İyi Bir CV’nin Nasıl Hazırlanacağı İle İlgili Püf Noktalar

0
122
cv hazırlama
cv nasıl hazırlanır

İyi bir CV’nin nasıl hazırlanacağı, yıllardır konuşulan bir konudur. Günümüzde de özellikle ilk defa özgeçmiş hazırlayacak olanlar tarafından merak edilir. İyi bir CV hazırlamak ile ilgili birçok öneri bulunur. Bu konuda gerekli araştırmalar yapılmalı ve kişisel olarak uygulanmalıdır.

Kişisel uygulanmayan bilgiler, özgeçmişin hatalı olmasına neden olur. Örneğin; kimi deneyime önem verirken kimi donanıma önem verir. İkisini de uygulamak riskli olabilir. Başvuru yapılacak firmaya ve sektöre göre öneriler uygulanmalıdır.

CV hazırlamanın kurallarının yanında püf noktalarına da dikkat etmek birçok avantaj sağlar. CV, hem akıcı hem de dikkat çekici olur.

cv oluşturma
cv oluşturma

Dikkat Çekici CV Hazırlama

İyi bir CV’nin nasıl hazırlanacağı önemli bir konudur. Bu yüzden özenle hazırlanmalıdır. Öncelikle CV şablonu seçilmelidir. Şablonun internetten alınması ya da örnek olması gerekmez. Firmaya göre özgün şablonda tasarlanabilir. Örneğin; firma temel bilgisayar programlarına dikkat ediyorsa o programlar üzerinden şablon oluşturmak, dikkat çekici olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   En İyi 10 Yatırım İş Fikirleri

Bazı özgeçmişlerde fotoğraf zorunluyken bazılarında ise isteğe bağlıdır. Her ihtimal düşünülerek zorunlu olmasa da güncel fotoğraf özgeçmişe eklenmelidir. Çünkü işverenler, kişinin duruşunu da merak eder.

Özgeçmişte özellikle kişi kendini tanıtırken çok uzun cümlelerden kaçılmalıdır. Uzun cümleler, anlatım bozukluğuna neden olur. Akıcılığı engeller. Özgeçmişin dikkat çekici olması için ise akıcı olması önemlidir.

CV, dijital olarak hazırlanacaksa kısa bir ön yazı eklenmelidir. Ön yazı, kısaca kendini tanıtmaktır. Her sektörde dikkat çeker. Bu da değerlendirme sürecinde artı puandır.

Kaliteli CV İle Başarılı Kariyer

İyi bir CV’nin nasıl hazırlanacağı, firma hakkında birçok ipucu barındırır. Kurumsal olmayan firmalar, özgeçmişe önem vermez. Bu firmalarda iyi bir kariyer hayatının olması mümkün değildir. İşveren CV hazırlamaya ne kadar özen gösteriyorsa o kadar profesyoneldir. Profesyonel olan firmalarda kariyer basamakları emin adımlarla çıkılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   SEO Fiyatları ve Çalışmaları – SEO FD

Kurumsal firmalar, CV şablonundan imla kurallarına kadar her noktayı titizlikle inceler. Dolayısıyla CV hazırlarken ne kadar dürüst olunursa ve doğru hazırlanırsa firmalar tarafından o kadar ilgi görür. Bu da iş dünyasına atılmayı sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz