda olduğundan emin olmalısınız. Aksi halde, görselleriniz bozulabilir ya da sosyal ağ tarafından görmezden gelinebilir.

Bu sosyal medya platformlarına atacağın fotoğrafların hangi boyutlarda olması gerektiğini biliyor musun? Sosyal medya fotoğraf boyutları tam olarak hangi ölçülerde? En iyi kullanım için sosyal medya fotoğraf boyutları hangi şekilde olmalı?

Attığın daha doğrusu yüklediğin fotoğrafın, yüklediğin platform ile tam uyumlu olup olmadığını bilmiyor musun? İşte bu yazımızda sosyal medya hesaplarınıza fotoğraf yüklerken, hangi kriterlere dikkat etmelisiniz daha doğrusu sosyal medya fotoğraf boyutları nelerdir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Instagram Bildirim Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

Bunlara değineceğiz teker teker. İşte detaylarıyla sosyal medya fotoğraf boyutları;

sosyal medya fotoğraf boyutları

Sosyal Medya Fotoğraf Boyutları

Youtube Fotoğraf Boyutları Nelerdir?

Youtube videolar paylaştığımız ve hoşumuza gidebilecek videoları bulabildiğimiz bir platform. Eğer siz de aktif olmasanız bile sosyal medya fotoğraflarınıza dikkat ediyorsanız, aşağıdaki boyutlarda rahatlıkla bir fotoğraf ayarlayabilirsiniz.

Youtube Profil Fotoğrafı Boyutu: Bu seçenek Google+ üzerinden seçiliyor yani net bir ölçek yok.

Youtube Kanal Kapak Fotoğrafı Boyutu: Kanal kapak fotoğrafı, kanalımıza girildiği zaman üst kısımda bulunan fotoğraftır. Boyutları ise şöyle; 2560×1440 piksel

Youtube Video Görseli Boyutu: Bu fotoğraf ise insanların videomuza ait bir resim gördüğü ingilizce ”thumbnail” olarak da bilinen fotoğraftır. Boyutları ise şöyle; 1280×760 piksel

Instagram Fotoğraf Boyutları

Instagram, günümüzde çok beğenilerek kullanılan sosyal bir paylaşım sitesidir. Hatta sosyal medya platformları arasında en fazla kullanılan sosyal medya platformu. Instagram’ın fotoğraf boyutları şu şekildedir;

Instagram Profil Fotoğrafı Görsel Boyutu: 110×110 piksel

Instagram Paylaşım Görseli Boyutu: 510×510 piksel / 1080×1080 piksel

Instagram Hikaye(Story) Video veya Fotoğraf Boyutu: 1080×1920 piksel

Twitter Fotoğraf Boyutları

Twitter’da gündemi rahatlıkla takip edebileceğiniz ve istediğiniz konu hakkında insanlara görüşlerinizi belirtebileceğiniz sosyal medya platformu. Fotoğraf boyutları ise şöyle;

Twitter Profil Fotoğrafı Boyutu: 400×400 piksel

Twitter Kapak Fotoğrafı Boyutu: 1500×1500 piksel

Paylaşılan Görsel Boyutu: 1024×512

Facebook Fotoğraf Boyutları

Sosyal medya platformları arasında en çok kullanılan bağlantılardan biri olan facebook için görsel boyutları şu şekildedir:

İlginizi Çekebilir : Bilgisayardan Iphone Telefona Nasıl Fotoğraf Atabilirim?

Facebook Profil Fotoğrafı Boyutu: 180 x180 piksel

Facebook Kapak Fotoğrafı Boyutu: 828×315 piksel

Gönderi Görsel Boyutu(Paylaşılan Resim): 1200×630 piksel

Etkinlik Kapak Fotoğrafı: 1920×1080 piksel

Google+  Fotoğraf Boyutları

Kurumsal firmaların vazgeçilmez sosyal ağlarından olan Google Plus görsel boyutları şöyledir:

Google+ Profil Fotoğrafı Boyutu: 250×250 piksel

Google+ Kapak Fotoğrafı Boyutu: 1080×608 piksel

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Refine Edge Nedir?  

Paylaşılan Görsel Boyutu: 497×373 piksel

Linkedin Fotoğraf Boyutları

Linkedin daha çok iş dünyası ve iş insanları için kullanılan bir sosyal medya platformudur. Kariyer, CV girdileri ve bir çok şirket yöneticisi bulmak iletişim kurmak için Linkedin kullanabilirsiniz.

Linkedin’de kişisel hesaplar ve şirket sayfaları bulunmaktadır. Linkedin sayfalarında kullanılan görsellerin boyutları da farklılıklar gösterir.

LinkedIn Kişisel Hesap Görsel Ölçüleri

Linkedin Profil Fotoğrafı Boyutu: 400×400 piksel

Linkedin Kapak Fotoğrafı Boyutu: 1000×425 piksel

LinkedIn Şirket Sayfası Görsel Ölçüleri

Linkedin Şirket Standart Logo Boyutu: 400×400 piksel

Linkedin Şirket Küçük Kare Logo Boyutu: 60×60 piksel

Linkedin Banner Görseli Boyutu: 646×220 piksel

Pinterest Fotoğraf Boyutları

Günümüzde daha çok website ve blogger kullanıcılarının uğrak noktası olan Pinterest için fotoğraf boyutları şöyle;

Pinterest Profil Fotoğrafı Boyutu: 165×165 piksel

Pinteres Pano Görseli Boyutu: 222×150 piksel

Sosyal Medyanın Gelişimi

Sosyal medya hızla gelişimini sürdürüyor. Ve kendine insanlar kullandıkça ve imkanlar çoğaldıkça yeni özellikler katarak çok hızlı yayılmaya devam etmektedir. Hatta günümüzde 7’den 70’e herkes için bir sosyal medya kullanıcısı desek yanlış olmaz.

Bugün Facebook, Twitter, Youtube hatta Instagram’da 60 70 yaş üzerinde dünya çapında milyonlarca kullanıcı olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Facebook, Twitter, Google Plus, Youtube, Pinterest, Instagram gibi platformlar aracılığıyla insanlar, dünya çapında istedikleri ülkedeki insanlarla istediği vakitlerde rahatlıkla iletişim kurabiliyor. Günümüzde sosyal medya platformları ve kullanıcılarının bir sonunun olduğunu düşünmüyorum.

Çünkü sosyal medya çok geniş bir pazar ve sizin insanlara dikkat çekecek yeni bir özellik sunmanız milyonları toplayabilmenize yarayacak en büyük neden.

Yani bu kadar sosyal medya platformu olmasına rağmen aralarından birinci olarak gösterebileceğimiz platformlara dikkat ederseniz hepsinin kendine has bir özelliği bulunuyor.

Kullanıcılarına herhangi bir sınırlama koymadığı herkesin söz hakkı olduğu bir platform olduğundan doğru kullanıldığında güçlü ve etkili bir konuma sahiptir.

Güncel sosyal medya görsel ve video boyutları hakkında sıkça gelen sorulara kısaca cevaplar şöyle ;

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz