Güneşi Çok Yakından İnceleyecek Uzay Aracı Üretildi!

0
21
güneşi
güneşi

Nasa ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından Güneşi yakından en iyi şekilde incelemek ve çok daha yakından bir detaya ulaşmak amaçlı, bilimsel çalışmalara da çözüm olması açısından yeni bir gözlemleme cihazı üretildi. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak bu konuyu ele aldık.

Güneşin fotoğrafı çekilebilir mi?

Güneşin yakından fotoğrafı çekilmesi için üretilmiş özel araçlar vardır. Çalışmalar sürüyor.

Güneşe ne kadar yaklaşabiliriz?

Şu an için anca 7 milyon km yaklaşabilen araç mevcuttur.

Uzaya gönderilecek olan bu cihaz oldukça ilgi çekti ve Güneş’e dair çok daha fazla veri sağlayacağını biliyoruz. Önümüzdeki hafta, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ortaklığında geliştirilen bir sonda, Güneş’i yakından görüntülemek ve kutuplarındaki hareketleri gözlemlemek için uzaya gönderilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dünyanın En Büyük Teleskobu FAST Göreve Başladı

Uzay aracının daha güçlü olması yakından inceleme yapmak amaçlı olduğu için bu konuda da özel bir tasarım üzerinde çalışılmış.

Çok daha dayanıklı ve çok daha güçlü!

gunesi-yakindan-inceleyecek-uzay-araci

Uzay aracı çok daha güçlü ve dayanıklı olarak ön plana çıkarıldığı için herkesin merakını cezbeden bir yapıda olacak. Yeni araç ise daha öncekilerden çok daha farklı bir yörüngeyle fırlatılacak. Aracın özel yörüngesi de şimdiye kadar göremediğimiz açılardan Güneş’i gözlemlememizi sağlayacak. Güneş’in kutuplarını ilk kez göreceğiz.

Bu araç daha önceki teknolojilerin aksine güneşe 42 milyon kilometre kare daha yaklaşacak ve böylece yakından bir inceleme yapmış olacak.

Bilimcilerin merakla beklediği döngünün sırrını çözeceğini düşündüğümüz bu araç, Güneşin 11 yıllık gizemli döngüsüne de yakından ayna tutacak gibi görünüyor.

11 yıllık döngünün çözülmesi hedefleniyor

11-yillik-dongunun-cozulmesi-hedefleniyor

Güneş sisteminde yer alan döngüler, önemli bir anlam ifade ediyor. Lakin bu döngü şu ana kadar anlamaya çalışılıyordu. Bu konuda yapılan çalışmalar anlamlandırmalar konusunda da önemli bir seçenek yarattı diyebiliriz. 11 yıllık döngünün çözülmesine dair yeni hedefler karşımıza çok daha hızlı çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   En Uzun Kuyruklu Yıldız Keşfedildi!
İlginizi Çekebilir : Mühendisler Huygens Gizemini Çözdü

Güneş’in 11 yıllık döngüleri her değiştiğinde Güneş’in manyetik alanı tamamen yön değiştiriyor. Bu süreçte muhtemelen yıldızın kutupları da yer değiştiriyor. Solar maximumda Güneşi lekelerle kaplanırken solar minimumda yüzeyi daha sakin ve pürüzsüz hale geliyor.