JQuery Nedir ve Nasıl Kullanılır

0
41
JQuery Nedir ve Nasıl Kullanılır
JQuery Nedir ve Nasıl Kullanılır

Herkese Merhaba! JQuery Nedir ve Nasıl Kullanılır, konusuna bugün sizler için değiniyor olacağız. JQuery, herkesin bildiği gibi, dünyada en çok kullanılan JavaScript kütüphanesidir. Aslında burada JavaScript kütüphanesinin tamamen amacı, internet üzerinden kolay kullanılan ve ücretsiz olan bir teknoloji sunması olacaktır. Tabi ki en büyük avantajı, tüm tarayıcılarda sorunsuz şekilde çalışması olacaktır.

Eğer JQuery ile bir şeyler yapmak istiyorsanız, bu alanın çok geniş olduğunu da buna istinaden bilmeniz gerekecektir. Dolayısıyla geliştirmek tamamen ize kalmış durumda olacaktır. Nasıl değerlendirmek istiyorsanız, o şekilde bir yapı da ortaya koyabilirsiniz. Kimileri bu kütüphaneyi tamamen web sitelerinde slider animasyon efekti olarak kullanmaktadır. Bazıları ise tamamen uygulama görseli olarak kullanmaktadır.

JQuery Nedir ve Nasıl Kullanılır
JQuery Nedir ve Nasıl Kullanılır

JQuery Nedir?

Bu kütüphaneyi öğrenmeden önce yapılması gereken en önemli şey, haliyle ne olduğunu bilmek olacaktır. JQuery tamamen JavaScript kodundan türemiş bir yapı olacaktır. Kaldı ki bilindiği üzere Flash Player’ın bir alternatifi olarak da kullanılabilmektedir. Tabi ki aynı zamanda JQuery ile CSS iç içe çalışmaktadır. Fakat bu aşamada JQuery hem kodları çok daha kısadır hem de çok daha hızlı performanslı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone hard reset atma nasıl yapılır?

Tabi JQuery tek bir dosyadan oluşmaktadır. Bu da kullanım kolaylığını ortaya çıkartmaktadır. Uzantısı ise; “.js” şeklinde olacaktır. Tabi ki JQuery tamamen güncel bir şekilde kullanılır, bu yüzden indirebilir ve kendinize göre de bir düzenleme yapabilirsiniz. Tabi ki öncesinde muhakkak CSS ve HTML bilmeniz, kullanım sağlanması gerekli olacaktır.

JQuery Nasıl Kullanılır?

Siteye girdiğiniz zaman JQuery için iki farklı konum bulacaksınız. Bunlardan birisi sıkıştırılmış olurken birisi de sıkıştırılmamış şekilde karşımıza çıkacaktır. Sıkıştırılmamış hali; 61 KB bulunuyorken, sıkıştırılmış hali ise; 21 KB şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Eğer kodlar üzerinden herhangi bir değişiklik yapmayacaksanız, sıkıştırılmamış halini indirmek saha sağlıklı olacaktır.

Yukarıda verdiğimiz bağlantı üzerinden direkt olarak dosyaya da ulaşım sağlayabilirsiniz. “<script type=”text/javascript” src=”jquery-latest.js”></script>” kısmını bu aşamada web sitenize ekleyerek, sizlere sunulan özellikleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Adobe, 2021 Dünya Etkileşim Tasarımı günü tarihini açıkladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz