Hubble Uzay Teleskobu cayro sorununun ardından yeniden çalışmaya başladı

0
Hubble Uzay Teleskobu cayro sorununun ardından yeniden çalışmaya başladı
Hubble Uzay Teleskobu cayro sorununun ardından yeniden çalışmaya başladı

Hubble Uzay Teleskobu, bileşenlerinden birinde meydana gelen bir sorun nedeniyle birkaç hafta güvenli modda kaldıktan sonra tekrar tam olarak çalışmaya başladı. Teleskop ilk olarak 19 Kasım’da jiroskoplarından birinde sorun yaşadı ve takip eden günlerde birkaç kez güvenli moda girip çıktı. Teleskop 23 Kasım’dan bu yana güvenli modda kaldı ancak 8 Aralık Cuma günü tekrar çevrimiçi oldu.

Hubble Uzay Teleskobu Arızadan Sonra Görevine Geri Döndü

Sorun, teleskobun doğru yöne doğrultulmasına yardımcı olan cihazlar olan üç operasyonel jiroskopundan birinden kaynaklanıyordu. Teleskobu bunlardan sadece biriyle çalıştırmak mümkün olsa da, gözlemler arasında teleskobu yeni bir hedefe taşımak daha uzun zaman alacağından, bu durum gözlem süresinde kayba neden olacaktı. Üç jiroskopun da tekrar kullanıma girmesiyle teleskop bilim çalışmalarına geri döndü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Xiaomi Mi 11 Pro ne zaman çıkacak?
Hubble Uzay Teleskobu
Hubble Uzay Teleskobu

Şu anda teleskobun iki aleti çevrimiçi durumda, diğer aletler ise önümüzdeki birkaç hafta içinde yeniden çevrimiçi hale getirilecek. NASA’dan yapılan açıklamada, “Hubble’ın iki ana kamerası, Geniş Alan Kamerası 3 ve Araştırmalar için Gelişmiş Kamera, bilim gözlemlerine Cuma günü yeniden başladı” denildi. “Ekip, Kozmik Kökenler Spektrografı ve Uzay Teleskobu Görüntüleme Spektrografı’nı da bu ay içinde yeniden çalıştırmayı planlıyor.”

Hubble son yıllarda daha yeni ve daha güçlü James Webb Uzay Teleskobu tarafından biraz gölgede bırakılmış olsa da, farklı dalga boylarında çalıştıkları için gökbilimcilerin her iki teleskopa da erişimi olması önemlidir. Hubble öncelikle insan gözünün gördüğüne eşdeğer olan görünür ışık dalga boyuna bakar, morötesi ve yakın kızılötesi dalga boylarına da bir miktar duyarlılık gösterir. Bu sayede nebulalar ya da yakın galaksiler gibi kozmik nesnelerin çarpıcı görüntülerini yakalayabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz