Corona Virüsü İçin Alabileceğiniz Önlemler

2
38
Corona Virüsü

Merhaba değerli Teknobilimadamı takipçileri, bugünkü yazımız yaklaşık 1 aydır tüm dünyanın dört bir yanında insanlar için büyük bir tehlike haline gelmiş olan virüs covid-19 yani Corona Virüsü hakkında olacak. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak bu konuyu ele aldık.

Corona virüsüne karşı ne önlemler alınabilir?

Yazımızda tüm detaylardan bahsettik, okuyabilirsiniz.

Corona virüsü nerede çıktı?

Çin'in Wuhan kentinde çıktı.

Kolonya corona virüsünü öldürür mü?

Evet, öldürür.

Çin Wuhan merkezli virüs, şu an Avrupa kıtasında başlıca İtalya ve Fransa’da fazlasıyla hastalık vakasına sahip. Hatta gün geçtikçe hasta ve ölü sayısı artıyor.

Geçtiğimiz hafta içinde Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca yaptığı canlı yayın ile ülkemizde de bir hastanın covid-19 virüsüne yakalandığını belirtti. Hatta gün geçtikçe bu sayı güncel olarak 6’ya yükseldi.

Ülkemizde henüz bu virüsten ölen insan olmamasına rağmen alınan önlem ve tedbirler virüsün ne kadar tehlikeli olduğunu belli ediyor.

İlginizi Çekebilir : Corona Virüsü Hakkında Rahatlatan Açıklama

Avrupa ülkelerinde ilk başta önlem almamış olan İtalya ve Fransa’da gün geçtikçe hasta ve ölüm sayısının artması, alınan tedbirlerin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu bizlere gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Hamam Böceği Sütü Geleceğin Süper Gıdası Olabilir Mi?
corona virüsü
corona virusu icin alabileceginiz onlemler

Çin’in Wuhan kentinden canlı bir hayvan pazarından çıktığı tahmin edilen virüs, ilk çıktığında bir yarasa çorbasından yayıldığı söyleniyordu ancak yalanlandı.

Şu anki güncel bilgiye göre, Wuhan kentinde canlı bir hayvan pazarı kaynaklı virüs, Çin ile kalmayıp Avrupa, Asya, Afrika çapında tüm dünyayı sarmış durumda desek yanlış olmaz.

50 milyon üzeri nüfusu olan ülkelerde bizim de katılmamızla Korona Virüsü vakası olmayan ülke kalmamış durumda. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada şehir ve hasta ismi vermez iken yapılan tahminlere göre hastanın İstanbul’da olduğu tahmin ediliyor. Ancak kesin bilgi bir değil tabii ki.

Son olarak yurt genelinde alınan kararlar ise şöyle. Perşembe günü yapılan açıklama ile ilkokul, ortaokul, lise öğrencileri için 2 hafta üniversite öğrencileri için ise 3 haftalık bir tatil yapıldığı açıklandı. 16 Mart Pazartesi günü başlayacak olan tatilin amacı olabildiğince insanı kalabalık ortamlardan uzaklaştırmak ve okulları dezenfekte etmek.

corona
corona-virusu

Corona Virüsü İçin Alabileceğiniz Önlemler

  1. Ellerinizi Bol Bol Yıkamak: Virüsten korunmak için alabileceğiniz en önemli ve sık sık tekrar etmeniz gereken ellerinizi bol bol yıkamak olacaktır. Gün içinde ellerimizle bir çok yere temas ettiğimiz ve öksürdüğümüz zaman ya elimize ya da dirseğimize öksürdüğümüz için ellerimizi bol bol sabunla yıkamak, bizi hastalıktan koruyacaktır.
  2. Maske Kullanmak: Gün içinde dışarı çıktığımız zaman kalabalık ortamlara girsek de girmesek de maske kullanmak havada dolaşan grip moleküllerini solumamıza engel olacaktır. Sadece corona virüsü için değil genel olarak hastalık kapmamak için maske kullanabilirsiniz.
  3. Kolonya Ve Dezenfekten Kullanmak: Yanınızda, çantanızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz kolonya ve dezenfektanlar elinize öksürdüğünüzde ya da elinizi bir yere sürdüğünüzde elinize bulaşmış olan virüsleri kolonya ve dezenfektan kullanarak rahatlıkla temizleyebilirsiniz.
  4. Kalabalık Ortamlara Girmemek: Corona Virüsünden ve genel olarak grip vs. hastalıklarından korunmak için genel olarak size önerebileceğim şey kalabalık ortamlara girmemek olacaktır.
  5. Tokalaşmamak, Sarılmamak: Siz hasta olmayabilirsiniz, ancak girdiğiniz ortamlarda tanıdık veya tanımadık insanlarla bu tarz virüs ve salgınların gezdiği dönemde tokalaşmak ve sarılmak büyük risk taşıyor. Çünkü virüs genel olarak hava ve temas yoluyla bulaşıyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz