İnternette Marka/Ürün/Hizmet Tanıtmak İçin 5 Taktik

0
35
Business presentatio
Business presentation

İnternette var olmak yeterli değildir. Marka, ürün hizmetin bilinir olması, tanınması ve hedef kitle tarafından talep edilmesinin sağlanması gerekir. İnternette markalaşmak ve hedef kitle ile etkili iletişim kurarak Pazar payını arttırmak için kullanılabilecek 5 önemli taktik bulunur. Bunlardan yararlandığınız takdirde hedef kitlenizi genişleterek satış grafiğinizi yükseltebilirsiniz.

1- Sosyal Medya Pazarlaması

Günümüz internet kullanıcılarının zamanlarının çoğunu sosyal medyada geçirdikleri biliniyor. Sosyal medya insanların birbiri ile iletişim kurdukları platform olmaktan çıktı. Artık insanların bir ürün, mal ya da hizmeti aldıkları ve onunla ilgili bilgi edindikleri platformlar oldular. Siz de sosyal medya hesaplarınızı etkin olarak kullanarak hedef kitleniz ile etkileşime girebilirsiniz. Bilindiği gibi her sosyal medya platformunun özellikleri kullanıcı profili farklıdır. Bundan dolayı sponsorlu içerik yayınlanacağı sosyal medya platformuna uygun olarak hazırlanmalıdır. Örneğin Twitter’da bulunan karakter sayısı kısıtlamasına dikkat edilmeli içerikler videolar ile desteklenmelidir.

Sosyal medyada hedef kitle ile etkileşimi sağlayacak kısa, öz ama etkileyici içerikler hazırlanmasına dikkat edilmelidir. İçeriği gören kişilerin beğenmesi, yorum yapması, hazırlanan anketlere katılımları etkileşimin artmasını sağlar. Sosyal medyada takipçisi çok, paylaştığı içeriklere fazla sayıda beğeni ve yorum alan firmaların satış grafikleri yükselir.

2- Hikaye Anlatımı

Post truth yani gerçeklik ötesi bir çağ olarak günümüz dünyası uzmanlar tarafından tanımlanmaktadır. Post truth çağında ise insanlar için gerçeklerden önce duygular gelmektedir. Firmanızın marka, ürün, hizmetinin tanıtımını bir hikaye ile yapmanız halinde hedef kitleniz ile duygusal bir bağ oluşturabilirsiniz. Bir markanın hikayesi olması onu insanlar için ilgi çekici hale getiriyor. Hazırlanacak duygusal içerikli aynı zamanda bir hikayesi olan videolar ile adınızın duyulmasını sağlayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   3’te 3 Tarih Başvuru Formu ve Katılım

Duygusal anlatımı olan içeriklerinize alacağınız yorumlar ile marka değerinizin artmasını sağlayabilirsiniz. Hikaye anlatımı psikologlar ve reklam uzmanları tarafından en etkili pazarlama yöntemi olarak kabul ediliyor. Hikayenizi video, görsel, sloganlar ve dijital efektler kullanarak hazırlayabilirsiniz.

3- Influencer Pazarlama

Sosyal medya yeni ünlüler yaratmaya devam ediyor. Influencer adı verilen bu kişiler sahip oldukları milyonlarca takipçi ile sürekli etkileşim halinde oluyorlar. Marka bilinirliğini ve Pazar payını arttırmak isteyen firmalar da bu kişiler ile çalışmayı tercih ediyorlar. Günümüzde çok sayıda ınfluencer bulunmaktadır. Markanızın tanıtımı için bu kişiler arasından markanız, bulunduğunuz sektör, hedef kitleniz ile etkileşimini inceleyerek seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Influencer milyonlarca takipçisine ürün ya da hizmeti tavsiye ederek bilinirliğini arttırabilir. Takipçilerine kendisinin de bu ürün ya da hizmeti kullandığını belirttiğinde onlarda ürün ya da hizmeti alma konusunda istekli olacaklardır. Influencerlerin hazırlamış oldukları sponsorlu içerik çok sayıda kişi tarafından paylaşılırken sizin markanızın da bilinirliği artacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dizüstü Bilgisayar Ekranı Nasıl Temizlenir?

4- Ağızdan Ağıza Pazarlama

Ağızdan ağıza pazarlamanın hazırlanmış reklam kampanyalarından çok daha etkili olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Sizin firmanız adına özel reklam kampanyaları düzenlemenize gerek olmayan bu yöntemde müşterilerin deneyimleri ön plana çıkıyor. Yaşadıkları olumlu deneyimleri sosyal medya hesaplarından paylaştıklarında markanızın bilinirliği de doğal olarak artıyor. Alışverişini online olarak yapacak kişilerin önce marka hakkında yapılan yorumları inceledikleri görülüyor. Markanız hakkında olumlu yorumlar alarak hedef kitlenizi büyütebilirsiniz.

5- SEO Pazarlaması

Google dünyanın en büyük arama motoru olarak firmaların reklamlarını, satışlarını da yapabilecekleri büyük bir Pazar oluşturur. Aynı alanda hizmet veren, ürünleri birbirine çok benzeyen binlerce firma hakkında bilgiler Google’de bulunur. Google ise seo optimizasyonu doğru yapılmış web sitelerini öne çıkartır. Sponsorlu içerik doğru anahtar kelimeler, görseller ile hazırlandığında ilk sıralarda yer alabilir. İlk sıralarda yer alması ile de sitenin tıklanma sayısı ve marka değeri artar. Google firmalar için özel reklam fırsatları da oluşturur. Bunlardan yararlanıldığı takdirde geleneksek reklamlardan çok daha uygun maliyetli olarak marka tanıtımı yapılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz