Yapay Zeka Kargo Köpeği Spot

0
49

Yapay zeka teknolojisinde günden güne sürekli yeni gelişmeler yaşanıyor. Bunlardan birisi de yapay zeka kargo köpeği olarak gelecekte insanların hayatlarını kolaylaştıracaklarına kesin gözüyle bakılan yapay köpekler. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak bu konuyu ele aldık.

Yapay Zeka Köpeği Spot Ne İşe Yarar?

İlk aşamada kargoların taşınmasında kullanılacak.

Kaç Adet Yapay Zeka Köpeği Var?

Bununla alakalı sayısız çalışma yürütülmektedir, net sayı verilemez.

Bu yapay köpekler önce Boston’da kullanıldı. Daha sonra İsveçli bilim adamlarınca İsveç’te geliştirilerek polislerin katıldıkları operasyonlarda kullanılmaya başlandı. Bunun dışında gerçek köpeklerden daha seri hareket edebilmeleri sayesinde kargo şirketlerinin de göz bebeği haline geldikleri bir gerçek.

İşte Amerikalı Yapay Robot Köpek : Spot

Bomba imha uzmanları operasyon sürecinde insanın girişi durumunda ölümle sonuçlanabilecek yerlere tıpkı bir canlı gibi davranabilen ama kurşun geçirmeyen yani fani insan gibi hayatını kaybetmeyen bir robotik sistem geliştirmeye karar verdi.

İlginizi Çekebilir : Man TGX 2020

Sonunda Boston Dynamics kararını vererek Spot adındaki ilk simülasyon köpeğin tanıtımını kamuoyuna açıklamış oldu. Bu köpek şimdilik Massachusetts eyaletinde polisiye operasyonlarında kullanılıyor.

Spot Yapay Robot Köpeğe Kurşun İşlemiyor

Bomba imha uzmanlarından Michael Perry Spot adlı robotik köpeğin kurşun işlemeyen fiziksel donanımı sayesinde insan için hayati tehlikeye sahip ama onun için sonda bir kalan donanıma sahip olmasından ötürü maddi hiçbir şeyden etkilenmediğinin altını çiziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bilim Adamları Güvercin Tüylerinden Yapılmış Robot Tasarladılar

Eyalet polisleri tüm operasyonlarında yaygın olarak kullandıklarını belirtti. Gerçek köpeklerden 1000 kat daha hızlı ve daha atik hareket etme kabiliyetine sahip olduğunun da altını çiziyorlar. Bu köpek sıçradıktan sonra dört ayağı üzerine rahatça durabiliyor. Ve bunu adeta doğumla gelen refleks özelliği gibi çok rahatça gerçekleştirebiliyor.

yapay-robot-kopek-spot

Şimdi de Karşınızda İsveçli Anymal

Robot köpek Anymal İsveç bilim adamları tarafından 4 bacaklı, 33 kilogram ağırlığında geliştirilen yapay zeka kargo köpeği olma özelliği taşıyor. Bu köpek gerçek bir köpeğin simülasyonu olmasının çok çok ötesinde tasarlandığından bir köpekten bin kat (1000) daha hızlı hareket etme kabiliyetine sahip oluyor. Bunun yanı sıra kendi kendini başlatabilen özelliğiyle de kısa sürede adaptasyon özelliği son derece yüksek yapay zeka köpeği olmayı sürdürüyor.

yapay-robot-anymal

Yüksek Sıçrama Kabiliyeti Kendini Yeniden Başlatabilme Özelliği

Anymal köpeği kargo şirketlerinin şimdiden gözüne kestirdikleri yapay zeka teknolojisiyle çok özel tasarlanmış bir ürün.

Saatte 1.8 kilometre hızında koşabilen bu yapay zeka kargo köpeği kargo şirketlerinin müşteri memnuniyetinin garantörlüğü olacak hızlı teslimat anlayışının en büyük yardımcısı olacak şüphesiz. Üstelik bir personelin giderlerine ait masrafların hemen hemen hiçbirisine sahip olmaması da onun öne çıkan ekonomik boyutu olsa gerek.

Yüksek sıçrayabilen ve ardından dört ayağının üzerine rahatça düşebilen bu köpek kargo şirketlerinin aradığı bir numaralı operasyon şefi olmaya aday. Ayrıca belli bir çalışma döngüsünden sonra kendi kendini başlatarak kişisel güç dengesini optimize edebilme özelliği de yapay zeka teknolojisinin geldiği noktayı gözler önüne sermesi açısından mutlaka üzerinde durmamız gereken kriter olmayı sürdürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   AirPods Pro'ya yeni rakip: Xiaomi FlipBuds Pro tanıtıldı!

Kargoları Her Yere Tam Zamanında Ulaştıracak Operasyon Personeli

İsveçli bilim adamlarınca geliştirilen bu yapay zekalı robotik köpek sayesinde kargo şirketleri müşterilerinin siparişlerini tam vaktinde diledikleri yere ulaştırabilecek. Bu sayede zamandan maksimum seviyede tasarruf sağlanarak oldukça kısa süre içerisinde kargoların yollanmasında bu yapay zeka teknolojisinin öne çıktığını dikkate almamız gerekiyor.

Sadece kargo operasyonlarının ivedi hale gelmesinde değil askeriye ve polisiyede de şimdiden yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Bu nedenle özelikle çok zor şartlardaki durumlar için her açıdan polis memurunun ya da askerin hayatını yitirebileceği bombalı saldırılarda hiçbir zarara uğramadan üstelik son derece hızlı olarak davranabiliyor.

Bomba imhasında yaygın olarak giderek kullanılacak bu yapay zeka teknolojisine sahip robotik köpek gerçek köpeklerin ihtiyaç duydukları beslenme gereksinimi içermeden hatta kullanım ömrünü kendisi bile tayin ederek uzun süre kullanılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir : Uçan Taksi Bell Nexus 4EX Geliyor

Yapay zeka teknolojisi sayesinde 33 kilogram ağırlığında 65 cm uzunluğunda tasarlanmış bu köpek tıpkı gerçek bir köpek gibi dört ayaklı ve havaya sıçramasının ardından çok rahat bir şekilde dört ayağının üzerinde durabilen reel simülasyon özelliğiyle donatılmış durumda.

Bu bakımdan geleceğin yapay zeka teknolojisini tamamen değiştirecek bu ürün insanın ulaşamadığı yerlere daha kısa sürede hem de cesurca ulaşabilecek. Kargoların da hızlıca ulaştırılmasında dünyanın en hızlı operasyon personeli olarak da elbette tarihe geçmeyi başarmış olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz