Dünyanın En Büyük Teleskobu FAST Göreve Başladı

0
66

Dünyanın En Büyük Teleskobu HIZLI Göreve başladı.Dünyanın En Büyük Teleskobu ve Tek Radyo Çanak Teleskobu olan Çin’in HIZLI Teleskobu Artık Tamamen Çalışıyor. Teknoloji Haberleri ve Teknoloji Rehberi olarak bu yazımızda açıklıyoruz. 

Radyo Teleskop Nedir?

Radyo teleskopelektromanyetik tayfın radyo bölgesindeki dalgaları yakalayıp kuvvetlendirerek gözlem yapmak için kullanılan çanak şeklinde antenlerden oluşmuş alıcı veya alıcılardır. Radyo teleskop alıcısı radyoyla hemen hemen aynı işi görür. Radyo teleskobun radyodan farkı kozmik cisimlerden gelen yayının çok zayıf olmasıdır. Bu da gelen yayının yüz milyon kattan daha fazla kuvvetlendirilmesini gerektirir. Bu yüzden radyo teleskop alıcıları daha duyarlı yapılmak zorunda ayrıca ileri radyo ve bilgisayar teknolojileri gerektirmektedir. Radyo teleskoplar elektronik ve bilgisayar alanlarındaki gereksinimlerinden dolayı bu alanlara da önemli katkılarda bulundular. Antenin büyüklüğü yani dalgaları toplayan alanın büyüklüğü önemli olduğu için radyo çanakları olabildiğince büyük yapılmaya çalışılır.

Yeni radyo teleskopu faaliyete geçti. HIZLI (Beş yüz metrelik Diyaframlı Küresel Radyo Teleskopu) adı verilen teleskop, Porto Riko’daki 305 metrelik bir yemeğe sahip  Arecibo Gözlemevi’nin  toplama gücünün iki katına sahiptir. Şimdiye kadar, Arecibo kendi türünde dünyanın en büyük radyo çanağıydı.

Saniyede 38 GB Veri Toplayabilme Kapasitesine Sahip

FAST, saniyede 38 gigabyte veri toplayabilme kapasitesine sahip.

Evrendeki doğal hidrojen ve nötron yıldızlarından gelen anlık RF sinyalleri algılayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bilim Adamları, Ay Tozundan Oksijen Üretecek Bir Sistem Geliştiriyor

Bu sinyalleri algılayarakta uzayda yaşam araştırmalarına yardımcı olması düşünülüyor.

HIZLI , 4.450 ayrı panelden oluşuyor ve Güneybatı Çin’in Guizhou kentinde Dawodang depresyonu adı verilen doğal bir havzaya yerleştirildi. Hedeflenemeyen 500 metrelik sabit bir çanak ve sadece dünyanın en hassas dinleme cihazı değil, aynı zamanda dünyanın en büyük dolgulu diyafram radyo-teleskobu.

(Rus  Ratan-600  radyo teleskopu farklı bir tasarım içindir ve kapladığı alan daha büyük olduğuna rağmen hassas değildir.)

Çin’in şehrindeki Guizhou eyaletinde 5 Büyük Teleskobu HIZLI maliyetinin 170 milyon dolar olduğu rakamlarla açıktır.

dunyanin-en-buyuk-teleskobu
dunyanin-en-buyuk-teleskobu-FAST

Dünyanın en büyük tek çanaklı telsiz teleskopu olan Çin’in Beş Yüz Metrelik Diyaframlı Küresel Radyo Teleskobu Cumartesi günü ulusal değerlendirmeyi geçti ve resmi olarak operasyonlara artık başladı.

FAST Devlet değerlendirme komitesi, HIZLI projenin bir dizi yeniliğe ulaşılabilmesi; Çin’in radyo astronomi hakkında araştırma-iyileştirme, etkili teknolojilerin kullanımı, ilgili teknolojilerin yeniliğini teşvik etmek ve büyük sosyal ve ekonomik faydalar sağladığını söyledi.

Komite, ” HIZLI ‘in kapsamlı performansını uluslararası alanda en üst seviyeye ulaştı, bu da Çin’de büyük astronomik atılımları teşvik etmek için büyük önem taşıyor.”

1990’larda FAST’ın baş bilim adamı Nan Rendong’u da içeren bir grup gökbilimci tarafından ortaya atıldı.

FAST Telekop Uzayda Yaşam Arayacak !

Teleskop yalnızca Çinli gözlemciler ve bilim adamları tarafından kullanılmayacak ,aksine  zamanla aşama kaydederek uluslararası astronomların da kullanımına sunulması düşünülüyor. Böylece tesisin, dünya çapında astro bilime hizmet etmiş olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   NASA’nın Helikopteri Mars’a Gidiyor

Guizhou eyaletinde bulunan proje 2007 yılında merkezi hükümet tarafından onaylandı. İnşaat 2011 yılında başladı ve 2016 yılında bitti.

radyo teleskobu görevi
Dünyanın devasa Büyük Radyo Teleskobu

Teleskopun büyük ölçeği ve ultra yüksek hassasiyeti gibi zorlukların üstesinden gelen ekip, tesisi 2016’da test aşamasına koydu. Geçen yıl uzman paneller tarafından yapılan ve yerli astronomlara araştırma uygulamaları için açıldı.

 

Çin Bilimler Akademisi’ne göre, proje operatörü, HIZLI testi dönemine girdiğinden beri tesis istikrarlı bir şekilde çalışıyor ve hassasiyeti dünyanın en büyük ikinci tek çanaklı telsiz teleskopunun 2,5 katı.

FAST dev teleskop
Dev Radyo Teleskobu HIZLI

Bilim adamlarının 146 pulsarın keşfi ve 102’nin teyidi de dahil olmak üzere bir dizi değerli veri elde etmesine yardımcı oldu. Yeni bir yöntemle tespit etti.

Ön Astroloji Gözlem evleri direktörü Yan Jun dedi.

Gözlemevi, yurtiçinde ve yurtdışında uzmanları daha da organize etmektir.

CAS başkanı Bai Chunli, “HIZLI yeni bir tasarım konsepti kullanarak ve Guizhou eyaletindeki karstik yeryüzü biçiminden yararlanarak dev teleskoplar oluşturmak için yeni bir model oluşturuyor.” Dedi. Diyerek yapmaya devam etti: ” Dünyanın En Büyük Teleskobu HIZLI; Dünyanın en büyük tek çanak radyo teleskopu olarak, Çin’in teknoloji kullanımı ve ilgili olduğumuz yenilik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz