Geçmişten Bu Yana En Çok Satılan Oyunlar

0
14
Geçmişten Bu Yana En Çok Satılan Oyunlar
Geçmişten Bu Yana En Çok Satılan Oyunlar

Selamlar Teknoloji haberleri ve tekno bilim adamı takipçileri . Kıymetli oyuncular! Bugün sizlerle devasa bir büyüklüğe sahip olan oyun dünyasının en ilkel haline doğru zaman yolculuğu yapacağız.

Bu yazımızda en çok satılan oyunlar hakkında konuşacağız. Bu oyunlar kimi zaman herkesin bildiği ve günümüzde hâlâ oynanmakta olan popüler oyunlar olmakla beraber, oldukça eski ve unutulmaya yüz tutmuş oyunlarda olacak. O zaman en çok satılan oyunlar listesine tabi ki herkesin bildiği Minecraft ile giriş yapalım…

Minecraft

Listemizin ilk sırasında Minecraft var. Özellikle sandbox oyun formülüne kattığı basit ve kolay oynanışı Minecraft’ ı kısa bir sürede zirveye çıkardı. Oyun, güncel olarak yeni itemler ve hayvanlar eklenmesi ile kendi rekorlarını kırmaya devam edecek gibi görünüyor.

Tetris

Gerçek bir oldschool! Elektronorgtechnica tarafından programlanan ve çok fazla şirket tarafından farklı versiyonlar ile piyasaya sürülen Tetris, bütün bu versiyonlarında basit ve etkin oynanış dinamiğini korumayı başarmış bulunmakta. Tetris’ in en büyük satma sebeplerinden biri de out-port satışları diyebiliriz.

Peki nedir out-port satış? Hani bazen televizyonda uydu takılı değilken ayarlarda, televizyonun oyunlar kısmında Tetris vardır. İşte out-port tam olarak budur. Yani oyun konsolları dışı gerçekleşen satışlardır. Tetris, kolay ve her yerde oynanabilen temel formülü ile kendini her yerde oynatmayı başardı.

Bu sade ve dahice oyunu ile Elektronorgtechnica’ yı tebrik ediyor ve listemize devam ediyoruz.

Grand Theft Auto 5

Rockstar Games, kalite ve açık dünya dediğimizde her oyuncunun aklına gelen ilk isimlerden biri!  Rockstar Games, GTA 3 ile beraber seriye büyük yenilikler katmış ve açık dünya ile ilgili ilk büyük adımları atmıştı. Diğer oyunlarında aynı adımları atmaya devam ettikçe en sonunda GTA 5 ile beraber serinin en dolu oyununu yapmayı başardı. Elbette bu başarı sonuçsuz kalmadı ve büyük satışları da beraberinde getirdi.

Oyunun satışa sunulduğu ilk günlerde bile satış rekorlarının çoğunu kıran GTA 5, çevrimiçi modunda da boş durmadı ve orijinal yarışmaları ile çeşitli oyuncu kitlesini bünyesine aldı. Çeşitlilik anlamında soygundan araba yarışına, serbest dolaşmadan çete savaşlarına her türlü aktiviteyi bu oyunda yapabilirsiniz.

Sonuç olarak GTA 5 bu gün dev gibi (94 GB ve artmaya devam ediyor!)  bir güncel oyun. Sonrasında gelecek olan GTA 6 neler yapacak hep beraber göreceğiz!

 

Wii Sports

Nintendo, oyun sektörünün en köklü şirketlerinden biri. Oyun kartları satarak başlayan bu şirketin bu günlerde AAA oyunlar içerisinde olması inanılmaz bir girişim!

Nintendo, özellikle dev bütçeli oyunlar ile tanınmış bir marka. Piyasada ki köklü serilerin ve oyun konsollarının önemli bir kısmını elinde bulundurmasının yanında farklı portlar için de oyun konsolları piyasaya sürdü. Bu konsollardan biri de Wii konsollarıydı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Microsoft yakında PDF'lerle çalışmayı Edge'de daha kolay hale getirecek

Wii konsolları temelde televizyon karşısında elinizde ki joystick ile hareket şansı veren televizyon konsoludur. Başta çok büyük şeyler söylense de daha sonra teknolojinin yetersizliği istenen seviyeye ulaşamadı. Hareket kabiliyeti kısıtlı olduğu için daha çok kolunuzu kullandığınız (tenis, boks, masa tenisi) oyunlar piyasaya sürüldü.

Wii, güncel olarak 82,880,000 satış yapmıştır. Maalesef bu günlerde kullanımı çok azalmış durumda. Fakat bu durum piyasayı salladığı gerçeğini değiştirmiyor.

 

PlayerUnknown’ s Battlegrounds

“Battle Royale” oyunları arasında adını altın harflerle yazdırmış bir oyundur kendileri. Özellikle farklı oyun konsollarına çıkarak adını daha fazla duyuran PUBG, özellikle 2018 senesinde telefonlarda da oynanarak popüler olma yolunda büyük bir patlama yaşamıştı. Şu zamanlarda kendisini eskisi kadar çok duymasak da hala büyük bir kitleye sahip. Peki bu oyunu bu kadar sattıran şey nedir?

Öncelikle büyük bir haritada herkesin hayatta kalmaya çalışması formülü yani kısa adıyla “Battle Royale”, oyuncular tarafından her zaman çok eğlenceli karşılanmıştır. Bu formüle PUBG, friends modu da ekleyince oyun zevkini daha da arttırdı. Aynı zamanda haritada stratejik hareket özgürlüğü sizi her zaman savaşa itmemekte, oynanış tarzınıza göre strateji üretmede kolaylık sunmakta.

Bu eklentiler PUBG’ ye 70,000,000 oyuncu kazandırdı ve bu sayı hızla artmaya da devam ediyor.

 

Super Mario Bros.

Oyun dünyasının babalarından biri daha listede yer alıyor. Özellikle 1990 yıllarında fikir ve mekanik olarak gerçekten o yılların üzerinde olan Mario, Oyunlarında eklediği yeni özellikler ile hem çağa ayak uydurmayı başardı, hem de çizgisini bozmadı. Peki neydi bu çizgi?

Oyunumuzun temel yönü platform ve eğlenceli canavar öldürme şeklindedir. İlk oyunda platform ve dinamikler gayet eğlenceli bir şekilde oyuna güzelce yedirilmişti. Bu lezzetler dolu dolu gerçekten güzel saklanarak son oyuna da adapte edilmiş durumda. Yani sürekli taze kalan ve etrafına çeşitli soslar eklenen harika bir yemek gibi!

Super Mario Bros. 48,240,000 adet satarak bize serinin lezzetini ne kadar mükemmel sakladıklarını tekrar ve tekrar hatırlatıyor.

 

Pokemon Serisi

Çocukluğumuzun harika anime serisi olan Pokemon, aynı şekilde oyun sektöründe de kendinden sıkça bahsettiriyor. Peki acaba hangi şirket bu oyunun haklarına sahip? Nintendo! Şaşırdık mı? Hayır! Kabul etmeliyiz, Nintendo oyunlarda ileri görüşlülüğünü zirvede tutuyor.

Gerek hayran kitlesi, gerekse oyun mantığı olarak sıra tabanlı oyun sisteminin baba markalarından biri olması ile Doğu kitlesi başta olmak üzere kısa sürede herkesi kendine sevdirmeyi başardı. Ve bu formül fazla değişmeden diğer oyunlara da uyarlandıkça fan kitlesi daha da büyüdü. Sonuç olarak Pokemon serisi bugün burada Nintendo’ ya çok büyük paralar kazandıran oyun serisi olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   İşte karşınızda elektrikli Coupe: BMW i4 tanıtıldı!

 

Red Dead Redemption 2

Rockstar, Rockstar, Rockstar! Büyük çaplı oyunları ile AAA oyun konusunda lider olmuş bir markadır kendisi. RDR2 gibi bir çok şaheserin sahibi bir firmadan GTA 5 gibi şaheser bir oyun daha oyuncuların gönül tahtına yerleşmiş durumda.

GTA 5 açık dünyasını özellikle vahşi batı temasına inanılmaz bir şekilde başarıyla adapte etmiş olması, yıllardır vahşi batı atmosferi hayranlarının ilgisini zaten çekiyordu. Bunun yanında inanılmaz tatmin edici vuruş hissiyatı ve ağzına kadar etkinlikle dolu haritası sayesinde herkesin gözüne girmeyi başaran Rockstar, kendi rekorlarını kırmaya devam edecek gibi gözüküyor.

 

The Elder Scrolls V: Skyrim

RPG serileri ve yaşayan karakter hikayeleri ile bize gerçekten büyülü deneyimler yaşatan Fallout serisinin yanında köklü bir seri daha olan Elder Scrolls serisinin son oyunu Skyrim, Bethesda’ nın gerçek şaheserlerinden biridir.

Peki bu oyun neleri bize verdi? Öncelikle atmosfer olarak dünyası çok büyük ve yan görevler ile çok çok uzun bir oyun süresi sunuyor. Karakterlerin her biri gerçekten yaşıyor hissiyatı veriyor. Bu hissiyatı oyunculara vermesiyle Skyrim, oyun dünyasında eşsiz bir eser olma özelliği kazanıyor.

Bu harika hikayeye üzücü bir “ama” getireceğiz. O “ama” ise mekaniklerin gerçekten çağın çok gerisinde olmasından kaynaklanıyor. Savaştığınız hiç bir canlı size tepki vermiyor. Resmen havayı dövüyorsunuz: Ayrıca oyun bir hayli fazla “bug” var. Zıplayarak dağları tırmanabiliyor, kafaları olmayan NPC birimleriyle konuşabiliyorsunuz. Bu buglar o kadar fazla ki zıplayarak dağa tırmanmaya farklı oyunlarda “Skyrimlemek”  diye deniyor. Ama bu kusurlara takılmazsanız Elder Scrolls atmosferinde sizi büyük bir macera beklemekte. Dragonborn!

Duck Hunt

90′ lar neslinin efsanevi oyun makinesi Atari konsolunun , belki de o zamanlar en orijinal oyunu olan Duck Hunt listede!

Oyunun oynanış mantığı adı üstünde ördek avıdır. Ama bunu oyuncuya sunma şekli? İşte orda bu oyunu diğerlerinden ayıran asıl şeye geliyoruz!

Duck Hunt, konsol yerine elimizdeki silahla ördekleri öldürdüğümüz bir oyundu. Bu oyun o zamanlar için efsane bir deneyimdi. Düşünsenize, elinizde bir silah var ve sıktığınızda televizyondan tepki geliyor.

Bizim verdiğimiz aynı tepkileri piyasada vermiş olacak ki listede adını görmekteyiz. 28,300,000 adet satışa ve orijinal bir oynanışa imza atmaları gerçekten de harika bir başarı.

Evet değerli oyuncular listemiz burada son buluyor. Bu listede benimle beraber oyun piyasasının büyük satışlarına ve oldschool kategorisinin diplerine kadar indiniz. Artık her oyuncunun bilmesi gereken en çok satılan oyunlar hakkında genel bir bilgiye sahipsiniz. Hepinize teşekkür eder, iyi oyunlar dilerim.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz