Samanyolu Galaksisinde Bulunan Kara Delik’te Tuhaf Nesneler Keşfedildi

0
16

Bilim insanları ve gökbilimciler her geçen gün yaptığı yeni çalışmalarla güneş sistemini ve evreni daha iyi anlamamızı sağlamaya çalışmaktadır.  Bunun için en önemli noktalardan biri de Samanyolu Galaksisi’nin merkezindeki kara deliğin nasıl meydana geldiğidir. NASA geçtiğimiz yılın Nisan ayında Samanyolu Galaksisi’nde kara deliğin ilk fotoğrafını çekilecek merak edilenlerden birine cevap vererek büyük bir gelişme kat etmiştir. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak bu konuyu ele aldık.

Kara Delik Nedir?

Bu soruya yazımızda detaylıca yer verdik.

Samanyolu Galaksisinde Kaç Karadelik Var?

4 milyar civarı olduğu tahmin ediliyor.

Kara delik hakkında yapılan çalışmalar hale devam etmektir. Yapılan çalışmalar devam ederken yeni bulgulara rastlandı. Araştırmalar sonucunda galaksimizin merkezinde bulunan kara deliğin etrafında tuhaf nesnelere rastlandı. Gökbilimciler tarafından yapılan açıklamada; nesneler gaz gibi göründüğünü, yıldız gibi davrandığı belirttiler. Tespit edilen nesnelerin yeni ve sıra dışı bir sınıfı temsil ettiği düşünülüyor.

Kara Delikler Hakkında

Samanyolu Galaksisi’nin merkezinde bulunan kara deliğin etrafındaki nesnelerden bahsetmeden önce biraz kara delik hakkında bilgi vermek gerekmektedir. Gizemi çözülmek için hala çalışan kara delikler bilim dünyası tarafından oldukça ilgi çeken konular arasındadır. Nasıl oluştukları, büyüklüğü, derinliği gibi konular birçok kişinin ilgisini çekmektedir.

İlginizi Çekebilir : Güneşi Çok Yakından İnceleyecek Uzay Aracı Üretildi

Kara delikler, ışığın bile kaçamayacağı kadar büyük kütle çekimine sahip alanlardır. Kara delikler aslında yıldızların ölmesi sonucu oluşurlar. Büyük kütleli yıldızların yakıtları bittiğin de kendi üzerine çökmesi sonucu kara deliği oluşur. Einstein’ın genel görelilik kuramı çevresinde tanımlanmış olan kara deliklere ışık yaymadığı için bu isim verilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   NASA’dan Uzayda Kullanılabilecek Tuvalet Yarışması

Kara deliklerin en büyükleri Süper Kütleli olarak isimlendirilir. Her galaksisinin merkezinde bulunan bir süper kütleli kara delik bulunmaktadır. Samanyolu Galaksisi’nin merkezinde bulunan süper kütleli kara delik Sagittarius A olarak isimlendirilmiştir.

Bu kara delik, yaklaşık 4 milyon tane Güneşin kütlesine eş değer bir kütleye sahiptir. Yaklaşık olarak bir güneş büyüklüğünde çapı olan topun içerisine yerleştirilebilir.

Çok büyük bir çekim gücüne sahip olan kara delikler, ışığı deliğin merkezine doğru çektikleri için görünmeleri mümkün değildir. Gökbilimciler görülmeyen kara delikleri etrafındaki yıldız ve gazlara uyguladıkları güçlü çekim kuvvetinden anlayabilirler.

Kendi yörüngeleri olan kara delikler bir yıldızı yörüngelerine aldıkları zaman bu durum gök bilimciler tarafından fark ediliyor. Yıldızın dönme hareketinden kara deliğin yörüngesinde olup olmadığını anlayabiliyorlar.

Bir yıldız ve kara delik birbirlerine çok yakın bir mesafede döndükleri zaman ortaya yüksek enerjili bir ışık çıkmaktadır. Kullanılan bilimsel aygıtlarda bu ışığı tanıyor ve kara deliği tespit ediyor. Son yıllarda kara delikler hakkında yapılan çalışmalar oldukça merak uyandırıcı hale geldi. Geçtiğimiz yılın Nisan ayında kara deliğin fotoğrafının çekilmesi herkes tarafından ilgiyle karşılandı.

Hala devam eden araştırmalarda Samanyolu Galaksisi’nin merkezindeki kara deliğin etrafında tuhaf nesneler ile karşılaşıldı. Bu nesnelerin ne olduğu ve kara deliğin yörüngesine nasıl girdiği ise tam bir merak konusu.

Samanyolu Galaksisi’nin Merkezindeki Kara Deliğin Etrafında Keşfedilen Nesneler

Dünyanın her yerinde bilim insanları tarafından evrenin sırları çözülmeye devam ediyor. En büyük sırlardan biri olan kara delik hakkında yapılan araştırmalarda devam ediyor. Kara deliği araştıran bilim insanları ve gökbilimciler tarafından Samanyolu Galaksisi’nin merkezindeki kara deliğin etrafında dört tane tuhaf nesne keşfetti. Bu gelişme oldukça merak uyandırıcı hale geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   DNA'nın Önemli Bir Parçası Olan Fosfor, Dünya'ya Uzaydan Gelmiş Olabilir

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamada, kara deliğin etrafında bulunan nesnelerin yörünge hareketleriyle kara deliğe yaklaştığını belirtti. Nesneler kara deliğin etrafında dönüyor ve bu dönme esnasında esnedikleri de aktarılan bilgiler arasında.

Kara deliğin yörüngesi Dünyamızınkinden farklı olarak güneş etrafındaki hareketini 365 günde değil daha uzun bir sürede tamamlamaktadır. Kara deliklerin güneş etrafındaki hareketlerini tamamlamaları 100 ile bin yıl arasında sürdüğü bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir : Dünyanın En Büyük Teleskopu

Süper kütleli kara deliğin etrafında görülen dört nesne, 2005 ve 2014 yılında görülen nesnelere benzetildi. Bu nesneler G1 ve G2 olarak adlandırılmıştı. Gözlemlenen G2 nesnesinin kara deliğin etrafında dönen iki yıldız olduğunu düşünen gökbilimciler yıldızların kalın bir gaz ve toz bulutu tarafından gizlendiğini açıkladılar.

Kara deliğin yörüngesine nesneler yaklaştıkça esnediği görüldü. Kaliforniya Üniversitesi’nde araştırma yapan bilim insanları tarafından bu dört nesne G3, G4, G5 ve G6 olarak adlandırıldı. Gökbilimciler ve bilim insanları tarafından yapılan açıklamalarda bulunan nesnelerin bir zamanlar yıldız olabileceklerini belirttiler.

Bulunan dört nesnenin ortak kütle merkezinin etrafında dönen yıldız çifti olduğu daha sonrasında süper kütleli kara deliğin güçlü çekim kuvveti sebebiyle birleştiğine inanılmaktadır. Kara delikler hakkında yapılan araştırmalar hala devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz