James Webb, Uranüs’ün Fotoğrafını Çekti

0
James Webb, Uranüs'ün Fotoğrafını Çekti
James Webb, Uranüs'ün Fotoğrafını Çekti

NASA, 2022 yılında Neptün’ün son on yıllardaki en iyi fotoğraflarını çektikten sonra, James Webb teleskobunun yüksek güçlü merceklerini güneş sisteminin diğer buz devi Uranüs’e çevirdi. NASA, teleskobun 6 Şubat’ta yakaladığı “çarpıcı” yeni Uranüs görüntüsünün, gezegenin soluk ve nadiren fotoğraflanan halkalarına ayrıntılı bir bakış sağladığını söylüyor.

James Webb, Uranüs'ün Fotoğrafı
James Webb, Uranüs’ün Fotoğrafı

NASA 6 Nisan’da yaptığı açıklamada, “Yeni görüntü, gezegenin atmosferindeki parlak özelliklerin yanı sıra dramatik halkaları da içeriyor” dedi. “Webb verileri, şimdiye kadar yalnızca iki başka tesis tarafından görüntülenmiş olan en soluk tozlu halkalar için mükemmel bir hassasiyet sunuyor: 1986’da gezegenin yanından geçen Voyager 2 uzay aracı ve gelişmiş uyarlanabilir optiklere sahip Keck Gözlemevi.”

Uranüs’ün Fotoğrafı

Uranüs’ün yakınlaştırılmış görüntüsü gezegenin benzersiz eksenini de gösteriyor. NASA, 23,4 derecelik bir eksen üzerinde dönen Dünya’nın aksine Uranüs’ün neredeyse 90 derecelik bir açıyla döndüğünü söylüyor. Bu aşırı eğim Uranüs’ü neredeyse tamamen yan dönebilen tek gezegen yapıyor. Sonuç olarak, gezegenin kutupları yanlarında yer alıyor ve ona güneşin etrafında yuvarlanan bir top görünümü veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Resmi Samsung Galaxy S23 FE Teaser'ı Burada
James Webb, Uranüs
James Webb, Uranüs

NASA, “Gezegenin sağ tarafında, Güneş’e bakan kutupta kutup başlığı olarak bilinen bir parlama alanı var” diyor. “Bu kutup başlığı Uranüs’e özgüdür çünkü güneş sisteminde yan yatmış tek gezegendir ve bu da kendine özgü mevsimlere neden olur. Webb tarafından ortaya çıkarılan kutup başlığının yeni bir yönü de Uranüs’ün kuzey kutbuna yakın bir yerde görülen ince bir parlaklıktır.” Görüntüde görülen parlak noktalar gezegenin bulutlarıdır ve NASA bunların muhtemelen tipik fırtına faaliyetleriyle ilgili olduğunu söylemektedir. Uranüs sisteminin daha geniş bir görüntüsü, gezegenin bilinen 27 uydusundan altısını da gösteriyor; bunların çoğu görüntüde görülemeyecek kadar küçük. Geniş çekimde görülebilen nesneler arasında Uranüs, uyduları Ariel, Miranda, Oberon, Puck, Titania ve Umbriel ve birçok uzak galaksi yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz