Dijital Pazarlama Kanalları Arasında TikTok Popüler Olmaya Başladı!

0
dijital pazarlama uzmanı
dijital pazarlama uzmanı

Spot: TikTok aktif kullanıcı sayısının artması nedeniyle tercih edilen bir mecra haline gelmeye başladı.

tiktok
tiktok

Günümüzde dijital pazarlama geleneksel pazarlamanın yerini almaya çok yaklaştı. Çünkü dijital pazarlama hem daha az maliyetli hem de daha hızlı yayılan bir yapıya sahip. Dijital pazarlama yalnızca bir yazıyı sosyal medya hesaplarında yayınlamak anlamına gelmiyor. Stratejik bir planlamaya ve gerekli analizleri yapmaya gereksinim duyuyor. Bu noktada büyük ya da küçük ölçekli şirketler dijital reklam ajansı ile çalışarak hedef kitleyi nokta atışı bir şekilde belirliyor.

Yükselen dijital medya platformlarından biri de TikTok uygulamasıdır. Tiktok, oyuncuların videolarını kısa klipler halinde paylaşmasını sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama son zamanlarda dünyanın en popüler sosyal medyası haline geldi. Kullanıcı sayısı yükseldikçe işletmeler ve markalar için de yeni bir dijital pazarlama platformu olmaya aday gösterildi.

Araştırmalar en iyi altı TikTok yaratıcısının her birinin 1 milyon doların üzerinde kazandığını veya uygulamada marka sponsorlu videolar hazırladığını gösteriyor. Üreticiler genellikle online kurslar, e-Kitaplar, üyelik topluluğu erişimi, premium podcast bölümleri veya daha fazlası gibi dijital ürünler satarak, gelir akışlarını çeşitlendirebiliyor.

Şu anda, uygulamanın 1,5 milyardan fazla kullanıcısı var ve platformda diş hekimlerini, polisleri, öğretmenleri, ebeveynleri, Z kuşağını bulabilirsiniz. Bu da oldukça büyük bir hedef kitlesine ulaşmak anlamına geliyor.

TikTok’ta aktif olmanın ve hedef kitlenize ulaşmanın bazı yolları var. Tıpkı diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi, organik olarak yayınlayabilir veya ücretli bir kampanya yapabilirsiniz.

Organik gönderiler kaydettikten hemen sonra doğrudan telefonunuzdan yayınlayabileceğiniz videolardan oluşur. Bunun dışında TikTok farklı reklam kampanyalarına izin vermektedir.

Profesyonel bir dijital pazarlama ajansı bu noktada markanızın bilinirliğini arttırmak için gerekli analizleri ve TikTok stratejilerini belirler. Bu uygulamada reklam vermek, tam da kullanıcıların keyif aldıkları bir yerde markanızla tanışması için bir fırsat yaratmak oldukça etkili bir pazarlama stratejisidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   YouTube Videolarıyla Nasıl Para Kazanılır?

Dijital Pazarlama Uzmanı Tiktok Platformunu Nasıl Kullanabilir?

dijital pazarlama uzmanı
dijital pazarlama uzmanı

Uygulama işletmelerin, markaların resmi hesap adı altında bir hesap oluşturmasına izin vermektedir. Özellikle video kliplerde görünecek çeşitli reklam biçimleri tasarlayarak bu reklamları videolara eklemeye olanak tanımaktadır.

Bu reklam biçimleri;

  • Pre-roll reklamlar: Kullanıcıların uygulamayı kullanırken karşılaşacakları reklam videoları.
  • Feed içi reklamlar: Kullanıcı uygulamayı kullanırken görünen reklam videosu.
  • Markalı efektler: Markalar, içerik oluşturucunun videolarında kullanması için Snapchat ve Instagram’a benzer filtreler oluşturabilir.

Uygulama kısa klipler şeklinde herkesin içerik oluşturucu olmasına izin veriyor. Bu nedenle de kullanıcılar platformu ve uygulamanın nasıl çalıştığını kolayca anlayabilir. Günümüzde TikTok uygulaması yaşam tarzını paylaşmak için yepyeni bir mecra haline geldi.

Kendi fikirlerini ve hayal gücünü ifade edebilen özellikle Z kuşağını hitap eden bir uygulama. Bu da kısa ve hızlı içerikleri sevenler için oldukça etkili bir sosyal medya gücü olduğu anlamına geliyor. Ayrıca kullanılan yapay zekâ tüketicinin davranışını öğreniyor ve ardından kendi içeriklerini bu şekilde özelleştirmelerine izin veriyor. Çok sayıda takipçiye sahip makro ve mikro kullanıcıya odaklanıyor.

TikTok özellik tasarımları ve çeşitli reklam yerleşimleri ile pazarlama platformunuzu geliştirmenize olanak sağlıyor. Markanın doğrudan online mağazaya bağlanan bağlantı yerleştirmesine izin vererek hedef kitleyi kolayca yakalamaya fırsat veriyor.

Etkili TikTok içeriği oluşturmak için özel yeteneklere odaklanan videolar sıklıkla kullanılıyor. Benzersiz ve yeni satış noktalarıyla daha önce kimsenin görmediği yaratıcı reklamlar oluşturmak marka bilinirliğini yükseltmeyi amaçlıyor.

Snapchat, efektlerdeki etkileşimle TikTok’a yaklaşıyor. Fakat yapılan dijital pazarlama araştırmalarına göre TikTok kullanıcılarının %52’si Snapchat kullanmıyor. Bu, TikTok aracılığıyla reklam verilmediği takdirde ulaşılamayan önemli bir kitle olarak göze çarpıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yapay Zeka İçin Hangi Yazılım - Programlama Dilleri Kullanılır?

Tüm sosyal medya reklamlarında olduğu gibi TikTok uygulamasında da aşırı yaratıcı kısaltmalardan, sembol veya sayı ikamelerinden uzak durulmalıdır. Markanın içinden olmayan birinin hemen tanıyamayacağı herhangi bir göndermeden kaçınmak oldukça önemlidir. Kullanıcıların sürekli olarak değişen hızlı içeriğe dikkat ettiğini unutmamak gerekir.

TikTok özellikle içeriği tam ekran formatında sunduğu için başka hiçbir şeye dikkat çekilmeden, kullanıcıyı o içerikte odaklı olarak tutmaya yönelik videolar oluşturmanıza olanak sağlar.

Bu da potansiyel müşterilerinizin aslında o anda tam olarak markanıza odaklandığı anlamına gelir. Araştırmalara göre kullanıcılar ortalama olarak TikTok uygulamasında günde 52 dakika zaman harcıyor. Bu da onu en büyük dijital pazarlama platformlarından biri haline getiriyor.

Hashtag’lerin anında yakalanması ve yazarken olabildiğince kolay olması gerekir. Tek bir yazım hatası, büyük yatırımınızı boşa çıkarabilir veya hashtag’i öngörülemeyen bir yöne götürebilir.

Bir de platformlarında iyi reklamda kötü reklamda aynı hızla yayılmaktadır. Bu nedenle bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmak oldukça önemlidir. Çünkü dijital pazarlama ajansları bu işte yetkin ve deneyimli profesyonellerdir. Yaptığınız reklam istemediğiniz yönlere gitmez. Dijital pazarlama uzmanı markanız için %100 başarı ve müşteri memnuniyetini garantiler.

Markanızın yükselmesi için TikTok’un büyümesinin bir parçası olabilirsiniz. Hızlı ve en ilgi çekici, yenilikçi çözümleriyle dijital stratejinizi çeşitlendirebilirsiniz. Dijital pazarlama dendiğinde tüm kanal ve sosyal platformlarda olduğu gibi, erken hareket etmenin bazı avantajları vardır.

Rakipler başka yerlere odaklanırken, yeni bir kitleyle etkileşim kurmak ve işinizi kurmak için TikTok uygulamasının size sunduğu güçlü özellikleri ve avantajları kullanabilirsiniz. İzmir Dijital Reklam Ajansı Proji dijital ağlardaki analizleriyle %100 başarıyı garantiliyor. TikTok reklamları hakkında detaylı bilgi için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz